Kαναδικά σήριαλ

paulochelao24

Retro Member
Joined
16 Οκτ 2014
Μηνύματα
2.363
Αντιδράσεις
3.637
Θυμάμαι με την έλευση των ιδιωτικών καναλιών προβάλλονταν πολλά καναδικά σήριαλ απ' όλα σχεδόν τα κανάλια (ακόμη και απ' τα κρατικά).Σειρές όπως "Tα Διαμάντια", "Οι Συνηγοροι", "Night Heat", "Aμείλικτος Εκδικητής" (με τον Christopher Plummer), "E.N.G.","H Λεωφόρος Του Μυστηρίου", "Το Μυστήριο Της Παρασκευής", "Adderly", "Nikita", "Tα Παιδιά της γειτονιάς" κ.α. Ίσως ήταν μια πιο φτηνή λύση σε σχέση με τα αμερικάνικα,αλλά ήταν χαρακτηριστικά τα καταλάβαινες οτι ήταν καναδικά.Η εικόνα ήταν κάπως θολή,έντονα χρώματα και κάπου ανάμεσα σε βίντεο και φίλμ,τέτοια εντύπωση σου έδινε η εικόνα.Eπίσης σε πολλά καναδικά σήριαλ έβλεπες συμμετοχή του καναδού ηθοποιού Art Hindle,στα credits το όνομα του Domenic Troiano στην σύνθεση μουσικής.

Επίσης και ο MacGyver ήταν μισή καναδική μισή αμερικάνικη σειρά όπως διάβαζα πρόσφατα σε μια σελίδα.Στους πρώτους κύκλους ήταν καθαρά αμερικάνικη παραγωγή,για λόγους οικονομίας της παραγωγής μετά μπήκαν και καναδοί παραγωγοί και τα γυρίσματα ήταν πια στον Καναδά.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αυτο με την εικονα τα χρωματα κλπ να σε πω την αληθεια δεν το εχω παρατηρησει αλλα πολλες σειρες εχουν γυριστει εκει και απο αυτες που αναφερεις οι σειρες Nikita οπως φυσικα το μυστηριο της παρασκευης ειναι απο της πολυαγαπημενες μου.Επισης απο νεοτερες σειρες που παρακολουθω οπως το Riverdale για παραδειγμα στον καναδα ειναι γυρισμενο οπως και η σειρα Nancy Drew επισης στον καναδα και στο ιδιο μερος αφου μιλαμε για την ιδια παραγωγη.Φτηνη ξε φτηνη λυση παντως εχουν βγαλει πολλες και ''μαματες'' σειρες που της γουσταρω προσωπικα παρα πολυ:):):):)
 
Αυτο με την εικονα τα χρωματα κλπ να σε πω την αληθεια δεν το εχω παρατηρησει αλλα πολλες σειρες εχουν γυριστει εκει και απο αυτες που αναφερεις οι σειρες Nikita οπως φυσικα το μυστηριο της παρασκευης ειναι απο της πολυαγαπημενες μου.Επισης απο νεοτερες σειρες που παρακολουθω οπως το Riverdale για παραδειγμα στον καναδα ειναι γυρισμενο οπως και η σειρα Nancy Drew επισης στον καναδα και στο ιδιο μερος αφου μιλαμε για την ιδια παραγωγη.Φτηνη ξε φτηνη λυση παντως εχουν βγαλει πολλες και ''μαματες'' σειρες που της γουσταρω προσωπικα παρα πολυ:):):):)
συμφωνώ μαζί σου.Λέγοντας φτηνή εννοώ ως προς το οικονομικό πακέτο των καναλιών δηλ. οτι τους έρχονταν πιο φτηνά να αγοράσουν μια καναδική σειρά απ' ότι μια αμερικάνικη και σίγουρα όχι οτι το επίπεδο των καναδικών σειρών ήταν πιο χαμηλό.Ειδικά σειρές όπως η "Λεωφόρος του Μυστηρίου" ή το Μυστήριο της Παρασκευής ανέβαζαν την ποιότητα της τηλεόρασης δίνοντας μια κινηματογραφική χροιά.Μην ξεχνάμε ότι ένα επεισόδιο (με το γάντι απ' τα πιο ανατριχιαστικά) το είχε σκηνοθετήσει ο μέγας Cronenberg.Εγώ έβλεπα πολύ τα "Διαμάντια",τους "Συνήγορους", "την "Νikita" και τα X-Files (που πολύ σωστά ανέφερε ο φίλος Freaktmp και από εγκληματική αμέλεια δεν τα ανέφερα-νομίζω όχι μόνο απλά γυρίζονταν στον Καναδά ήταν και καναδική παραγωγή ή συμπαραγωγή με Η.Π.Α.).

εγκληματική αμέλεια να μην αναφέρω τα X-Files

επίσης καναδικές σειρές που προβάλλονταν εκεί στα 90ς απ' την ετ2 ,ήταν και τα ριμέικ της "Ζώνης του Λυκόφωτος" (το οποίο ήταν συμπαραγωγή με Η.Π.Α. και Βρετανία), του "Πόλεμου των κόσμων" (κι αυτό συμπαραγωγή),μια άλλη σειρά με τίτλο "Matrix" με τον Nick Mancuso και την Carrie Ann Moss (η οποία κατα σύμπτωση έπαιζε και στις ταινίες Matrix).
 
Πίσω
Μπλουζα