Krokus : Με δύναμη από την Ελβετία

Rinus Cesar

RetroNuts!
Joined
22 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.417
Αντιδράσεις
274
Έκανα την αρχή με τους Helix ... ας συνεχίσω με μια άλλη αγαπημένη cult χέβι μέταλ μπάντα από τα 80ς : Krokus !!! Κι αυτοί, όπως οι Helix, ξεκίνησαν από τα μισά των 70ς, παίζοντας χαρντ ροκ, το οποίο,όμως, στην επόμενη δεκαετία το "διαμόρφωσαν" σε χέβι μέταλ !!! Έτσι, έγιναν κι αυτοί ενεργό μέλος της "χεβιμεταλλοπαρέας" των 80ς, που εκείνα τα χρονια ... όλο και μεγάλωνε, όλο κι εξαπλωνόταν !!!

Η δράση τους ξεκίνησε στα μισά των 70ς από τη μικρή και γραφική πόλη Solothurn της Ελβετίας :

Solothurn




Το όνομά τους προήλθε από το λουλούδι "κρόκος", το οποίο, προφανώς, ευδοκιμεί πολύ στα μέρη τους [εμείς το ξέρουμε ως ... "λουλούδι σήμα κατατεθέν της Κοζάνης !!! ] !!! Τα βασικά μέλη τους, τα οποία εξακολουθούν μέχρι σήμερα να κρατάνε ζωντανή την μπάντα, είναι ο κιθαρίστας Fernando Von Arb και ο μπασίστας Chris Von Rohr !!! Η μπάντα, όμως, πήρε πολύ τα πάνω της όταν στις αρχές των 80ς εντάχθηκε σε αυτήν ο Μαλτέζος [από τη Σλιέμα Μάλτας !!!] τραγουδιστής Mice Storace !!! Και, απ' ό,τι θυμάμαι ... χάρις σε αυτόν ενιαφερθήκαμε να ανακαλύψουμε περισσότερο την μπάντα, εμπλουτίζοντας περισσότερο τις τόοοοτε "χεβιμεταλλάδικες γνώσεις μας" [ξέρετε .... όταν "ενταχθήκαμε" στο στρατόπεδο των χεβιμεταλλάδων και ανακαλύπταμε καμιά καινούρια μπάντα, την άλλη μέρα, στο σχολικό διάλειμμα, το ανακοινώναμε όλο χαρά και περηφάνεια στους ... ομοϊδεάτες συμμαθητές μας, λες κι είχαμε ανακαλύψει την Αμερική] !!! Σε κάποια μουσική εκπομπή, λοιπόν, είδαμε, μεταξύ άλλων, και το βιντεοκλίπ του Burnin' Up The Night !!! "Πω πωωω ... τι συγκροτηματάρα, κι αυτός ο τραγουδιστής τι φοβερό άτομοοοοοο, τι φοβερή σκηνική παρουσίααααα ..... Αυτούς πρέπει να τους ψάξουμε περισσότερο" !!! Εκείνη την εποχή, που ακόμη δεν υπήρχε ίντερνετ, YouTube κλπ, έτσι έφταναν οι λιγοστές εικόνες σε εμάς : Στο "ξεκάρφωτο" έδειχνε η Κρατική Τηλεόραση από κανένα βιντεοκλίπ και όλα τα υπόλοιπα ... αφήνονταν στη φαντασία μας, να "πλάσει" την μπάντα με βάση τς τραγούδια της, τις λιγοστές πληροφορίες, τις λιγοστές εικόνες κλπ κλπ ... Να λοιπόν ποιο cult βίντεο των Krokus έδειξε η ελληνική τηλεόραση και ... μάς ψάρωσε εμάς τα τόοοτε έφηβα :


Εητάδικη Cultίλα - πάντα στη "χεβιμεταλλική" της όψη - ανιχνεύεται και στο παρακάτω εξώφυλλο δίσκου τους, το οποίο ... θυμάμαι ότι συναντούσα αρκετά συχνά στα ράφια του Happening !!! Το βινύλιο του δίσκου, αν και το "ζαχάρωνα" δεν τον αγόρασα [άλλοι δίσκοι είχαν προτεραιότητα για να "ενταχθούν" στη δισκοθήκη, άλλωστε το χαρτζιλίκι ... δεν επαρκούσε, δα, για να "σηκώσουμε" όλο το "χεβιλεταλλέικο" ράφι του Happening !!!] !!! Παρόλα αυτά, το εξώφυλλό του παραμένει, μέχρι σήμερα, ένα από τα πλέον αγαπημένα μου 80ς εξώφυλλα και ... θα μού θυμίζει την "εφηβεία μου [μας] που πέρασε ανεπιστρεπτί" ....

