KΗΓΚΑΝ ένα πολύ σπάνιο κόμιξ

mastoras

Retro Member
Joined
14 Ιουν 2007
Μηνύματα
157
Αντιδράσεις
36
Αυτή η ερώτηση μάλλον είναι κάπως εξεζητημένη, και πραγματικά αμφιβάλλω αν ξέρει κανείς την απάντηση.

Το 1988, αν θυμάμαι καλά, κυκλοφόρησε στα περίπτερα ένα πολύ περίεργο κόμιξ με τίτλο ΚΗΓΚΑΝ. Αυτό ήταν όλο. Απλά ΚΗΓΚΑΝ. Το πρώτο τεύχος ήταν τυπωμένο σε πολύ απλό χαρτί, αν και παχύ, και ήταν ασπρόμαυρο. Στο εξώφυλο, που ήταν δίχρωμο (μαύρο κόκκινο) είχε το σχέδιο ενός οπλισμένου αστροναύτη. Μέσα γινόταν της μουρλής. Μια ομάδα αστροναυτών (με το παραδοσιακό κράνος-γυάλα) είχε αποβιβαστεί σ' έναν αφιλόξενο πλανήτη και μαχόταν κάτι όντα. Το σχέδιο ήταν πολύπλοκο και το theme κάπως adult, με αρκετό αίμα και gore. Αλλά η μεταφορά του στην ελληνική ήταν πολύ ερασιτεχνική. Το lettering ειδικά ήταν άστα να πάνε.

Τώρα, εδώ είναι το μυστήριο: ποτέ των ποτών δεν κυκλοφόρησε επόμενο τεύχος. Άνοιξε η γη και το κατάπιε αυτό το περιοδικό. Έχω το πρώτο τεύχος, αλλά ως εκεί. Φοβάμαι πως έκλεισε. Αυτό που φαντάζομαι πως έγινε έίναι πως η κυκλοφορία αυτή ήταν κατά παράβαση κάποιων κόπυραϊτ. Με αποτέλεσμα να τους κλείσουν το μαγαζί.

Έχει κανείς άλλος εδώ κάποια θύμηση αυτού του περιοδικού; Θυμάται ή ξέρει κανείς τίποτα;
 
Τι μου θυμισες τα ειχα σχεδον ολα γυρω στα 5 πρεπει να ψαξω στην πελλοπονησο να τα βρω γιατι δεν θυμαμαι καθολου τον τιτλο του κομικ να στο πω μηπως και βρουμε και τις συνεχειες,ηταν σε βιβλιαρακι τομου και κηγκαν λεγονταν ο ηρωας.Και μικρος που ημουν ηταν πολυ παλιο το βιβλιαρακι με κιτρινες σελιδες και ηταν απο τα αγαπημενα μου γιατι ειχε πολυ φαντασια κοντα στην λογικη ομως.Θυμαμαι και μια ιστορια που ο ΚΗΓΚΑΝ ηταν σε μια σπηλια με τους ανθρωπους νυχτεριδες οι οποιοι δεν ειχαν ματια.
 
Δηλαδή υπήρξαν και επόμενα τεύχη έτσι; Και μιλάμε πάντα για το ΚΗΓΚΑΝ που κυκλοφόρησε στα τέλη του '80, δηλαδή '88 ή κάπου εκεί. Θυμάσαι μήπως εάν τα πέντε αυτά τεύχη διακόπηκαν απότομα, ή ήταν απλά πέντε τεύχη, και τελείωσε μαζί τους και το στόρυ;

Άμα τα βρεις στη συλλογή σου, δες μπας και μπορείς να βγάλεις άκρη από που προήρθε αυτό το κόμιξ. Δηλαδή ποιοί ήταν οι δημιουργοί του, αν το origian έχει κι άλλο τίτλο, κλπ.

Πάντως δεν ξέρεις πόση ευχαρίστηση μου έδωσες τώρα που συνειδητοποιώ ότι δεν ήμουν ο μόνος που το πρόσεξε αυτό το κόμιξ.
 
Μιλαμε για φοβερο κομικ οτι βρω να εισαι σιγουρος θα σου πω οτι πληροφοριες θελεις γιατι με εβαλες στο τρυπακι να τα φερω ολα Αθηνα.Παντως υπηρχαν και αλλα γιατι συνεχιζονταν οι ιστοριες τα οποια δεν καταφερα ποτε να συλλεξω.Παντως θυμαμαι οτι τα τευχη εγραφαν μια ημερομηνια δεν θυμαμαι ακριβως αλλα θυμαμαι παντως οτι σιγουρα δεν ειχαμε καν γεννηθει
 
καλα κουραγια... :D
 
Πίσω
Μπλουζα