LightPen

glaros

Retro Member
Joined
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
114
Αντιδράσεις
1
Σκέφτομαι να κατασκευάσω ένα lightpen,σύμφωνα,με τις οδηγίες από το : http://www.playvectrex.com/vectech/mvlp/mvlp_f.htm.

 


Μερικές απορίες...το "φοτοτρανζιστορ" υπάρχει στην ελληνική αγορά ?



Είναι απαραίτητο κάποιο κασετακι με το ανάλογο πρόγραμμα ?


 


Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
glaros είπε:
[....]
Μερικές απορίες...το "φοτοτρανζιστορ" υπάρχει στην ελληνική αγορά ?



[....]

Καλό πρότζεκτ! :thumbup: Οι Vectrexάδες του φόρουμ θα το παρακολουθούν μ' ενδιαφέρον!

Έτυχε μου χρειάστηκε κάποια στιγμή και είχα βρει, εκεί κοντά που δουλεύω....

Με μια πολύ γρήγορη ματιά στο ίντερνετ, βρήκα αυτό (σπλά, αν πας να ψωνίσεις, τσέκαρε λίγο τη διαθεσιμότητα!). Δεν ξέρω όμως μήπως αξίζει τον κόπο να κατέβεις και σ' ένα μαγαζί με ηλεκτρονικά και να ρωτήσεις.

Μπορεί να μην έχουν, αλλά π.χ. να ξέρουν πού να σε παραπέμψουν!

Αν κι έχω την εντύπωση ότι υπάρχει και μπορείς να βρεις, but again I could be wrong!
 
Πραγματι καλο project!Οπως σου εγραψε και η Μαριαννα καλυτερα να επικοινωνησεις πρωτα ,αλλα και εαν πας μπορει να σου προτεινουν καποιον που να εχει.Δοκιμασε να ρωτησεις στον Φανο (Σολωμου 40) αν και πιστευω οτι δυσκολα θα βρεις στην Ελλαδα.Για περισσοτερα καταστηματα δες εδω: http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=39265:
 
Γνωστός ο Φανός στη σολωμού,ενδιαφέρον και ο Μαρκίδης,θα βγω για quest.


Στο ebay βρήκα διαθέσιμα με 5-10 euro το ένα.


 


Δεν έχω τις ανάλογες γνώσης στα ηλεκτρονικά,αλλα "πιάνουν" τα χερια μου.
 
Εξελίξεις από το εγχείρημα του Vectrex Light Pen.

 


Τα απαραίτητα υλικά βρέθηκαν και στήθηκαν,πρόχειρα, στην πλακέτα.


 


Θεωρώ ότι χρειάζεται το αντίστοιχο πρόγραμμα για να γίνουν οι δοκιμές του pen,αν δεν κάνω λάθος είναι τρία που το υποστηρίζουν,αν δεν ισχύει αυτό,ας με διαφώτιση κάποιος πιο ενημερωμένος.


 


P9110001.JPG

 

 




  • Διάτρητη πλακέτα (king size).

 


P9110002.JPG

 

 




  • Τα απαραίτητα ηλεκτρονικά υλικά.

 


P9110003.JPG

 

 




  • Τοποθετημένα τα υλικά (πρόχειρα).

 

 


Βασικά κανείς στα,πέντε,καταστήματα που επισκέφθηκα δεν με βοήθησε,έλεγαν απλά ότι πουλάνε και δήλωναν άσχετοι.


 


Τα υλικά συγκεντρώθηκαν από διάφορες πηγές,αν και τα περισσότερα θεωρώ ότι είναι συνηθισμένα στους ηλεκτρονικούς "κύκλους".


 


Η διάθεση έχει χαθεί και όλοι κινούνται μηχανικά.


P9110004.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα