Land of the Giants (Στη χώρα των γιγάντων)

Eagle 1

RetroMasteR
Joined
31 Ιαν 2016
Μηνύματα
1.298
Αντιδράσεις
4.543
Η σειρά είχε παιχθεί στην Ελλάδα (ΕΙΡΤ ή ΥΕΝΕΔ?) το 1973 αν θυμάμαι καλά. Παραγωγός ο γνωστός Irwin Allen. Γυρίστηκε την περίοδο 1968-1970. Έγχρωμη (αν και τότε τη βλέπαμε στην τηλεόραση ασπρόμαυρη).

Έπαιζαν οι ηθοποιοί: Gary Conway (Κυβερνήτης), Don Marschall (Συγκυβερνήτης), Heather Young (Αεροσυνοδός), και ως επιβάτες οι Don Matheson (μηχανικός ο έξυπνος της παρέας) Deanna Lund (η όμορφη, παντρεύτηκε τον Matheson τελικά στην πραγματικότητα), Kurt Kasznar (ο κακός και περίεργος), Stefan Arngrim (ο πιτσιρικάς). Η σύνθεση στα πλαίσια του Allen και του Lost in Space.....

H πλοκή εν συντομία: Ένα υποτροχιακό διαστημόπλοιο (το αποκαλούν Spindrift) με 3 άτομα πλήρωμα και 4 επιβάτες εκτελεί το 1983 (!!!!!) το δρομολόγιο Νέα Υόρκη - Λονδίνο. Κάπου στα μέσα της διαδρομής μπαίνει σε διαστημική σκουληκότρυπα και βγαίνει σε άλλη διάσταση σε ένα πλανήτη όμοιο με τη γη, που όμως κατοικείται από γίγαντες, 12 φορές πιό ψηλούς από τους γήινους. Αρχίζει η περιπέτεια επιβίωσης σε 2 σαιζόν, με 26 επεισόδια η πρώτη (και όπως πάντα η καλύτερη) και 25 η δεύτερη.

Αρκετά σοβαρό επιστημονικά, ιδίως στο 1ο επεισόδιο, όπου οι Γίγαντες δεν ομιλούν. Από το 2ο που αρχίζουν τα άπταιστα αγγλικά......

Εξαιρετικά τα εφφέ με την αντιπαράθεση μικρών γήινων και γιγάντων, ιδίως αν αναλογιστεί κανείς ότι δεν υπήρχε τότε ψηφιακή τεχνολογία.

Σε κάποιο πρώιμο τρέιλερ για την ανακοίνωση της νέας σειράς το 1967, πριν αυτή δηλαδή γυριστεί, ο Allen χρησιμοποίησε σαν διαστημόπλοιο τον Jupiter II του Lost in Space. Όταν άρχισαν τα γυρίσματα διαμορφώθηκε το Spindrift, το οποίο υστερεί (κατά τη γνώμη μου) σε σχεδιασμό.

Δεν έχω δει βιντεοταινίες του στην ελληνική αγορά. Το Spindrift έχει βγει σε συναρμολογούμενο μοντέλλο (το έχω, αν ενδιαφέρεται κάποιος να αναρτήσω φωτογραφίες, άφτιαχτο ακόμα....).

Παραθέτω και ένα Link με Trailer.

 
Συμπαθητικη σειρα τωρα εντυπωσιακη για την εποχη της,χαιρομαι που εχουμε καποιον που την ειχε δει οταν προβληθηκε στα 70ς και εχει αναμνησεις απο τοτε.


Η δεκαετια του 70 στην κρατικη τηλεοραση και ιδιως οι ξενες σειρες της εχει ελαχιστη παρουσια στο φορουμ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Landofgiants.gif
Μιας και το λινκ του τρειλερ έχει λήξει να παραθέσω ένα εγώ:
Τη θυμάμαι πολύ αμυδρά. Θυμάμαι πως ήταν αγωνιώδης σχεδόν αγχωτική καθώς τους κυνηγούσαν οι πάντες σε εκείνον τον πλανήτη. Ακόμη και τα μερμήγκια και οι αράχνες. Δεν μου άρεσε ιδιαίτερα διότι δεν είχε στοιχεία κάποιου άλλου διαστημικού πολιτισμού με αλλόκοτα οχήματα, κτίρια, όπλα και άλλα τέτοια ωστε να μου εξάπτει την φαντασία. Οι εξωγήινοι ήταν Αμερικάνοι δώδεκα φορές μεγαλύτεροι. Η χώρα τους ήταν το ... Χόλυγουντ. Απο σειρά επιστημονικής φαντασίας εκείνης της εποχής προτιμούσα φανατικά το Lost In Space, αλλά νομίζω αυτή η σειρά ξεκίνησε να προβάλλεται αργότερα.
 
Πίσω
Μπλουζα