[Lyra] Sport Billy

mytinyworld

RetroNuts!
Joined
18 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.859
Αντιδράσεις
91
Θυμάστε τους Σπορτ Μπίλλυ και Σπορτ Λίλλυ από τη LYRA?

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το μου θυμισες τωρα mytinyworld!!!! Τον λατρευα τον Σπορτ Μπίλλυ!!! Δεν ειχα την κουκλα αλλα δεν εχανα επεισοδιο απο την σειρα!!! Ηταν το ειδωλο μου γιατι καταφερνε να βγαζει απο την τσαντα του τα πιο απιθανα πραγματα!!! Ημουνα πολυ μικρη τοτε και θαυμαζα το πως χωρανε σε μια μικροσκοπικη τσαντα τοσα πολλα αντικειμενα, και τοσο χρησιμα!!!
 
Sport Billy [Lyra]

Άλλο ένα παιχνίδι ππυ κυκλοφόρησε στις αρχές του 80 ήταν οι κούκλες του SPOR BILLΥ και της φιλενάδας του SPOR LILLY από την LYRA...!!! Δεν είχε και τεράστια εμπορική επιτυχία, αν και για την ιοστορία, και σ αυτό το παιχνίδι χρησιμοποιήσε το ίδιο "μυρωδάτο" πλαστικό που είχε χρησιμοποιήσει στην MAYΑ ΤΗΝ ΜΕΛΙΣΣΑ..!!! Η προσπάθεια της εταιρείας ήταν ξεκάθαρη... Ήθελε και τα δικά της παιχνίδια να αποκτήσουν άρωμα σαν αυτά της el greco που εκέινη thn εποχή μονοπωλούσαν το ενδιαφέρον..!!!! Αν κρίνουμε από το αποτέλεσμα, μάλλον ένα έντονο πολύ αλλά όχι και τόσο επιτυχημένο άρωμα έδωσαν στο πλαστικό της LYRA, μιας και δεν θα μπορούσε να συγκριθεί σε καμία περίπτωση με το άρωμα βανίλιας της el greco..!!



15963.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makisimos είπε:
Άλλο ένα παιχνίδι ππυ κυκλοφόρησε στις αρχές του 80 ήταν οι κούκλες του SPOR BILLΥ και της φιλενάδας του SPOR LILLY από την LYRA...!!! Δεν είχε και τεράστια εμπορική επιτυχία, αν και για την ιοστορία, και σ αυτό το παιχνίδι χρησιμοποιήσε το ίδιο "μυρωδάτο" πλαστικό που είχε χρησιμοποιήσει στην MAYΑ ΤΗΝ ΜΕΛΙΣΣΑ..!!! Η προσπάθεια της εταιρείας ήταν ξεκάθαρη... Ήθελε και τα δικά της παιχνίδια να αποκτήσουν άρωμα σαν αυτά της el greco που εκέινη thn εποχή μονοπωλούσαν το ενδιαφέρον..!!!! Αν κρίνουμε από το αποτέλεσμα, μάλλον ένα έντονο πολύ αλλά όχι και τόσο επιτυχημένο άρωμα έδωσαν στο πλαστικό της LYRA, μιας και δεν θα μπορούσε να συγκριθεί σε καμία περίπτωση με το άρωμα βανίλιας της el greco..!!
picture.php
πραγματικα σπανια παιχνιδια!! με γυριζετε πολλα χρονια πισω..εχς και εγω μια μαγια μελισσα και εναν σπορτ μπιλλυ..καπου στο παταρι θα ειναι...
 
Μακισιμος, πρόσεξες ότι είναι αριθμημένα?????????
 
Όχι ρε συ όντως δεν το πρόσεξα..!!!!!! Πο ποοοο δηλαδη έχω συγκεκριμένο κομμάτι με νούμερο?? Σ ευχαριστώ πολύ ΜΥ ΤΙΝΥ αγιε Βασίλη για το δώρο σου, μου έφερε αυτό το πλαστικό και η μυρωδιλά του πολΛά στο μυαλό μου..! Πρέπει να είχα αγοράσει ενα ΣΠΟρ ΜΠΙΛΥ από ένα παζάρι στην αγία Βαρβάρα κάποτε..!!! Είναι φοβερά..!! Που είναι η Νικολέτα να δει το δώρο που μου έστειλες???? (για να γλιτώσεις και να μην σε πιάσειστο στόμα της???χαχα)
 
Ο Sport Billy και η Sport Lilly της παιδικής μου ηλικίας! Ο (1ος) Sport Billy ήταν του μικρού μου αδερφού. Του λείπει το ένα χέρι και εδώ φοράει τη στολή πατινάζ της Sport Lilly (αρχικά ήταν μπασκετμπολίστας). Η Sport Lilly είναι, δυστυχώς, κουρεμένη σαν... κατσίκι και φοράει τα ρούχα του 2ου Sport Billy που ακολουθεί, τον οποίο βρήκα τον Ιούνιο σε ένα παλαιοπαιχνιδοπωλείο στη Θεσσαλονίκη (φορούσε 2 φορεσιές, τη μια πάνω στην άλλη)! Αυτόν τον τελευταίο (και πιο καλοδιατηρημένο) Sport Billy σας τον παρουσιάζω και μόνο του, με τα αξεσουάρ του Sport Billy του αδερφού μου!

Εικόνα 072.jpg

Εικόνα 075.jpg

Εικόνα 073.jpg
 
[edit] γράψε το μήνυμά σου με ελληνικούς χαρακτήρες όπως όλοι μας εδώ μέσα [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εγώ είχα τον Σπόρτ μπύλι με σκι, φυσικά δεν τον έχω πια...Θυμαμαι οτι μου τον είχε πάρει ο συγχωρεμένοσ ο παππού μου έναντι του ποσού των 500 δραχμών. όχι και λίγα τότε...
 
Από τις κούκλες που έχουν ομοιότητα με τους ήρωες του κινούμενου σχεδίου. Δεν θυμάμαι υπήρχε διαφήμιση της lyra στην τηλεόραση γι' αυτές?
 
O δικός μου Sport Billy με τη Lilly! Το ενδιαφέρον για κούκλες τέτοιου μεγέθους, ήταν τα ποδαράκια που λυγίζανε, με εσωτερικό μηχανισμό, όπως στην Barbie και την Bibi-bo Sport Billy, Lilly.jpg
 
Ομορφες και σε πολυ καλη κατασταση.
 
Πίσω
Μπλουζα