Mεγαλύτερος γόης του ελληνικού κινηματογράφου Ε Μέρος

Ποιος ήταν ο μεγαλύτερος γόης του ελληνικού κινηματογράφου το 1950-1960;

  • Μιχάλης Νικολινάκος

  • Γιώργος Λευτεριώτης

  • Ερρίκος Μπριόλας

  • Τόλης Βοσκόπουλος

  • Λάμπρος Κωνσταντάρας

  • Νίκος Ξανθόπουλος

  • Κώστας Κούρτης

  • Γιώργος Τσιτσόπουλος

  • Γιώργος Μούτσιος

  • Βασίλης Μαυρομάτης


Τα αποτελέσματα είναι ορατά μόνο μετά την ψηφοφορία.

Άρης12

Retro Member
Joined
18 Δεκ 2019
Μηνύματα
114
Αντιδράσεις
140
Το Ε Μέρος των Γόηδων είναι από τις δεκαετίες 1950-1960.

Εδώ ρίχνω στη μάχη και τρεις τραγουδιστές-ηθοποιούς: το Νίκο Ξανθόπουλο, τον Τόλη Βοσκόπουλο και το Βασίλη Μαυρομάτη.

Kατά σύμπτωση και ο Γιώργος Μούτσιος ασχολήθηκε με το τραγούδι, τραγούδησε και Χατζιδάκι αλλά και κλασσικό ρεπερτόριο στη Λυρική Σκηνή.

Μέχρι 5 ψήφους.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Να πω και δυο λόγια για τον λιγότερο γνωστό τραγουδιστή-ηθοποιό, το Βασίλη Μαυρομάτη.

Οσες και όσοι δεν τον αναγνωρίσατε θα τον θυμηθείτε στο ρόλο του (αληθινού) αξιωματικού του Ναυτικού στην ταινία ο Εμίρης και ο Κακομοίρης (ήταν αυτός που μπαγλάρωσε τον Πάντζα).

Σαν τραγουδιστής κινήθηκε στο χώρο του Νέου Κύματος. Παντρεύτηκε μάλιστα την Καίτη Χωματά και αργότερα την Λίλα Καφαντάρη.

Και βέβαια ήταν κούκλος και στα νιάτα του και αργότερα.

....
 
Τελευταία επεξεργασία:
Να πω και δυο λόγια για τον λιγότερο γνωστό τραγουδιστή-ηθοποιό, το Βασίλη Μαυρομάτη.

Οσες και όσοι δεν τον αναγνωρίσατε θα τον θυμηθείτε στο ρόλο του (αληθινού) αξιωματικού του Ναυτικού στην ταινία ο Εμίρης και ο Κακομοίρης (ήταν αυτός που μπαγλάρωσε τον Πάντζα).

Σαν τραγουδιστής κινήθηκε στο χώρο του Νέου Κύματος. Παντρεύτηκε μάλιστα την Καίτη Χωματά και αργότερα την Λίλα Καφαντάρη.

Και βέβαια ήταν κούκλος και στα νιάτα του και αργότερα.

....
Αυτή η διευκρίνηση ήταν απαραίτητη, γιατί τον θυμόμουν μόνο σε μεγάλη ηλικία! Πρόσφατα μάλιστα τον είχα δει σε μια ταινία του '80 με την Καφαντάρη, οπου έπαιζε τον μεγαλύτερης ηλικίας πετυχημένο και πολυάσχολο αρχιτέκτονα σύζυγό της, ενώ ο Κωνσταντίνος Κωνσταντόπουλος έπαιζε την πέτρα του σκανδάλου, δηλαδή τον νεαρό γοητευτικό ζωγράφο που έχει άπλετο χρόνο στην διάθεσή του.

Δύσκολο το νέο κουίζ.... πρέπει να το σκεφτώ πριν ψηφίσω! Κανένας δεν είναι του γούστου μου, οπότε θα ψηφίσω με βάση την απήχηση που είχαν οι ηθοποιοί/τραγουδιστές στο γυναικείο κοινό.
 
Προσωπικα θυμαμαι περισσοτερο το Βασιλη Μαυροματη στην ταινια του 1964, Ο Αριστειδης και τα κοριτσια του.
Η ταινια μιμειται, τροπον τινα, την Θεια απ΄το Σικαγο γιατι πρωταγωνιστει κι εδω ο Ορεστης Μακρης υποδυομενος τον αυστηρο πατερα τριων (αυτη την φορα) κοριτσιων. Ο Μαυροματης ειναι το αγορι της μιας κορης. Οι αλλες δυο εχουν Θαναση Μυλωνα και Τολη Βοσκοπουλο.
 
Ο Μαυρομάτης είναι επίσης σκηνοθέτης και πρωταγωνιστής μαζί με την Χωματά στην ταινία Σκίες στην Αμμο. Πολύ όμορφη ταινία γυρισμένη στις ανέγγιχτες τότε από τον τουρισμό ακρογιαλιές της Νάξου με υπέροχα τραγούδια από Χωματά και Βιολάρη.
 
Ψήφισα Βοσκόπουλο, πολύ κόντρα στο προσωπικό μου γούστο, γιατί ήταν μεγάλος καρδιοκατακτητής! Λάσκαρη στα νιάτα του, και θεά Γκερέκου στα γεράματα!!! Οϊμέ! Δεν ξέρω τι του έβρισκαν, αλλά είχε κάψει καρδιές!!!
 
Ψήφισα Βοσκόπουλο, πολύ κόντρα στο προσωπικό μου γούστο, γιατί ήταν μεγάλος καρδιοκατακτητής! Λάσκαρη στα νιάτα του, και θεά Γκερέκου στα γεράματα!!! Οϊμέ! Δεν ξέρω τι του έβρισκαν, αλλά είχε κάψει καρδιές!!!

Ε, μπορεί να είχε κρυφά προσόντα!
 
Εγώ αμά τη επιστροφή μου, ψηφίζω Βασίλη Μαυρομάτη. Μου άρεσε πάρα πολύ στα νιάτα του. Χάλασε μεγαλώνοντας, αλλά νέος ήταν κούκλος.
 
αντικειμενικα ο ωραιοτερος ηταν ο μιχαλης νικολινακος αλλα επειδη εχω μια ασχημη ιστορια με ενα πολυ δικο μου προσωπο δεν τον ψηφησα
 
Νομίζω ότι ο Τόλης την εποχή που τραγουδούσε στο Μαριχουάνα Στοπ και τα έφτιαχνε με τη Λάσκαρη και κούκλος ήταν και τεράστιο ταλέντο οπότε δικαιολογημένα γινόταν πόλος έλξης για γυναίκες και θαυμαστές. Υπήρχαν γυναίκες τη συγκεκριμένη περίοδο και όχι μόνο που έκοβαν κανονικότατα φλέβες για πάρτη του.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ποιο νομίζεις ότι είναι το σωστότερο;

Οπως το βλεπω εγω, σωστοτερο και πιο ενδιαφερον ειναι να μπορουμε να βλεπουμε τι ψηφισε το καθε μελος.
Δηλαδη ο,τι εκανες μεχρι τωρα στις αλλες δημοσκοπησεις σου και ο,τι εκανα κι εγω σε μια προσφατη δικη μου.
 
Οπως το βλεπω εγω, σωστοτερο και πιο ενδιαφερον ειναι να μπορουμε να βλεπουμε τι ψηφισε το καθε μελος.
Δηλαδη ο,τι εκανες μεχρι τωρα στις αλλες δημοσκοπησεις σου και ο,τι εκανα κι εγω σε μια προσφατη δικη μου.



Χμμμ εγώ νόμιζα ότι άλλο σήμαινε αυτό το κουμπάκι, θνξ για την υπόδειξη, δεν θα το χρησιμοποιήσω ξανά.
 
Χμμμ εγώ νόμιζα ότι άλλο σήμαινε αυτό το κουμπάκι, θνξ για την υπόδειξη, δεν θα το χρησιμοποιήσω ξανά.

Εχεις την δυνατοτητα να κανεις την δημοσκοπηση σου φανερη;
 
Ψηφισα με αυτη την σειρα:
Νικος Ξανθοπουλος. Του εχω τεραστια αδυναμια απο τοτε που ημουν κοριτσοπουλο. Δεν ηταν καλος ηθοποιος, αλλα ηταν ακριβως ο τυπος του αντρα που μου αρεσει περισσοτερο.
Μιχαλης Νικολινακος. Μου θυμιζει εντονα τον Vittorio Gassman. Ο Νικολινακος ηταν αρρενωπος και αριστοκρατικος. Κατα τα αλλα ομως ιδια περιπτωση με αυτη του Σπυρου Φωκα: Ενας πανεμορφος αντρας με ανοστη φωνη.
Γιωργος Τσιτσοπουλος. Δεν εγινε ποτε του πρωταγωνιστης, αλλα κρατησε πολυ χαρακτηριστικους ρολους σε μεγαλες ταινιες του Φινου. Γλυκυτατος, συμπαθεστατος και μεγαλωσε και πολυ ωραια.

Οι υπολοιποι της λιστας μού φαινονται απολυτα αδιαφοροι με χειροτερη περιπτωση τον Τολη Βοσκοπουλο που δεν θα τον κοιταζα ακομα και αν ηταν ο τελευταιος αντρας στην γη. Κυριολεκτικα, ομως.
 
Τελευταία επεξεργασία:
E ρε ποιον ξεχάσαμε.

Τον ερωτεύτηκαν σε ταινίες της Φίνος η Ζωίτσα και η Αλίκη.

Ποιος είναι;
 
Πίσω
Μπλουζα