Lemmings

Ovidius7

RetroN00b
Joined
26 Νοέ 2007
Μηνύματα
12
Αντιδράσεις
0
Ενα από τα ιστορικότερα παιχνίδια στην Amiga ήταν και το Lemmings της Psygnosis. Δυστυχώς δεν το θυμάμαι τόσο καλά για να κάνω review...Πάντως ήταν mind game που προσπαθούσες να σώσεις ένα συγκεκριμένο ποσοστό απο αυτά τα πλάσματα που έιχαν τάσεις αυτοκαταστροφής!
 
Να πω την αλήθεια, ποτέ δε χώνεψα τα Lemmings. Ίσως επειδή ήταν σχετικά δύσκολο παιχνίδι και έχανα πάντα στις πρώτες πίστες!! :icon_cry: Αλλά ήμουν πάντα φαν των αντίστοιχων "κακών" σκουληκιών, των Worms!!!! :biglaugh:
 
το θυμάμαι στο PC. Ορδές από αυτοκαταστροφικά πλασματάκια που τα οργάνωνες σε διάφορες εργασίες, άλλα να σκάβουν, άλλα να κάνουν κάτι άλλο κι όλα αυτά για να μπορέσουν να πέσουν στην θάλασσα και να πνιγούνε (εάν θυμάμαι καλά)..

νομίζω πως ο μύθος των lemmings ανήκει σε κάποια βοριοευρωπαϊκή παράδοση.
 
Starbuck είπε:
...νομίζω πως ο μύθος των lemmings ανήκει σε κάποια βοριοευρωπαϊκή παράδοση.
Δεν είναι μύθος.

Τα Lemmings υπάρχουν πράγματι.

Αν και δεν έχουν και πολύ σχέση με τα όσα γιαδραματίζονται στο παιχνίδι.

http://en.wikipedia.org/wiki/Lemmings
 
Ovidius7 είπε:
Ενα από τα ιστορικότερα παιχνίδια στην Amiga ήταν και το Lemmings της Psygnosis. Δυστυχώς δεν το θυμάμαι τόσο καλά για να κάνω review...Πάντως ήταν mind game που προσπαθούσες να σώσεις ένα συγκεκριμένο ποσοστό απο αυτά τα πλάσματα που έιχαν τάσεις αυτοκαταστροφής!
Πολυ καλο game Ovidius7 και για να το θυμηθεις:

http://www.lemonamiga.com/?mainurl=http%3A//www.lemonamiga.com/games/details.php%3Fid%3D676
 
Φίλε με συγκίνησες... Έπρεπε σε κάθε πίστα να σώσεις ένα συγκεκριμένο ποσοστό και το παιχνίδι σου έδινε ένα συγκεκριμένο αριθμό από ιδιότητες που μπορούσες να προσδώσεις στα lemmings, ώστε να τα οδηγήσεις στη σωτηρία! Θυμάμαι μάλιστα οτι μπορούσες να βάλεις βόμβα σε ένα lemming (για να γκρεμίσεις τοίχους...κλπ), όπου στην περίπτωση αυτή, το lemming έκλεινε τα αυτιά του και περίμενε την ανατίναξή του!!!
 
Αναμείνατε σύντομα ένα review για το Lemmings στο section της Amiga.
 
Εδώ είναι η ιστορία των Lemmings όπως την έζησαν οι δημιουργοί της. Η ιδέα των Lemmings ήρθε από τον Walker του Blood Money. Και όπως έχω ξαναγράψει ο Dave Jones είναι ιδιοφυΐα.
 
telonio είπε:
Αναμείνατε σύντομα ένα review για το Lemmings στο section της Amiga.
I can't wait!

Άντε γιατί τεμπελιάσαμε λίγο, τελευταία ε; :D (για όλους μιλάω)
 
Wally είπε:
Το Crackdown ομως δεν το επαιξες! ;)
Όχι πες μου ειλικρινά. Ένα τέτοιο παιχνίδι έχει καθόλου από τη μαγεία που είχε το Menace, το Blood Money και τα Lemmings?

Θυμίσω μόνο τι συναισθήματα σου δημιουργούσε αυτή η εικόνα

blood02.jpg


και αυτό το λογότυπο

DMA_Logo1.gif


λίγα λόγια για τον Dave εδώ
 
Σε καμια περιπτωση!! Ασε που σιχαινομαι τα sandbox games...

Αmiga rulez em all...
 
"First... there was Menace!

... Now Psygnosis presents...

...a DMA Design game......

..... BLOOOOOD MONEYYYY!"

Απίστευτο παιχνιδάκι και κ-α-τ-α-π-λ-η-κ-τ-ι-κ-ή μουσική!
 
Συγγνώμη που θυμήθηκες αυτή τη φοβερή εισαγωγή του Blood Money!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Φίλε respect...!
 
Απο τις πολυ καλες μεταφορες του παιχνιδιου ειναι και στο PSP το οποιο ανακαλυψα τελευταιως,γραφικα,zoom in,κοντρολια ολα ειναι φτιαγμενα για την μεγιστη εμπειρια.




[video=youtube;NuOTdy-LPuo]

 
Ωπα! Δεν το ειχα παρει χαμπαρι. Παω για ψωνια το ΣουΚου
 
Καλά μπρε, τώρα το πήρατε χαμπάρι και οι δυό σας; :)

Υπάρχει εδώ και χρόνια στην αγορά για PSP (βγήκε 2006 νομίζω...), είναι καλή έκδοση και μπορείς να την βρεις πολύ φτηνά πλέον. Νομίζω το δικό μου το είχα πάρει πριν καμμιά διετία από Ebay UK για κανά πεντόλιρο.
 
Πίσω
Μπλουζα