Linux για Fujitsu Siemens Amilo M6500 (PIII με 256 Ram)

Captain Kal

RetroNuts!
Joined
23 Δεκ 2006
Μηνύματα
1.708
Αντιδράσεις
170
Έχω το παραπάνω φορητό το οποίο ήταν σχεδιασμένο για WinMe. Φοράει PIII με 256 Ram, και έχει μια κάρτα γραφικών (της πλάκας) Silicon Motion Lynx3DM. Του έχω πάνω τα WinXP με SP3, αλλά φυσικά το μηχανάκι ψιλοσέρνεται ειδικά με τον Firefox 3. (Ειδικά όταν η σελίδες είναι φορτομένες πολύ). Εάν του βάλω

Linux, θα δω διαφορά στην ταχύτητα? (Μόνο για εφαρμογές γραφείου, Ιντερνετ, DVD - Media Player και games που δεν χρειάζονται 3D).

Δοκίμασα το openSuse Live CD, και μου άρεσε από άποψη χρηστικότητας. Και πως δουλεύει το WINE με games? (Αυτό τον καιρό στο φορητό παίζω το Might & Magic 6. Αυτό θέλω να μου τρέχει προς το παρόν.)

Τι μου προτείνεται?
 
Πιθανότατα θα υπάρχει κάποια διαφορά στην ταχύτητα.

Στο openSuse τι window manager είχες; KDE;
 
Σε ρωτάω γιατί μπορείς να εγκαταστήσεις ένα πιο ελαφρύ window manager (πχ xfce) και να κερδίσεις κάτι σε ταχύτητα.

Το WINE απλά είναι ένας emulator. Μεταφράζει όλες τις εντολες του Windows API, DirectX κτλ. στα Linux (X, OpenGL).

To παιχνίδι τρέχει με την έκδοση 1.1.3 του Wine ,όπως αναφέρεται εδώ
 
Σε ρωτάω γιατί μπορείς να εγκαταστήσεις ένα πιο ελαφρύ window manager (πχ xfce) και να κερδίσεις κάτι σε ταχύτητα.
Εάν είναι εύχρηστο δεν υπάρχει πρόβλημα. Πάντως το Gnome μου άρεσε. Το DVD της διανομής του opensuse, τα έχει αυτά τα περιβάλλοντα?
 
αν δεν ειχες δοκιμασει το opensuse,εγω θα σου προτεινα τοxubuntu,αλλα μαλλον στα σημεια ειναι καλυτερη διανομη το opensuse και αφου και σου αρεσει καλυτερα να επιμεινεις σε αυτη.

πιο πολυ απο αποψη οδηγων και υποστηριξης θα το προτεινα το xubuntu,αλλα φανταζομαι θα εχει και εκει καλη υποστηριξη(εδω τελικα μεχρι και για debian,ακομη και σε ανεπισημο επιπεδο επισης βρισκεις καποια πραγματα,οποτε σιγουρα θα βρεις αρκετα και για opensuse.)

αν δεν εχεις βρει ακρη μεχρι τωρα μπορεις να ρωτησεις στη hellug.

εχουν καλη γνωση σε αυτα τα θεματα.
 
Εγώ θα σου πρότεινα το ZENWALK

:)

Το PCάκι μου έχει τα ίδια ακριβώς χαρακτηριστηκά με το laptop σου και το ZENWALK τρέχει απροβλημάτιστα εδώ και 2 χρόνια..... :) Εχει ακριβώς οτι χρειάζεται ένας μέσος χρήστης χωρίς 3D και φανφάρες.

Για την δουλειά που το θέλεις, πίστεψέ με, θα το λατρέψεις...... :)

Gapan ! Πες και εσύ τίποτα ......... :D :D:D:D
 
http://www.desktoplinux.com/articles/AT3269115798.html

ενδιαφερον σχετικο αρθρο.

αν και ποτε δε ξερεις ποια διανομη, θα σου κανει.

(αντε ,εχει και το zenwalk-Minislack, μεσα,στη κατηγορια που μαλλον σε ενδιαφερει)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ε τι να πώ; Αν δεν παινέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει. :D

Σαφώς και το Zenwalk είναι γρηγορότερο από τις περισσότερες υπόλοιπες διανομές χωρίς να θυσιάζει τίποτα σε ευχρηστία και χωρίς να χρειάζεται να το πειράζεις όλη την ώρα. Απλά δουλεύει.

Ένα συνηθισμένο "σφάλμα" είναι ότι κάποιοι θεωρούν ότι το Zenwalk είναι φτιαγμένο για παλιά PC. Μέγα λάθος. Το Zenwalk είναι φτιαγμένο για μοντέρνα PC, απλά είναι τόσο γρήγορο που αποτελεί πολύ καλή λύση και για παλιά μηχανήματα όπως αυτό του Captain Kal.
 
Γενικα οι διανομες ειναι try and error ειδικα με παλιοτερα μηχανηματα, ωστε να δεις τι αποδιδει καλυτερα στο μηχανημα σου.

Εγω θα σου προτεινα να δοκιμασεις και το Mepis. Ειναι η αγαπημενη μου διανομη και ειδικα οι τελευταιες εκδοσεις ειναι αυτοματοποιημενες μεχρι αηδιας και βλεπουν οτι χαζοhardware μπορει να ειναι συνδεμενο στο μηχανημα σου που μπορει να σου βγαζει προβληματα. Συγκεκριμενα το Mepis ειναι η μονη διανομη που βλεπει κατευθειαν την wireless καρτα μου (Linksys) και για εμενα λεει πολλα καθως δεν εχω τον χρονο να καθομαι να ασχολουμαι με τροποποιησεις. Απο εκει και περα ειναι γουστα και προτιμησεις και πες μας και σε τι κατεληξες τελικα (και καμια φωτο ετσι να φτιαχνομαστε γενικως!) :)
 
Ευχαριστώ αδέλφια. :thumbup: . Κατέβασα το Zenwalk, και θα δοκιμάσω αυτό. Μήπως μπορώ να τρέξω και το WINE με αυτή την διανομή? (Για Might & Magic VI και κάποια άλλα freeware).
 
Captain Kal είπε:
Ευχαριστώ αδέλφια. :thumbup: . Κατέβασα το Zenwalk, και θα δοκιμάσω αυτό. Μήπως μπορώ να τρέξω και το WINE με αυτή την διανομή? (Για Might & Magic VI και κάποια άλλα freeware).
Φυσικά. Το εγκαθιστάς όπως και όλα τα υπόλοιπα extra πακέτα που μπορεί να χρειαστείς με το netpkg. Αν αντιμετωπίσεις οποιοδήποτε πρόβλημα, εδώ είμαστε.
 
:cheers: Κι άλλος στην παρέα του ΖΕΝ !!!! :thumbup:

Φυσικά θα βρεις και πολλούς emulators για retrogamming και έχει φροντίσει γι' αυτό ο gapaRAPAn

:bow:
 
μιας και το αποφασισες να περασεις λινουξ:

http://www.tuxfiles.org/

ανεξαρτητου διανομης.

αν πας ποτε να πειραξεις τιποτα ρυθμισεις ,σε οποια διανομη και αν εισαι,παρε κανα backup αυτου που θα πειραξεις ,σου μιλαω εκ μπυρας.
 
Δεν δοκιμάζεις και το Xubuntu;Είναι για παλιούς υπολογιστές και εξαιρετικά ελαφρύ.
 
Πίσω
Μπλουζα