Laura Bow:The Colonel's Bequest

akmakas

Banned
Joined
3 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.204
Αντιδράσεις
74
picture.php


To 1989 H Γνωστή παγκοσμίως για τα μοναδικά και αριστουργηματικά adventures Sierra τάραξε τα νερά με ακόμη ένα adventure μυστηρίου το οποίο θα έμενε στην ιστορία...Οι λάτρεις του μυστηρίου και των αστυνομικών θρίλερ το λάτρεψαν,και τα περιοδικά της εποχής υποκλίθηκαν στο μεγαλείο και την ευρηματικότητα της Roberta Williams...Κυρίες και κύριοι.....The Colonel's Bequest

Το The Colonel's Bequest ερχόταν σε μια μοναδική συσκευασία κάτι που άλλωστε ήταν συνηθισμένο στα adventures της εταιρίας..Από το εξώφυλλο κιόλας καταλάβαινες ότι επρόκειτο για κάτι πραγματικά ποιοτικό....................Η υπόθεση ξετυλίγεται κάπου στην Νέα Ορλεάνη το 1925.Εσείς χειρίζεστε τη Laura Bow που είναι φοιτήτρια στο πανεπιστήμιο Tulane. Μιά μέρα η φίλη σας η Lilly,σας προτείνει να περάσετε ένα σαββατοκύριακο στην έπαυλη του θείου της συνταγματάρχη Henry Dijon, ο οποίος έχει καλέσει και τους συγγενείς του για μια οικογενιακή συγκέντρωση.Το σκηνικό ξετυλίγεται σε μια κλασική αμερικάνικη έπαυλη εποχής με πολλά δωμάτια,αποθήκες,μυστήριες κρυψώνες, και μεγάλους κήπους.Το παιχνίδι σου αφήνει κάποιο ελεύθερο χρόνο ώστε να γνωριστείς μαζί του και να το συνηθίσεις μέχρι να ξεκινήσει η απόλυτη δράση.Όλα ξεκινούν με την εμφάνιση του συνταγματάρχη σε μία αναπηρική καρέκλα σε ένα βραδυνό δείπνο με τους συγγενείς παρόντες.Κάπου στην μέση του δείπνου ο συνταγματάρχης ανακοινώνει ότι αφήνει σε όλους όσους βρίσκονται εκεί κληρονόμους της περιουσίας του, διευκρινίζοντας πως η περιουσία του θα μοιραστεί εξίσου σε όλους. Σε περίπτωση όμως που κάποιος από αυτούς πεθάνει πριν από αυτόν, το μερίδιο που του αναλογούσε, θα μοιραστεί στους υπόλοιπους.Αμέσως ξεκινούν οι ψίθυροι και τα κουτσομπολιά μεταξύ των συγγενών και το κλίμα όντως γίνεται βαρύ.....Εσείς μη θέλοντας να εμπλακείτε σε αυτό το σούσουρο αποσύρεστε στο δωμάτιο σας....Από εκεί ουσιαστικά ξεκινάει και το παιχνίδι με την ανακοίνωση του Act 1 και το ρολόι να δείχνει 7.00 ακριβώς.Το παιχνίδι χωρίζεται σε 8 Act.Το κύριο χαρακτηριστικό του παιχνιδιού είναι ο χρόνος ο οποίος τρέχει πραγματικά...Αυτό σημαίνει πως συμβαίνουν διάφορες καταστάσεις σε διάφορα σημεία του σπιτιού σε πραγματικό χρόνο,κάποιοι ίσως πολύ σημαντικοί διάλογοι που δεν πρέπει να χάσετε γιαυτό χρειάζεται εκτεταμένη προσοχή.Από αυτό το σημείο αρχίζουν τα περίεργα....Όλοι φαίνεται να γνωρίζουν και να κρύβουν από σένα διάφορα...Κάποιοι πάλι κουτσομπολεύουν τους άλλους,και άλλοι κυκλοφορούν στα μυστικά περάσματα του σπιτιού.Όλοι τους φαίνονται ύποπτοι.......Οι χαρακτήρες του παιχνιδιού είναι μοναδικοί και ο κάθε ένας τους κρύβει και κάτι...Από εκεί και πέρα ξεκινάει ένας μακρύς δρόμος δολοφονιών με το μυστήριο και την αγωνία να χτυπάνε κόκκινο!Εσείς από εκεί και πέρα θα πρέπει να βρείτε τον πραγματικό ένοχο ψάχνοντας τους πάντες και τα πάντα.. Τα γραφικά του παιχνιδιού είναι πολύ προσεγμένα και λεπτομερή και ασφαλώς δεν περιμένουμε περισσότερα μιας και το παιχνίδι κυκλοφόρησε το 1989 τότε που τα γραφικά βρίσκονταν σε πρώιμο στάδιο.Ο ήχος είναι midi και δένει πολύ όμορφα με τις ενότητες του παιχνιδιού..Το Colonel's Bequest παραμένει ένα μοναδικό αριστούργημα με άφθονο μυστήριο και αγωνία.Ένα andventure εξαιρετικά εθιστικό με πολλά στοιχεία βγαλμένα μέσα από τις ταινίες της αγκάθα κρίστυ.Εκδόθηκε σε όλα τα μηχανήματα της εποχής όπως Atari Amiga αλλά και στα αδύναμα από πλευράς γραφικών PC με περιορισμένα χρώματα.....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Akmakas,κατ'αρχην ειλικρινα χαιρομαι ιδιαιτερα που βλεπω εσενα να συνεχιζεις την συγγραφη μικρων reviews που καποια στιγμη αρχισαμε εδω,δοσμενα με τον δικο σου προσωπικο τροπο γραφης,καθοτι εγω αδυνατω αυτον τον καιρο να το κανω και,κακα τα ψεματα,και οταν ειχα λιγο χρονο το αμελησα....

(αν και το Grim Fandango δε θα μου ξεφυγει ετσι ευκολα....)

Απο κει και περα,για το συγκεκριμενο παιχνιδι δεν εχω να πω πολλα,καθοτι ΔΕΝ το τελειωσα ποτε δυστυχως,αλλα βεβαια κανεις δεν αρνειται οτι υπηρξε ενα ακομη υπεροχο δημιουργημα της μεγιστης Sierra On Line το οποιο μαλιστα υμνηθηκε απο πολλους gamers ανα τον κοσμο.....

Α ρε αθανατη εποχη των adventures,τοτε που βγαινανε παιχνιδια το ενα καλυτερο του αλλου....!!!

Μπραβο ρε akmakas!!
 
Αλλη μία υπέροχη παρουσίαση !!

...λοιπόν πρέπει να εισηγηθούμε να απονεμηθεί στον akmakas και τον manos, ο "χρυσός σταυρός του Αγίου Αντρέα Τσουρινάκη" (ο προστάτης άγιος των απανταχού adventurers :D ).

...και πάλι μπράβο. :)
 
Χε χε ε βρε παιδιά....Manos426f κανένας δεν μας βάζει το μαχαίρι στο λαιμό.

τα review πάντα θα γίνονται με το πάσο μας και εφόσον έχουμε χρόνο!

billy.... :D
 
billy είπε:
...λοιπόν πρέπει να εισηγηθούμε να απονεμηθεί στον akmakas και τον manos, ο "χρυσός σταυρός του Αγίου Αντρέα Τσουρινάκη" (ο προστάτης άγιος των απανταχού adventurers :D ).
:biglaugh: :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh:

ευλογησον
 
Akmakas well done :thumbup:

Και ο χορός των adventure reviews καλά κρατεί ;)

@billy

LOL :biglaugh:
 
Φίλε akmaka έχεις και από εμένα τα εύσημα, έστω και αργά. Πραγματικά πέρασα πολλές ώρες παίζοντας με το Colonel's Bequest και είναι το αγαπημένο μου παιχνίδι. Συνεχίζει να υπάρχει στον σκληρό δίσκο μου και καμιά φορά το πιάνω πάλι , για να γυρίζω σε εκείνα τα χρόνια.

Αxxxx Fifi ........:rolleyes:
 
Φιλε akmakas keep going +1000 Respect παρουσιαση
 
Τί ωραίο παιχνίδι!!!! Τί ωραία adventures κυκλοφόρησαν τότε, παιχνίδια που ο reviewer δεν έδινε βάση στα γραφικά όσο στο gameplay και στους γρίφους. Τώρα εάν δεν έχει 98% ποσοστά στα γραφικά δεν αξίζει.

Ακμάκα να μου ζήσεις :biglaugh:
 
Ευχαριστώ ρε παιδιά....κάτι τέτοια παιχνίδια μας ξανακάνουν παιδιά αφού όπως και να το κάνουμε τα ζήσαμε στο αίμα μας!!
 
Μήπως κάποιος από εσάς το έχει αυθεντικό?????
 
Χε χε...Εγώ..από τότε!!!
 
akmakas είπε:
Χε χε...Εγώ..από τότε!!!
ΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι

:animeek:

Που θα βρώ εγώ?????? :icon_cry:
 
Από ebay λογικά...ψάξε εκεί υπάρχουν τρελά πράγματα!!
 
Ελπιζοντας να μη γινομται ενοχλητικος... Αν εχετε ορεξη, δειτε ενα review μου
 
Εξαιρετικο!

Αντε μην τεμπελιαζεις!Στρωσου για δουλεια!Θελουμε reviews :D
 
Πίσω
Μπλουζα