Lost in Space: Ρομπότ και οχήματα

Eagle 1

RetroMasteR
Joined
31 Ιαν 2016
Μηνύματα
1.298
Αντιδράσεις
4.581
Μια και το Lost in Space ανήκε στις αγαπημένες μου σειρές (ιδίως η 1η σαιζόν) η νοσταλγία των χρόνων εκείνων με ώθησε στο να αποκτήσω ορισμένα από τα παιχνίδια που παρουσιάστηκαν (Μου ξέφυγε βέβαια το επιτραπέζιο του Ρεμούνδου που παρουσίασε ο Σταύρος...).

Ας αρχίσουμε με τα ρομπότ, είναι στην ουσία ένα, το Β-9 σε διάφορα μεγέθη και λειτουργίες, αλλά και..... ο φίλος/εχθρός του Robby.

Η συλλογική φωτογραφία θα μπορούσε να δανειστεί τίτλο από το μυθιστόρημα του Ισσακ Ασίμωφ:

Έρχονται τα ρομπότ!!!!



Για να τα δούμε λεπτομερώς, από μεγάλα προς μικρά:

Είναι της Trendmasters, τηλεκατευθυνόμενο, έχει ύψος 60 εκατ., πάει προς όλες τις κατευθύνσεις, ανάβουν διάφορα LED όταν μιλάει, ανεβοκατεβάζει το κεφάλι του, λέει τυποποιημένες φράσεις από τη σειρά, όπως: Danger, Danger Will Robinson ή My sensors indicate, an intruder is present. Οι βραχίονές του μπαίνουν μέσα ή εκτείνονται με διακόπτη. Επίσης μιλώντας κανείς στην τηλεκατεύθυνση ακούγεται η φωνή του να βγαίνει παραλλαγμένη από το Ρομπότ. Δυστυχώς κάτι στη μετάδοση φωνής χάλασε κάποια στιγμή, το πήγα σε έναν ηλεκτρονικό να το φτιάξει και το χάλασε χειρότερα.... Τώρα είναι στατικό, μέχρι να το επισκευάσει (?) κάποιος...

Φωτογραφίες του:







Το επόμενο, που ήταν παρέα με το ρομπότ της Solpa σε προηγούμενο post, είναι επίσης από την Trendmasters, έχει ύψος 27 εκατ., διαθέτει κινητήρα τριβής για κίνηση (μόνον προς τα εμπρός), ενώ αν πατήσει κανείς τα κουμπιά στο στήθος του λέει τυποποιημένες φράσεις από τη σειρά, όπως: Danger, Danger Will Robinson ή My sensors indicate, an intruder is present, ενώ γυρίζει το στήθος του δεξιά/αριστερά. Οι βραχίονές του μπαίνουν μέσα ή εκτείνονται με διακόπτη. Κρατάει ακτινοπίστολο. Επίσης με διακόπτη μπορεί να κάνει χρέη φύλακα, έχει αισθητήρα και όταν περάσει κανείς από μπροστά του λέει τις παραπάνω φράσεις.

Φωτογραφίες του:







Είναι της Masudaya, κατασκευής 1985, όλο σε ασημί χρώμα. Έχει ύψος 11 εκατ. Είναι κουρδιστό και πάει μόνον εμπρός.

Φωτογραφίες του:

1. μόνο του

και

2. μαζί με το αντίστοιχο σε κλίμακα, επίσης κουρδιστό Robby the Robot. Το ρομπότ αυτό συμμετείχε στην ταινία Forbidden Planet παραγωγής 1956. Στη συνέχεια εμφανίσθηκε σε αρκετές σειρές, μεταξύ των οποίων και στο Lost in Space, σαιζόν 1, επεισόδιο 20 με τίτλο: War of the robots τo 1966, όπου έκανε τον εχθρό του B-9.













Και το τελευταίο, είναι στατικό, έχει ύψος 6,5 εκατ. και είναι από τη σειρά Lost in Space: Johnny Lightning (Θα τη δούμε και παρακάτω).

Φωτογραφία του:



Οχήματα:

Jupiter II. Είναι της Trendmasters, έχει 3 φιγούρες (ρομπότ Β-9, Dr. Smith, Will Robinson), πλήρη αναπαράσταση εσωτερικού (ανοίγει από επάνω), ηλεκτρονικούς ήχους πτήσης και περιστρεφόμενα φώτα στον κινητήρα, σύστημα προσγειώσεως με ανασυρόμενα ή εκτεινόμενα σκέλη, διαστημάκατο σε ειδική θήκη, φωτισμό εντός/εκτός.

Φωτογραφίες του:























Υποστηρικτικά οχήματα από την Johnny Lightning, στατικά, μινιατούρες (περίπου 6 εκατ.), αλλά πολύ καλής ποιότητος.

Είναι τα: Jupiter II, Space pod (διαστημάκατος), Chariot (επίγειο όχημα), ρομπότ Β-9.

Φωτογραφίες τους:



















Στη διάθεσή σας για πρόσθετες φωτογραφίες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κοίτα να δεις τί υπάρχει για το Lost in Space και δεν το είχα πάρει χαμπάρι!

Τρομερά τα ρομπότ! Κυρίως τα 2 μεγάλα.

Συμπαθητικό και το Jupiter II με αρκετές λεπτομέρειες.

Ευχαριστούμε για την παρουσίαση Αετέ.
 
Εχω παθει πλακα με την λεπτομερεια τους!!!!! :eek:

Πανεμορφα ολα!!!! :dribble:

Αετε,τα σεβη μου.... :bow:

EDIT
Εν τω μεταξυ εχω μεινει παγωτο με το Emperor Palpatine's shuttle

που φαινεται στο background στην 1η φωτο..... :eek: o_O
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kambia είπε:
Κοίτα να δεις τί υπάρχει για το Lost in Space και δεν το είχα πάρει χαμπάρι!
Ευχαριστώ για το σχόλιό σου Cambia. Υπήρξαν διακυμάνσεις στην προσφορά των Lost in Space. Στη 10ετία του '60 είχε βγάλει ένα μικρό ρομπότ η Remco το οποίο όμως δεν ήταν και τόσο πιστό αντίγραφο του Β-9. Έπαιξε μάλιστα σε 2 επεισόδια του Lost in Space. Επίσης την ίδια περίοδο έβγαλε η Aurora συναρμολογούμενα κιτ. Μετά υπήρξε παύση μέχρι το 1985 που άρχισαν πάλι να βγάζουν παιχνίδια και μοντέλα, με κορύφωση τα μέσα των '90ς με την Trendmasters. H εταιρεία έκλεισε μεν, όμως βρίσκονται ακόμα στο E-Bay. Ενδιαφέροντα κιτ, πιστά στα τότε props, βγάζει τώρα η Moebius. Όσοι πιστοί.... προσ-τρέξατε

stayros είπε:
Emperor Palpatine's shuttle[/b]που φαινεται στο background στην φωτο.....:
Ευχαριστώ τόσο για το σχόλιό σου Σταύρο, όσο και για την υπενθύμιση του Lambda-Class T-4a Imperial Shuttle στο υπόβαθρο. Πρέπει να βρω το κουτί του που είναι αποθηκευμένο, νομίζω ότι είναι το Tydirium, αυτό δηλαδή που είχαν κλέψει οι επαναστάτες. Είχα ξεχάσει να το συμπεριλάβω στο θέμα που άνοιξα με τη συλλογή μου των Star Wars. Αυτό διότι επειδή είναι πολύ μεγάλο (60 εκατ. ύψος), δεν χωρούσε στη βιτρίνα με τα άλλα (μέγιστο ύψος 50 εκατ.), οπότε το είχα χώρια. Το έβγαλα από τη ζελατίνα που το έχω για να μη σκονίζεται και το φωτογράφησα. Το μέγεθός του με δυσκόλεψε, ιδίως ότα είχα τα φτερά ανοικτά... Παραθέτω τις φωτογραφίες στο ποστ μου για τα Star Wars, σου δίνω όμως μία μικρήγεύση και εδώ...



20160303_151700.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα