Jim Power (Ή αλλιώς, Chris Huelsbeck VS Μιχάλης Ρακιντζής)

Other_Reality

RetroNuts!
Joined
23 Ιουν 2006
Μηνύματα
2.045
Αντιδράσεις
67
Έμεινα κάγκελο όταν σε πρόσφατη εξόρμηση μου στη δισκετοθήκη, και αφού έβαλα να παίξω το Jim Power άκουσα αυτό το κομμάτι:

Λίγο μετα το 40οστο δευτερόλεπτο


Δεν είναι ξεκάθαρο όμως, το ποιός έχει αντιγράψει ποιόν στην τελική. Η εύκολη λύση θα ήταν να τα φορτώσω στον Ρακιντζή, που τυχαίνει να γνωρίζω απο συνομιλία μου παλιά μαζί του ότι ήταν αμιγκάς. Έλα όμως που φαίνεται το τραγούδι να έχει φτιαχτεί το '91, ενώ το Jim Power κυκλοφόρησε το '92. Τί να συνέβη ; Κατέβασε ο μιχάλης απο BBS ακυκλοφόρητο mod του Huelsbeck, ή μήπως ο Chris ήρθε το καλοκαιράκι του 91 διακοπές στην Ελλάδα, και το τσίμπησε απο κάποιο μπαράκι (που σίγουρα θα παιζόταν)....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Other_R, υποστηρίζεις και εσύ τα ίδια με έναν γνωστό μου !! :D (διάβασε σχετικά σε παλιότερο post ).

Για εμένα, δεν τίθεται θέμα: Η όποια (πάντα εντός εισαγωγικών) "ομοιότητα" στη μελωδία με το κομμάτι του... Ρακιντζή, είναι εντελώς επιφανειακή και την θεωρώ τυχαία.

Κατά τη γνώμη μου δεν έχουμε να κάνουμε με περίπτωση καραμπινάτης αντιγραφής όπως έχει γίνει με άλλα παιχνίδια (π.χ. το κομμάτι του Agony απο τους Dimmu Borgir, το κομμάτι Winter Road του Sviridov που μπήκε στο Metal Gear Solid, κλπ-κλπ)

Υ.Γ.

Chris Hulsbeck rulez !! :headbangdude:
 
Την απάντηση την δίνει ένας χρήστης του youtube στα σχόλια. Και οι δύο έκλεψαν το

. Από τέτοια μουσική δεν σκαμπάζω πολλά (κακώς, γιατί ***** και δέρνει :D ) οπότε ούτε που τους ήξερα.
 
Και εγώ πρώτη φορά τους ακούω !! :D

Ακούγοντας το σχετικό κομμάτι που έβαλε ο Leon, μπορώ να πω ότι ναί, ο Ρακιντζής έκλεψε το δικό του απο εκεί.

Το κομμάτι του Hulsbeck όμως, εξακολουθεί να μου ακούγεται διαφορετικό απο τα άλλα δύο.

---EDIT---

Διάβασα και εγώ κάποια σχόλια.

Εκείνο το κομμάτι όπου πραγματικά παρουσιάζεται ομοιότητα, είναι απο το YS III (!)

Πολύ πιθανόν απο εκεί να "δανείστηκε" ο Hulsbeck....

---EDIT 2---

Yep, το επιβεβαιώνει ο ίδιος ο Hulsbeck - αν και φυσικά δεν το έκανε "επίτηδες":

"In those days I listened to the music of a lot of Japanese action and arcade style games. We had a PC Engine (SuperGrafx), Sega Mega Drive (Genesis) and a Nintendo Super Famicom (SNES) and a ton of games for them. I also listened to a lot of movie soundtracks. Inadvertently a melody from the Ys series must have slipped deep into my subconscious because one of the melodies of Jim Power turned out extremely similar, which was not on purpose."
(διαβάστε σχετικά στο Hardcore Gaming 101)

Sorry, fans του Ρακιντζή. :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι μοιάζει και με αυτό...Συμπέρασμα: Το hair metal έχει δυο-τρία Riff όλα και όλα οπότε είναι λογικό να ακούγονται ίδια. :cool:
 
Tώρα διάβασα και τα παλιά post Billy, έκανα search πριν ποστάρω αλλα δεν μου είχε βγάλει τιποτα ! Και το άλλο με τον Καρβέλα είχε φάση, το "Σε πόσα ταμπλώ" !

Μέσα σε τόσο σύντομο διάστημα, ίδιες νότες, ίδια κλίμακα και σχεδόν ίδιο τέμπο δεν μπορώ να το πιστέψω ! Μετέπειτα, διαπίστωσα και εγώ την ομοιότητα΄του με αυτό το YS III (για το οποίο επίσης δεν είχα την παραμικρή ιδέα), και αν προσέξετε, το σημείο που το αλλάζει ο Huelsbeck είναι ακριβώς εκεί που μπαίνει ο Ρακιντζής, στο θέμα του Jim Power !

Έπειτα άκουσα το Destiny, είναι προφανής η αντιγραφή του απο τον Ρακιντζή τελικά, αλλα το αστείο είναι ότι οι παραπάνω νότες που προστέθηκαν απο τον Ρακιντζή, "μετακόμισαν" και στο θέμα του Jim Power ! Ο κλέψας του κλέψαντος μου φαίνεται ! Αλλα εντάξει, για τον Huelsbeck δεν έχω να πώ και τίποτα, γιατί θα πέσει και φωτιά να μας κάψει. Ούτε για τον Ρακιντζή, γιατί αρέσει στην γυναίκα μου, lol
 
Other_Reality είπε:
Tώρα διάβασα και τα παλιά post Billy, έκανα search πριν ποστάρω αλλα δεν μου είχε βγάλει τιποτα ! Και το άλλο με τον Καρβέλα είχε φάση, το "Σε πόσα ταμπλώ" !
Χαχα !!

Φίλε Other_R, θα κινήσω νομικές διαδικασίες για τις συκοφαντικές δηλώσεις του σπεκτρουμά Stormwatch. :D :D

Other_Reality είπε:
Ο κλέψας του κλέψαντος μου φαίνεται !
Oπως δείχνουν τα πράγματα, ναί, αυτό είναι το τελικό συμπέρασμα. :D
 
Δεν ξέρω ποιος έκλεψε ποιόν, ως μουσικός τολμώ να πως ότι μπορεί να είναι και καθαρη σύμπτωση, ή απλά μια επιρροή!

Πάντως αυτό που ξέρω είναι ότι το Jim Powe theme είναι καλύτερο από τα υπόλοιπα χεχεχε :headbangdude:
 
Leon είπε:
Την απάντηση την δίνει ένας χρήστης του youtube στα σχόλια. Και οι δύο έκλεψαν το
Συγχωρεστε με καθοτι σχετικα αμουσος σε σχεση με τους περισσοτερους αλλα

αν πατε ποιο πισω θα συναντησητε π.χ.

το "Wild World" του Cat (Stevens Demetre Georgiou)

κι ακομα ποιο πισω εκει που ολα τα ρυακια συναντιουνται στον Pachelbel Canon

(αν δεν κανω λαθος παντα)

[h=1][/h]

[h=1][/h]
 
Νice find /Πολυ ενδιαφερον το ευρημα του Οther_Reality !!!! :thumbup: :thumbup:

Την απάντηση την δίνει ένας χρήστης του youtube στα σχόλια. Και οι δύο έκλεψαν το
(1989)
αν πατε ποιο πισω χρονολογικα απο το 1989 θα συναντησητε κι αλλα τραγουδια που θα σας το θυμιζουν το συγκεκριμμενο

κι ακομα ποιο πισω νομιζω, ολα τα ρυακια συναντιουνται στον Pachelbel's Canon

(αν δεν κανω λαθος παντα)...

θελω να πω ουδεις "αναμαρτητος", οπως ειπε ποιο πανω κι ο billy e.t.c.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αντιγραφές σίγουρα υπάρχουν σε κάποιες περιπτώσεις. Τα περισσότερα πάντως πιστεύω πως είναι απλές συμπτώσεις.

Να δώσω ένα παράδειγμα. To 1995 ένα απόγευμα έβγαλα δύο riff στην ηλεκτρική ibanez που είχα τότε. Δεν το έκανα βέβαια τραγούδι, απλά ήταν κάτι που μου ήρθε καθώς βαριόμουν με τη κιθάρα.

Το 1996 λοιπόν, όταν αγόρασα το single "Virus" των maiden, έμεινα έκπληκτος όταν άκουσα την εισαγωγή και το bridge του τραγουδιού τα οποία ήταν ίδια κατά 99% με το riff που είχα βγάλει το 1995. Μιλάμε για τρελή σύμπτωση!
 
Πίσω
Μπλουζα