LG ή Microsoft;

Vetus

RetroMaNiaC
Joined
21 Αύγ 2008
Μηνύματα
761
Αντιδράσεις
57
Aφού θα πάρω το χαρτί πίστωσης από την ZTE για να πάρω από τον Κωτσόβολο άλλο προϊόν ίσης αξίας (133 euro), λέω να δοκιμάσω την τύχη μου με Microsoft και LG:

http://www.kotsovolos.gr/site/mobile-phones-gps/mobile-phones/smartphones/154795-lg-g4c-black

http://www.kotsovolos.gr/site/mobile-phones-gps/mobile-phones/smartphones/158673-microsoft-lumia-535-black

Τι μου προτείνετε; Mάλλον το κόβω για LG
 
Το LG ειναι σαφως καλυτερο σαν hardware το 535 δεν εχει καν HD οθονη.

Βασικα πρεπει να καταληξεις τι θες...Windows ή Android; Απο εκει θα κριθει η αποφαση σου.
 
Τα windows σε τέτοια συσκευή είναι καθόλου καλά?
 
Ajax87 είπε:
Το LG ειναι σαφως καλυτερο σαν hardware το 535 δεν εχει καν HD οθονη.Βασικα πρεπει να καταληξεις τι θες...Windows ή Android; Απο εκει θα κριθει η αποφαση σου.
Αυτό... :thumbup:

Το hardware σε αυτή την περίπτωση πάει σε δεύτερη μοίρα..

Και για τα Windows Phone τα λέω ΕΔΩ..

Πάντως το 535 είναι ένα σχετικά καλό τηλεφωνάκι, (Έστω και χωρίς 4G..) πολύ καλύτερο από το 635 που έχω εγώ, όμως μην περιμένεις και τίποτα το "ΟΥΑΟΥ"..

Και αν ξέρεις ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ τι είναι τα Windows Phone (Μην μου κλαψουρίζεις μετά! :p ), χτύπα το. ;)

Imgema είπε:
Τα windows σε τέτοια συσκευή είναι καθόλου καλά?
Για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις, τα Windows που τρέχουν δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση με τα Windows των PC (Στα 10 μπορεί να τρέχουν κάποιες κοινές εφαρμογές, και κάποια άλλα κοινά στοιχεία, αλλά πάλι μιλάμε για 2 εντελώς διαφορετικά λειτουργικά.)!!

Και τα Windows Phone 8.1 τα τρέχουν μία χαρά... Όμως τα 10 που είδα πριν από λίγες μέρες, ήταν για κλάματα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το windows phone το θεωρω το πιο ασχημο λειτουργικο,και λιγο που εχω παιξει παλαιοτερα δεν μου εκανε καμμια ιδιαιτερη εντυπωση..θα ψηφιζα το lg
 
angel_grig είπε:
Το windows phone το θεωρω το πιο ασχημο λειτουργικο,και λιγο που εχω παιξει παλαιοτερα δεν μου εκανε καμμια ιδιαιτερη εντυπωση..θα ψηφιζα το lg
Ναι, είναι...

Για την ακρίβεια, το μόνο καλό που έχουν είναι η λειτουργικότητα τους και η ευκολία της χρήσης τους, τα οποία ναι μεν είναι πάρα πολύ σημαντικά (Ίσως και τα σημαντικότερα για κάποιους.), αλλά φτάνουν αυτά;

Αν φτάνουν ή αυτά ζητά, το ότι είναι άσχημα είναι το λιγότερο... Λιγότερο και από τις εφαρμογές που σίγουρα είναι σημαντικότερο.
 
Ναι αλλά μπορείς να τρέξεις προγράμματα από το PC σου στα Windows phone? Δηλαδή μπορώ να πάρω πχ έναν emulator που είναι γραμμένος για windows και να τρέξει εκεί? Γιατί κάτι τέτοιο εμένα προσωπικά θα με βόλευε πολύ (αν είχα ένα πολύ δυνατό κινητό προφανώς).

Edit: Τώρα κατάλαβα ότι λες "2 διαφορετικά λειτουργικά" οπότε φαντάζομαι η απάντηση στην ερώτηση μου θα ειναι οχι, αλλά δεν χάνω κάτι να ρωτήσω για σιγουριά :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Ναι αλλά μπορείς να τρέξεις προγράμματα από το PC σου στα Windows phone? Δηλαδή μπορώ να πάρω πχ έναν emulator που είναι γραμμένος για windows και να τρέξει εκεί? Γιατί κάτι τέτοιο εμένα προσωπικά θα με βόλευε πολύ (αν είχα ένα πολύ δυνατό κινητό προφανώς).
Edit: Τώρα κατάλαβα ότι λες "2 διαφορετικά λειτουργικά" οπότε φαντάζομαι η απάντηση στην ερώτηση μου θα ειναι οχι, αλλά δεν χάνω κάτι να ρωτήσω για σιγουριά :p
Ακριβώς αυτό! ;)

Κανένα πρόγραμμα που είναι γραμμένο για Windows PC δεν τρέχει σε Windows phone!!

