Kαλώς σας βρήκα!

Risingsunproject

RetroWannaBe
Joined
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
79
Αντιδράσεις
36
Χαιρετώ την ομάδα των Retromaniax και όλα τα μέλη.

Για τους διαχειριστές: Ευχαριστώ προκαταβολικά για την προσπάθεια που καταβάλετε για να κρατήσουμε ένα κομμάτι παρελθόντος του εαυτού μας που δικαιωματικά μας ανήκει.Χαίρομαι για την νέα αυτή προσπάθεια που κάνετε και εάν προσωπικά δεν γνωρίζω κανέναν απο εσάς ελπίζω οτι θα γίνει και αυτό εν καιρώ.Είμαι εδώ για να συνεισφέρω με τις γνώσεις που έχω συλλέξει τα τελευταία 5 χρόνια όσον αφορά φορητά ραδιοκασσετόφωνα (Ghettoblaster) και κάθε λογής  ηχοσυστήματα του παρελθόντος.Δεν είμαι τεχνικός αλλά συλλέκτης με μεγάλη αγάπη για παλαιά μηχανήματα.Ελπίζω επίσης ότι μέσα από την συνεισφορά και την συζήτηση να αποκτήσω ακόμα περισσότερες εμπειρίες απο πιο έμπειρους εδώ μέσα.

Για τα μέλη: Θα χαρώ πολύ να συνομιλήσω με όλους και ελπίζω με μερικούς απο εσάς να γίνουμε και φίλοι στην κοινή αναζήτηση μας!

Ευχαριστώ που με δεχθήκατε

IMAG1381.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλως ηρθες! Μοιραζομαστε μια κοινη αγαπη απο οτι βλεπω...τα κασσετοφωνα! :)

Θα τα συζητησουμε εν καιρω στα αντιστοιχα threads ;)
 
Καλώς τον! :)

Γενικά θα βρεις πολλούς με το ίδιο μικρόβιο! Θα δεις πράγματα που είχες ξεχάσει κι ελπίζουμε να γουστάρεις απίστευτα!

Καλή αρχή και καλή περιήγηση!
 
Ευχαριστώ

Μου αρεσει φοβερά το νέο στησιμο της σελίδας διοτί είναι καθαρό και τακτοποιημένο!

Ισως μια εξαίρεση τα μερικά προβλήματα στις φωτογραφίες που δεν φαίνονται σε μερικά thread

Aν και αυτό είναι κάτι πολύ συχνό σε νέα φόρουμ όπως έχω διαπιστώσει σε ξένες ιστοσελίδες και φαντάζομαι θα λυθεί εν καιρώ!

Αν και δεν θέλω να προβώ σε παρατηρήσεις αλλά μόνο σε ιδέες,θα χαιρόμουν εαν όντως είμαστε ή γινουμε τόσοι πολλοί να έβλεπα ξεχωριστή ενότητα όσον αφορά τα φορητά κασετόφωνα (ghettoblaster/boombox),walkman/deck  και τα λοιπα όπως βλέπω σε άλλες κατηγορίες

Συνεχίστε την καλή δουλειά!

Αλλα μικρόβια μου

"Hμουν με τους Cobra πολέμησα τους Gi Joe  με θάρρος και πίστη για ένα καλύτερο αυριο για τους Cobra!,

Τσάκισα τον ξαδερφό μου στο ξύλο όταν τον έπιασα να παίζει με τα μοντέλα αεροπλάνων,καραβιών,τανκς κτλ"

"Ελιωσα να βλέπω Β' ταινίες Ninja,karate,western και γιαπωνέζικα παιδικά με ρομπότ και καμπαμαρού"

"Χρύσωσα και θα πρέπει να μου κάνουν άγαλμα μαγαζιά όπως τα Rock city,Happening,Discobole κ.α"

Η μουσική είναι η ζωή μου και ο αναλογικός ήχος το μέσο,και αποφευγω να ακούω μουσική απο smartphone!

"Αμετανόητος petrohead με ελάχιστο "track time" τις μπαταρίες να τις βάλετε εκεί που ξέρετε"

(σε κανα τηλεκατευθυνομενο)
 
Για να ανοιξει μια νεα ξεχωριστη ενοτητα εδω, πρεπει να υπαρχει "κρισιμη μαζα"

Δυστυχως για τα κασσετοφωνα, αν κρινω και απο φορα του εξωτερικου και FB Groups πρεπει να ειμαστε καμια 15αρια ΣΤΗ ΧΩΡΑ χαχαχαχαχα

Μιας και το πιασαμε το ζητημα, το κολλημα μου με τα decks αφορα τα "δημιουργικα" κασσετοφωνα (τριων κεφαλων, με bias/level ρυθμισεις - ωστε να φτιαχνεις τις εγγραφες στα μετρα και στα γουστα σου) και την αναζητηση κενων κασσετων. Στο 99% των ανθρωπων που το συζηταω οταν μιλαμε περι χομπι, με κοιτανε με κατανοηση και με χτυπανε ελαφρα στη πλατη... :)  
 
Μια απο τα ίδια αλλά δεν έχω φτάσει ακόμα στο σημείο που είσαι με τις ποιοτικές εγραφές αλλά θα φτάσω!

Ελπίζω να κατανόησες ότι κατανοώ το πόνο και το δράμα!

Sony TC D5 Pro II

a68bcf0883efea18bc657c637326d83a--sony-cassette-recorder.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ομορφο κομματι! Πριν 30+ χρονια ηταν το απολυτο οπλο για πειρατικες εγγραφες συναυλιων :)
 
Απο όσο μου λένε το χρησιμοποιουν πολύ και για ποιοτικές εγραφές σε συνδιασμό πάντα με άλλα μηχανήματα!
 
Πίσω
Μπλουζα