The Blitz



Studio album by Krokus

Released

1984

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παλιοι και επισης αγαπημενοι μου οι krokus.Παντα με αρεζε ο ηχος του και γενικα δεν εχουν ξεφυγει πολυ απο τα στανταρ τους αν και οπως ολοι εχουν βαλει εμπορικοτητα στα κομματια τους.Μεσα στα τραγουδια που ακουω καθε μερα υπαρχουν και 2 απο krokus που βρισκονται μεσα στον κορυφαιο για μενα δεισκο τους Headhunter.Aυτα ειναι τα Ηeadhunter και Night wolf.


[video=youtube;IRBEV0G2-tw]http://www.youtube.com/watch?v=IRBEV0G2-tw
 
Πάρα πολύ νοσταλγική μπάντα - πού τους θυμήθηκες! :)

Μάλιστα, αυτή τη στιγμή που ποστάρω, έχω βάλει τα τραγουδάκια τους στο youtube & τ' ακούω! Πωπώ!.... :)

Rinus Cesar είπε:
Όπως καταλάβατε, οι Ελβετοί είχαν "μελετήσει" [σε σημείο ... παρεξηγήσεως] πολύ τους AC/DC !!! Γι' αυτό και σε ένα σχόλιο κάποιου μουσικού περιοδικού είχα διαβάσει γι' αυτούς κατά λέξη : "Όσο για πρωτοτυπία ... μην τα ψάχνετε !!! Καημένοι AC/DC τι τραβάτε !!! " !!!
Ποιας παρεξηγήσεως! Πρώτη φορά που τους άκουσα (στα ώριμα 19 μου), επέμενα ότι ήταν AC/DC! :p

2 χαμένα στοιχήματα, που περιλάμβαναν πολλλλέεεες μπύρες, και άπειρο ψάξιμο, με έπεισαν ότι τελικά δεν είχαν ουδεμία σχέση! :D

Rinus Cesar είπε:
Απολάυστε cultίλα και εητίλα, όλα "στο φουλ" :
As said - στις πιο αγνές τους μορφές! ;)

Εύγε Rinus! Μας έφτιαξες πάλι!
 
D@redevil είπε:
As said - στις πιο αγνές τους μορφές! ;)
!
..... και αυτός είναι ο λόγος που στο ποστ μου ανάρτησα μια φωτογραφία με τη μικρή τους κωμόπολη, απ' την οποία ξεκίνησαν : Φαντασθείτε ... σε αυτή τη φιλήσυχη μικρή πόλη, όπου τα πάντα κυλούνε τόσο μα τόσο ήρεμα και τόσο μονότονα .... εκεί, γύρω στο '73 - '74, σε κάποιο υπόγειο, τέσσερις μακρυμάλληδες έφηβοι κουρντίζουν τις κιθάρες τους, τις συνδέουν με τους ενισχυτές τους, ρυθμίζουν τα πεντάλια τους ώστε να κάνουν πολλή φασαρία και .... αρχινάνε τις πρώτες πρόβες τους .... Ακόμη και το μέρος, απ' το οποίο ξεκίνησαν, αποτελεί αποτελεί μία "πτυχή" της cult καλλιτεχνικής φυσιογνωμίας τους ......
 
Mπραβο ρε συ Wally, υπεροχο το Tokyo Nights!
 
.... κάπου, σε κάποιο συρτάρι, έχω καταχωνιασμένη την κασέτα [εμπορίου, όχι αντιγραμμένη από συμμαθητή μου] με το λάιβ άλμπουμ τους Alive And Screamin' .... Με το που βάλαμε το "κασετίδι" στο παλιό μας κασετόφωνο .... πόρωσηηη .... Tonight Long Stick Goes Boom :

!!!! Πάντως, με την κασέτα αυτή έχω ν' ασχοληθώ από το '87 / '88 .... Από τότε, ανακαλύψαμε κι άλλες μπάντες, κι άλλους τραγουδιστές, κι άλλα είδη μουσικής .... να,όμως, που, καμιά φορά, γυρνάμε πάλι "στα ίδια μέρη" .... να που μετά από τόοοσα χρόνια πάλι με τους Krokus ασχολούμαι ....
 
Πίσω
Μπλουζα