Karate: Τυφλή Φυγή - Karate: Blind Escape (2005)

ambu_dare

RetroMasteR
Joined
19 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.278
Αντιδράσεις
54
poster8wc8.jpg



Αφού εκτός από τα ρέτρο, παρατήρησα ότι σας αρέσουν και τα cult, έχω να σας κάνω άλλη μία πρόταση. Γιατί δεν αφιερώνετε λίγο από τον χρόνο σας να δείτε και μία σχετικά πιο πρόσφατη ελληνική παραγωγή (2005) το Karate: Τυφλή Φυγή (Karate: Blind Escape). Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες για το περιεχόμενο και το σενάριο αφού υπάρχουν διαθέσιμα σε συνδέσμους που θα παραθέσω στο τέλος. Όμως ας πούμε δύο λογάκια για την ιστορία πίσω από την ιστορία που πραγματικά έχει ξεχωριστή αξία... Έχει αρχίσει μία κατακόρυφη πτώση της ποιότητας των ταινιών που βγαίνουν τον τελευταίο καιρό, εξολοκλήρου βασισμένες στην ευκολία γυρισμάτων όσο και τις δυνατότητες εντυπωσιασμού μέσω των εφέ, των πολυκάναλων μπάντων ήχου και τα μεγάλα και βαριά ονόματα, ή μήπως είναι απλά εντύπωση μου; Κάπως έτσι πιστεύω σκέφτηκαν μία παρέα από φίλους και πήραν την απόφαση να κάνουν κάτι διαφορετικό, κυρίως για τον χαβαλέ τους. Όμως αυτό το διαφορετικό πήρε μέχρι και βραβείο... So what, τόσα που είναι πια τα βραβεία, λίγο πολύ όλοι παίρνουν από ένα. Σωστό και αυτό. Όμως όταν κάνεις μία ταινία, χωρίς στούντιο, χωρίς χρηματοδότηση, χωρίς ούτε καν να έχεις μία βιντεοκάμερα και αναγνωρίζεται η δουλειά σου από άλλους "καμμένους", τότε κάτι καλό μπορεί να κρύβεται πίσω από αυτό. Α! τώρα το καταλάβατε; Ναι, ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΕΡΑ. Κινηματογραφικό τους όπλο όταν πριν τεσσεράμιση χρόνια ξεκίνησαν το εγχείρημα τους, ήταν μία ψηφιακή φωτογραφική μηχανή Canon A200 και ένα δημοσιογραφικό κασετόφωνο. Τα πράγματα γίνονται ακόμα πιο τραγικά εάν σκεφτεί κανείς ότι η χρονική δυνατότητα εγγραφής ήταν από 12 έως 15 δευτερόλεπτα την κάθε φορά !!!*. Ω, ναι, μόλις τόσο. Μην ξεχάσω, χωρίς ήχο όλα αυτά, ο ήχος έμπαινε μετά, μαζί με τα όποια "ειδικά" εφέ που δεν τα έκανε κάποιο ILM πρόγραμμα αλλά τα "ζωγράφιζαν με το χέρι" καρέ - καρέ. Δίκαια τους πήρε (μόλις) δύο χρόνια και καλά λένε ότι "τους βγήκε η ψυχή". Όμως η ταινιούλα είναι στην διάθεση όλων μας. Δείτε την, αν και η ποιότητα είναι σίγουρα για τα κλάματα την σήμερον ημέρα (320Χ240/25fps), η ταινία αξίζει την θέαση ειδικά εάν συνοδεύεται από την κατάλληλη παρέα. THIS IS CULT.

vcreativeff5.jpg
η παρέα επί το έργον




Αλήθεια να είστε έτοιμοι, γιατί ήδη έχει γραφτεί το σενάριο της δεύτερης ταινίας (Karate: Operation Armageddon) και έχουν αρχίσει τα γυρίσματα... και αυτή με φωτογραφική μηχανή, αλλά επειδή έσπασε η Canon, έχουν "αναβαθμιστεί" σε μία Sony με ανάλυση 640Χ480/30 fps. Αδημονώ να δω την συνέχεια.

Πληροφορίες, φωτό, trailers αλλά και η ταινία στα γραφεία της Cave Studios - Karate: Blind Escape

Κριτικές: Cine.gr

cdcoverfront1ls6.jpg
cdcoverbackih7.jpg



* Αν δεν καταλαβαίνετε που έγκειται όλη η βαβούρα, σκεφθείτε ότι είναι περίπου σαν να γράφεις ένα βιβλίο 600 σελίδων κόβοντας τις λέξεις από εφημερίδες. (dalaiklama / Θοδωρής Σαρλάς)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πρέπει να είναι κορυφαίο κι αυτό. Εχω δεί κι αυτο το trailer. Kudos Ambu :thumbup:

Θα οργανώσω μια cult βραδιά σύντομα (μόλις βρώ και την "Σιωπή των Αυγών"). Αλήθεια αυτό το έχει κανείς;
 
Ναι, ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΕΡΑ. Κινηματογραφικό τους όπλο όταν πριν τεσσεράμιση χρόνια ξεκίνησαν το εγχείρημα τους, ήταν μία ψηφιακή φωτογραφική μηχανή Canon A200 και ένα δημοσιογραφικό κασετόφωνο.

Χαίρομαι που το διαβάζω αυτό. Συνεπώς δεν ήμουν ο μόνος ψυχοπαθής που του πέρασε απο το μυαλό να γυρίσει ταινία με φωτογραφική μηχανή!
 
Το είχα δει σε avant-premier στο Gagarin !

Με όλο το καστ παρόν !
 
Επειδη τη συγκεκριμενη ταινια την εχω δει πριν απο αρκετο καιρο τη συνιστω ανεπιφυλακτα!Αρκει να ειναι κανεις σε διαθεση να ανεχτει την-αναποφευκτα-πολυ κακη εικονα!

Τουλαχιστον στο Zen Vision M που εχω ψιλοβλεποταν.Πολυ γελιο οι τυπαδες!

Αποδεικνυουν πως μια ταινια για να "λεει" δεν χρειαζεται πανακριβα οπτικα εφε και εναν πακτωλο χρηματων για promotion!Ανυπομονω να δω την συνεχεια! :thumbup:

Respect στα παιδια!
 
Μα καλά , τι ταινιάρα ήταν αυτή ! Τα είχε όλα , ερμηνείες , μουσίκη , μέχρι και ειδικά εφέ ! Μπράβο τους . Προσωπικά δε με πείραξε η χαμηλή ανάλυση . Το μόνο που με πείραξε ήταν το γεγονός πως το αρχείο τα είχε ψιλοπαίξει , μιας και έπρεπε να δεις την ταινία από την αρχή μέχρι το τέλος , αλλιώς ο ήχος χανόταν . Συνιστώ προτού δείτε την ταινία να της κάνετε έστω και μία τυπική μετατροπή , για να έρθουν όλα στη θέση τους .
 
Υπάρχουν και άλλες παρόμοιες ταινίες ;
 
Παιδια η ταινια ειναι κορυφαια.

Παραθετω λινκ παρομοιας μινι παρεϊστικης low-bugetταινιας


Μιλαμε για ελεεινο γελιο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα