Lisa Jean - η διπλή ζωή του Tzon Tzon ως Boy Jean - Fru Fru (all by Furga)

Αναστασια

RetroNuts!
Joined
10 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.724
Αντιδράσεις
55
Και τωρα αγαπημενα μου ρετροφιλαρακια θα σας μιλησω για την μπλεγμενη ιστορια του Τζον Τζον, που ειχε διπλη ζωη στην Ιταλια με το ονομα Boy Jean. Ειχαμε ξαναμιλησει ηδη για το θεμα, το 2011, αλλα εδω του κανουμε μια αναλυτικη αναφορα με χειροπιαστα ντοκουμεντα!

Το παρελθόν του Τζον Τζον το ξανα/ανακάλυψα (το ειχα εντελως ξεχασει!!!) χαρη στα δυο ρετροαδερφακια μου φετος το καλοκαιρι σε δυο διαφορετικες στιγμες:

H μια ειναι οταν η αγαπημενη Mytinyworld μου ειπε οτι ψαχνει καποιες συγκεκριμενες κουκλες για να ολοκληρωσει την συλλογη της και μια απο αυτες ειναι η ιταλικη Lisa Jean απο την Furga.

Η αλλη ειναι οταν ειπα στον Makisimako οτι πισω απο το κεφάλι του Tzon Tzon διαβασα το σημα της Furga και εκεινος μου απαντησε οτι ο Τζον Τζον κυκλοφορησε αρχικα ως το αγορι της Lisa Jean.

Εγω φυσικα εμεινα σεκος γιατι συνειδητοποιησα ποσα επεισοδεια εχω χασει!!! Κι ακομα πιο πολυ οταν ανακαλυψα οτι το ειχαμε συζητησει πριν καποια χρονια εδω στο φορουμ. Πω πω δεν προσεχα στην ταξη...

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?14060-Bibi-bo-A-%F0%E5%F1%DF%EF%E4%EF%F2-%28%F1%EF%FD%F7%E1-%E1%EE%E5%F3%EF%F5%DC%F1%29/page53

Παμε λοιπον για την ιστορια της Lisa Jean και του Tzon Tzon / Boy Jean.

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


Η κούκλα Lisa Jean κυκλοφόρησε απο την Furga στις αρχές του 70 και ηταν η απαντηση της Ιταλιας στην Barbie.

Ενω η Barbie ειναι μια ενηλικη κουκλα η Lisa Jean, με το αμερικανοειδες ονομα, παρουσιαζεται σαν ενα κοριτσι 15 χρονων.

Το στυλ της ειναι τρυφερο και θυμιζει πολυ την Bibi-bo μας, με τα ενσωματωμενα ματια απο διαφορετικο υλικο, το σωματακι με μικρο στηθος και το στοματακι που μοιαζει ετοιμο να στειλει ενα φιλι. (δεν θυμιζει λιγο El Greco; Ειναι λογικο μιας και η ελληνικη εταιρεια εμπνευστηκε πολλές φορες απο την Furga).

attachment.php


H El Greco δεν εμπνευστηκε απλα απο την Furga αλλα χρησιμοποιησε το καλουπι της για να φτιαξει τον Tzon Tzon (ή τον εισηγαγε κατευθειαν?) :cool:

Ψαχνοντας για Lisa Jean για την Mytinyworld σε ενα παζαρακι βρηκα μια βασανισμενη αλλα με ενα ρεκτιφιε την επανεφερα. :)

Πριν λοιπον την στειλω στο νεο της σπιτι της εβγαλα καποιες φωτογραφιες διπλα στον Τζον Τζον εξηγωντας της οτι στην πραγματικοτητα ειναι ο παλιος της φιλος ο Boy Jean, αν κι αυτη δεν φανηκε και πολυ πεπεισμενη μιας και ειχα αρκετα χρονια να τον δει... :xm:

Τελος παντων οπως βλεπεται στις φωτο το κεφαλι, τα χερια και τα ποδια της Lisa Jean ειναι απο μαλακο πλαστικο (PVC) ενω ο κορμος απο σκληρο πλαστικο. Στον Tzon Tzon / Boy Jean μονο το κεφαλι και τα χερια ειναι απο μαλακο πλαστικο.