Το μόνο που θα γίνεται, και αυτό στα Windows 10, κάποιες εφαρμογές θα βγαίνουν και στα 2 λειτουργικά... Χωρίς φυσικά να μιλάμε για το ίδιο ".exe" (Δηλαδή μην περιμένεις να κατεβάζεις ένα πρόγραμμα για το PC, και μετά να βάζεις το αρχείο που έκανες εγκατάσταση στο κινητό και να το κάνεις και εκεί!), αλλά για κοινές apps στο store των Windows.
 
angel_grig είπε:
Το windows phone το θεωρω το πιο ασχημο λειτουργικο
Quite the contrary... Πιστεύω ότι το ατού τους είναι η εμφάνιση και το χρώμα τους, που ξεφεύγει από το στατικό εικονίδιο και περνάει σε πιο ζωηρή απεικόνιση των στοιχείων του ui. Βέβαια, είναι καθαρά προσωπική άποψη αυτή.

Ωστόσο, το μεγάλο, κατ' εμέ, "ελάττωμα" των windows phones είναι το σύμπαν των εφαρμογών τους. Σαν συσκευή είναι μια χαρά, αλλά καλό θα είναι να κάνεις μια ψαχτική για το τι εφαρμογές θέλεις να χρησιμοποιείς, αν είναι διαθέσιμες, να δεις πώς εμφανίζονται αυτές οι εφαρμογές, και μετά να αγοράσεις τη συσκευή.

Αν, δηλαδή, έχεις συνηθίσει το android, που έχει ένα τεράστιο σύμπαν εφαρμογών, και που πλέον έχουμε συνηθίσει τον τρόπο λειτουργίας του (πλοήγηση και λειτουργίες του ui), τότε να καταφύγεις στη σίγουρη λύση του LG.

Προσωπικά, χρησιμοποιώ LG από τον Απρίλιο, που τσίμπησα το L Fino, και μπορώ να πω ότι είμαι παραπάνω από ικανοποιημένος. Γενικά, η LG σου δίνει μια γεύση vanilla android. Δεν το φορτώνει με πολλή σαβούρα, και έχεις τη δυνατότητα να σβήσεις και να απενεργοποιήσεις όποιες εφαρμογές έχει μέσα από την LG. Τα 8GB (εν αντιθέσει με τα 4 του L Fino, που για μένα είναι το μοναδικό του ελάττωμα) θα σε βολέψουν, με μια καρτούλα sd βεβαίως, βεβαίως. Και με μια θηκούλα Quick Circle γίνεται κόσμημα!
 
Ajax87 είπε:
Το LG ειναι σαφως καλυτερο σαν hardware το 535 δεν εχει καν HD οθονη.Βασικα πρεπει να καταληξεις τι θες...Windows ή Android; Απο εκει θα κριθει η αποφαση σου.
Smarthphone του 2014 που κοστίζει 120 ευρώ και δεν έχει ανάλυση HD; Ξεφτίλα! Οπότε το πάω για LG.

To μόνο που μ' ανησυχεί είναι ότι η LG στην Ελλάδα χρησιμοποιεί την Proportia για τα service των συσκευών τους, το ίδιο service που έχει κι η ZTE κι είναι άθλιο. Ελπίζω να έχει κι άλλο service.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eπιτέλους! Μετά από αρκετή ταλαιπωρία και συνενόηση μπουζούκι με Κωτσόβολο, service, αντιπροσωπεία, κεντρικά γραφεία κι άγιος ο Θεός, πήρα με πίστωση το LG Bello II που κόστιζε 129 ευρώ. Και με τα ρέστα πήρα και μια τετράδα μπαταριούλες για να υπάρχουν για τηλεχειριστήρια τηλεόρασης και air condition.

Eλπίζω να μην μου βγει κι αυτό μάπα...
 
Bγηκε κατι θετικο απο οταν εβαλε λουκετο η Μ$ στα windows κινητα της,εφερε τα app της  και καλη ενσωματωση του android με τα windows 10.

Τελευταιως μου αρεσε το νεο Photοs Companion app ,με δυο κλικ ασυρματα φυγαν οι φωτογραφιες απο το κινητο στο πισι
 
Πίσω
Μπλουζα