Leonard Cohen, Tom Waits, Nick Cave και άλλοι σκοτεινοί πρίγκηπες

Domenica

Banned
Joined
9 Νοέ 2009
Μηνύματα
1.208
Αντιδράσεις
145
Δεν τους βλέπω και είπα να κάνω ένα θρεντ για τους ηρωες των νεανικών μου χρόνων την μουσική των οποίων άκουγα μετά μανίας (και ακούω). Μουσικές για ρομαντικές ψυχές με καλλιτεχνικές ανησυχίες, σκούρα ρούχα και αγάπη σε ξεχασμένα μπαρ. Τα ρούχα μπορεί να άνοιξαν και να έγιναν ρετρό φλοράλ και έχω κοψει τα ποτά και τα ξενύχτια αλλά τους αγαπώ ακόμα.

Τον Κέηβ ειχα την χαρά να τον δω και στη Φρεατύδα το 1998 νομίζω. Συγκλονιστικός ποιητής και μουσικός και κρίμα που μετά το κλασσικό Murder Ballads ανακάλυψε την θρησκεία και έκοψε τα ναρκωτικά που δηλαδή μπράβο, αλλά δυστηχώς τα άλμπουμ άρχισαν να μην έχουν το ιδιο βιτριολικό χιούμορ και μπορεί οι κριτικοί να τα λατρεύουν αλλά σαν τα πρώτα του δεν είναι. Τον προτιμώ με τους υπέροχους Bad Seeds των οποιων μου άρεσαν και οι προσωπικές δουλειές, τον Blixa τον ειχα δει στο Λονδίνο με το συγκρότημα του (καταρρεοντα νεα κτίρια στην μετάφραση δεν το γράφω διότι δεν μπορώ να το προφέρω, υπεροχο πάντως) ο Mick Harvey,ο Hugo Race και ο Walter Ellis μου αρέσουν επίσης καθώς και οι κοπελιές που ανακατευτηκαν κατά καιρούς με την παρέα Lydia Lynch, Anita Lane, PJ Harvey και ναι και η Kylie Minogue.

Ο Λεοναρντ Κοέν ανακάλυψε την θρησκεία επίσης (τον βουδισμό όμως όχι τον χριστιανισμό) αλλά σταμάτησε τα της μουσικής. Δεν έχω λόγια για τις μουσικές του...

Ο Τομ Γουέιτς συνεχίζει και πολλοί λένε πως τραγουδά το ιδιο τραγούδι σε παραλλαγές αλλά δεν μας πειράζει καθόλου! Συγκλονιστικός και ως ηθοποιος και πολύ ωραίος άντρας!

Να προσθἐσω στο πάνθεον των θλιμμένων ρομαντικών τον πρόωρα χαμένο Nick Drake. Εμένα με καταθλίβει αλλά αρέσει στον άντρα μου και πήγαμε και σε προσκύνημα στον τάφο του στο χωριό του το Tanwarth in Arden και μετά καταλήξαμε με τον μουσικόφιλο νεαρό παπά να συζητάμε αγαπημένα τραγούδια πριν πάμε στην μια και μονη παμπ. Επίσης ο Scott Walker με το υπέροχο Τιλτ και θα έβαζα και τον Johnny Cash, τον Ζακ Μπρελ ακομα και τον Ντ. Μπάουι αλλά ελπίζω να σας έχω δωσει μια ιδέα για να γράψετε και εσείς και σταματάω!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nick,Rowland KAI hyper αγαπημένη Lydia Lunch.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τρεις πολύ αγαπημένοι μουσικοί, ιδιαίτερα στην Ελλάδα όπου έχουν φανατικό κοινό. Δεν είναι τυχαίο ότι ο Nick Cave επισκέπτεται τόσο συχνά την χώρα μας. Δυστυχώς τον Tom Waits δεν τον έχω ακούσει ποτέ live (σε αντίθεση με τους άλλους δύο) αλλά θα τον προτιμούσα σε ένα μπαρ να παίζει το πιάνο του και να πίνει ουίσκι και όχι σε ένα στάδιο ή σε κάποιον συναυλιακό χώρο.

Τον Cave τον προτιμώ και εγώ στους πρώτους του δίσκους (και με τους birthday party), όταν σούταρε ηρωίνη και έγραφε σκοτεινούς στίχους.
 
Να και ένα απο τα αγαπημένα μου από Κέηβ σε σκηνοθεσια του John Hillcoat του ᾽The Road᾽ και του ᾽The preposition᾽ (και του Ghosts of the civil dead με τον Κεηβ σε ρολο παρανοικού κρατούμενου). Γυρισμενο στο Σαο Πάολο οπου έμενε ενα φεγγαρι ο Κεηβ.
 
Γνωρίζει κανείς αν ο Tom Waits θα δώσει συναυλίες το 2012 ????

 


O Tom Waits αυτές τις μέρες θα βγάλει νέο δίσκο με τίτλο Bad As Me [ίσως αυτή τη στιγμή, που γράφω τούτες τις γραμμές, ο δίσκος του να έχει ήδη κυκλοφορήσει] !!! Γνωρίζει κανείς αν η κυκλοφορία του νέου δίσκου θα συνοδευτεί με συναυλίες για το 2012 ??? Κι αν ναι ... γνωρίζετε πού θα γίνουν αυτές οι συναυλίες [έιτε σε ευρωπαϊκό, είτε σε αμερικάνικο έδαφος] ????

Πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο ένα ταξιδάκι στο εξωτερικό να συνδυασθεί με κάποια συναυλία αυτού του καταπληκτικού, μοναδικού καλλιτέχνη που ... όμοιός του δεν πρόκειται να ξαναβγεί !!! Άλλωστε, αν θα δώσει συναυλίες, δεν αποκλείεται να είναι και οι τελευταίες της λαμπρής - όσο και περιπετειώδους - σταδιοδρομίας του και, συνεπώς ... η τελευταία ευκαιρία να τον δούμε "στο σανίδι" !!!
 
O Cave δεν μου ειναι ιδιαιτερα συμπαθης παρολα αυτα μου αρεσαν τα 4 κεφαλαια του audiobook (Death of Bunny Munro) που ανεβασε εδω και πηρα προσφατα χαμπαρι

Εξαιρετικη μουσικη επενδυση, πολυ καλη τεχνολογια ηχογραφησης...7 CD το πακετο
 
Κέιβ: τον λατρεύω. Έχω διαβάσει το "Θάνατους του Μπάνι Μανρό", έχω δει τις ταινίες του και τα ντοκιμαντέρ του. Ελπίζω να έρθει ξανά με τους Seeds ( όχι με τους Grinderman, όπως πέρυσι, που δεν πήγα) και να τον απολαύσω.

Κοέν: άλλη λατρεία. Πιο "καθώς πρέπει" από τον Κέιβ, είναι μια λιγότερο σκοτεινή εκδοχή του. Αυτόν τον καιρό διαβάζω το "Αγαπημένο Παιχνίδι" του, γράφει πολύ καλά.

Γουέιτς: αυτόν λίγο τον έχω ακούσει και για την ώρα δεν με έχει κερδίσει.
 
Πίσω
Μπλουζα