Προσεξτε την κινηση των δαχτυλων των χεριων στις δυο κουκλες. Ειναι η ιδια!

attachment.php


To χερακι της Lisa Jean

attachment.php


H στιβαρη χερουκλα του Boy Jean / Tzon Tzon

attachment.php


Μετα τα μεσα του 70 (1978???) η Furga προφανως λογω της πιεσης απο την δημοτικοτητα της Barbie αποφασισε να αλλαξει το προσωπο της Lisa Jean. Και απο γλυκο και τρυφερο το εκανε σοβαρο και ισως πιο αισθησιακο.

(πηγη Natydolls)

attachment.php


Πριν

attachment.php


Μετα

attachment.php


attachment.php


Παντως μετα απο αυτο η Furga παρεδωσε τα οπλα και σταματησε την κυκλοφορια της Lisa Jean... :cry:

Το καλουπι για το σωμα και το κεφαλι της πρωτης Lisa Jean θα το ξαναβρουμε την Ιταλια σε μια αλλη κουκλα της Furga. Τα κοριτσια εδω την φωναζανε Dammina, μικρη νταμα, αλλα στην πραγματικοτητα η κουκλα ονομαζοταν Fru Fru.

attachment.php


To δερμα της ειναι πιο λευκο και μονο τα κεφαλι της ειναι απο μαλακο βινυλιο.

attachment.php


Η Lisa Jean κυκλοφορησε απο την ισπανικη B.B. με αδεια της Furga και ονομαζοταν Core. Εδω θα δουμε οτι πολυ σωστα η κουκλα κυκλοφορησε και σε δυο διαφορετικα χρωματα δερματος, ινδοευρωπαικης και hispanic φυλης σε υπεροχο σοκολατενιο χρωμα!

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γεια σου Αναστασια με τα απολαυστικα post σου!
 
Αναστασια είπε:
Και τωρα αγαπημενα μου ρετροφιλαρακια θα σας μιλησω για την μπλεγμενη ιστορια του Τζον Τζον, που ειχε διπλη ζωη στην Ιταλια με το ονομα Boy Jean. Ειχαμε ξαναμιλησει ηδη για το θεμα, το 2011, αλλα εδω του κανουμε μια αναλυτικη αναφορα με χειροπιαστα ντοκουμεντα!
Η αλλη ειναι οταν ειπα στον Makisimako οτι πισω απο το κεφάλι του Tzon Tzon διαβασα το σημα της Furga και εκεινος μου απαντησε οτι ο Τζον Τζον κυκλοφορησε αρχικα ως το αγορι της Lisa Jean.
Μπερμπαντης ο Τζον Τζον.....:biglaugh:

Θα την ειχε κανει ταρανδο την κακομοιρα την Bibi Bo.....:biglaugh:

Αναστασια είπε:
H El Greco δεν εμπνευστηκε απλα απο την Furga αλλα χρησιμοποιησε το καλουπι της για να φτιαξει τον Tzon Tzon (ή τον εισηγαγε κατευθειαν?) :cool:
Το πιο πιθανο!

Κατι που το εχω διαπιστωσει και με παιχνιδια της LYRA. :)

Λοιπον, περα απο το χιουμορακι παραπανω... #) - Αναστασια μου πιστευω να με συγχωρεσεις.... :flower: - για αλλη

μια φορα η Αναστασια μας αφησε καγκελο!!!!! :eek:

Εκπληκτικη δουλεια σε ολα της.....κειμενο,φωτογραφιες,πληροφοριες!!!! :worship: :worship:

Αναστασια μου, τα σεβη μου!!!!!! :bow: :bow: :bow:
 
Αναστασία μας γλυκιά που όλοι σε αγαπάμε και δικαίως ευχαριστούμε για τις πληροφορίες της διπλής ζωής του Τζον Τζον. Πάντως αυτός ο άντρας είχε αδυναμία στις κούκλες με μεγάλο κεφάλι!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προβολή συνημμένου 120337Έχω και εγώ μία κούκλα που γράφει στο κεφάλι της Β.Β. και τραγουδάει στα ελληνικά. Μοιάζει μου φαίνεται με τη Lisa Jean. Την είχα δείξει στις μεγάλες ρετροκούκλες.

IMG_0048.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα