Kristallina της ΦΑΓΕ

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.580
Αντιδράσεις
1.725
Early-90s, κυκλοφορησε ενα προϊόν από τη ΦΑΓΕ, στην ουσία επιδόρπιο γιαουρτιού (αποβουτυρωμενο γαλα και ανθόγαλα) με ζάχαρη, χυμό και φρούτα. Η πρωτοτυπία του συγκεκριμένου προϊόντος ηταν οτι δεν έβγαινε σε κυπελάκι, αλλά σε βαζάκι. Ειχε κυκλοφορησει σε διαφορες γευσεις. Δεν το ξαναείδα τα επόμενα χρόνια, αλλά δεν μπορω να θυμηθω ποια χρονια περιπου σταμάτησε.

Θυμαμαι και τη διαφημιση. Μια έγκυος γυναικα ξυπναει και λεει στον αντρα της τι ειδε στον υπνο της, περιγραφοντας στην ουσια τις γευσεις της Κρισταλλινα. Νομιζω την επαιζε μια γνωστη ομορφουλα ηθοποιος, μαλλον η Βανεσσα Ντζελβέ.

Οι γονεις μου ειχαν παρει καποιες γευσεις. Κρατησαμε οπως βλεπετε στις εικονες το βαζακι με τα "φρουτα του δασους" (δε θυμαμαι τις αλλες γευσεις) το οποιο χρησιμοποιουμε για να αποθηκευουμε μπαχαρικα, γι' αυτο και η χαλια κατασταση του :ρ Δυστυχως εχει χαθει το καπακι!

Προσεξτε τη διγλωσση ετικετα, με το παλιό λογότυπο της ΦΑΓΕ, και στα Ελληνικά και στο Λατινικό αλφάβητο, οταν η ΦΑΓΕ ειχε αρχισει να εξαγει προιοντα.

81436.jpg81435.jpg81437.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν θυμάμαι καθόλου το προιόν...όποιος έχει στοιχεία, να μας διαφωτίσει...
 
Δυστυχως προσφατα ο πατερας μου επλυνε και εξυσε το βαζακι προκειμενου να το κρατησει για να βαζει μεσα μπιχλιμπιδια :( Παλι καλα που εβγαλα τις φωτογραφιες :(
 
Την επόμενη φορά που θα βρεις τέτοια ρετροευρήματα φύλαξε τα καλά. Οι γονείς όπως βλέπεις δε σκαμπάζουν από τέτοια πράγματα.
 
Δυστυχως προσφατα ο πατερας μου επλυνε και εξυσε το βαζακι προκειμενου να το κρατησει για να βαζει μεσα μπιχλιμπιδια :( Παλι καλα που εβγαλα τις φωτογραφιες :(
Μολις σημερα εσπασα ενα βαζακι, και φοβαμαι οτι ηταν το συγκεκριμενο. Καθοτι δεν ειχε ετικετα και δεν εχουν μεινει και οι οριτζιναλ φωτογραφιες, δεν ειμαι σιγουρος αν ηταν αυτο
 
Μολις σημερα εσπασα ενα βαζακι, και φοβαμαι οτι ηταν το συγκεκριμενο. Καθοτι δεν ειχε ετικετα και δεν εχουν μεινει και οι οριτζιναλ φωτογραφιες, δεν ειμαι σιγουρος αν ηταν αυτο
Ανέβασα τις εικόνες στο αρχικό ποστ οπότε μπορείς να κάνεις την "νεκροψία" :(
 
Δεν φαινεται και η ημερομηνια ληξης στη συσκευασία, να βλεπαμε το ετος...
 
91-92 το ειχαμε παρει

Τα καλα νεα: δεν ηταν αυτο το βαζακι που εσπασε
Τα κακα νεα: εφοσον δεν ηταν αυτο, δεν εχω ιδεα που ειναι το κανονικο βαζακι, και αν υπαρχει ακομα :Ρ
 
Πίσω
Μπλουζα