"Jaguar V.R" by Atari

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.853
Αντιδράσεις
3.778
Θα γραψω 2 σκεψεις για το UPGRADE μιας κονσολας ενα upgrade που ηταν δεκαετιες μπροστα απο την εποχη του, εγω πιστευω και σημερα να κυκλοφορουσε οχι το 94 που θελανε παλι θα εκανε παταγο για την πρωτοπορια της. Ποιος δεν θα ηθελε οχι απλα να παιζει τα παιχνιδια αλλα να ειναι μεσα σε αυτα.

jagvrgunmw3.jpg
jagvr2wc1.png


Κριμα που δεν κυκλοφορησε ποτε ( λογω ανεπαρκους τεχνολογιας) γιατι αν εβγαινε τοτε θα ακολουθουσαν και ολοι οι αλλοι (Α ρε ATARI με τις ιδεες σου).

Τεσπα εγω αυτο που θελω να ρωτησω ειναι τι απεγινε με την VIRTUAL REALITY τεχνολογια καπου στα μεσα με τελη του 90 μας ειχαν ζαλισει θυμαμαι στα arcades της Κανιγκος (Τζωρτζ) κατι θηρια virtual reality ηλεκτρονικα (Red Baron ) με κρανος που εμπαινες μεσα καθοσουν το φοραγες και επαιζες με 200 δρχ τοτε το παιχνιδι (50 τα κανονικα).

Ολες οι εταιριες μιλαγανε για 3D καταστασεις (π.χ VIRTUAL BOY ΝΙΝΤΕΝDO) ολα τα περιοδικα ειχαν αφιερωματα και εξωφυλλα (και το Pixel) και ενταξει τοτε η τεχνολογια ηταν ανεπαρκης τωρα 10 χρονια μετα με τους σουπερ επεξεργαστες CELL PS3- XBOX-360 τι γινεται ;

Υ.Σ Kαι μην μου πει κανεις οτι δεν θα ηθελε κατι παρομοιο με το παρακατω πακετο με το Wiimote της Nintedo.

Eδω η προσπαθεια της Sega για κατι αναλογο.

http://en.wikipedia.org/wiki/Sega_VR

segavrbs2.th.jpg


Εδω ενα εξωφυλλο του Pixel

dsc00404na3.jpg


Eνα αρθρο απο αγγλικο περιοδικο 1995

ngenjuly95jagvrspecswk0.jpg


Ποιο wiimote ποιο sixaxis και "rumble features" oλα ειναι "οδοντοκρεμες". ;D
 
Πίσω
Μπλουζα