Mερικές απορίες για NES.

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.934
Είναι λίγος καιρός που ψήνομαι να πάρω ένα NES και έχω τις εξής απορίες. Όπως γνωρίζω στην Ελλάδα τα PAL NES που λειτουργούν στις τηλεοράσεις είναι τα Spanish και European version. Π.χ. το NES version παρόλο που είναι για UK (PAL Α version) δεν λειτουργεί σωστά. Έτσι τα PAL B είναι αυτά που τρέχουν στο "δικό μας" σύστημα. Το θέμα όμως είναι ότι τα PAL B είναι από Γερμανία, Ολλανδία, Γαλλία, Ισπανία και κατ' επέκταση τα εγχειρίδια χρήσης είναι σε αυτές τις γλώσσες. Εγώ επειδή ενδιαφέρομαι για τα εγχειρίδια και να είναι στα Αγγλικά και εφόσον τα "ελληνικά" είναι ακριβά και δυσεύρετα τι εναλλακτικές νομίζω ότι έχω.

α) Αγοράζω παιχνίδια PAL B και ξεχωριστά manual Αγγλικά ή Ελληνικά.

β) Αγοράζω NES κονσόλα και παιχνίδια PAL A.

Αν διαλέξω το Β υπάρχει εύκολος τρόπος να τρέξει στην τηλεόρασή μου; Τι άλλο μπορώ να κάνω;

Διορθώστε με σε ότι κάνω λάθος.
 
NEs pal A ειχε η Αγγλια και η Ιταλια.. Νομιζω πως κατα προεκταση, pal A ειχε και η Ιρλανδια, αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος.

Στην Ελλαδα, οπως και (μαλλον) στην υπολοιπη Ευρωπη, ειχαμε pal B.

Περι των εγχειριδιων, δεν ηταν ολα τα παιχνιδια με ξενογλωσσα εγχειριδια. Τα περισσοτερα ειναι στα Αγγλικα, τουλαχιστον τα παλαιοτερα παιχνιδια.

Σαν τριτη επιλογη, μπορεις να παρεις οποιοδηποτε μηχανημα θελεις, και με μια πολυ μικρη μετατροπη να παιζεις ολα τα pal a + pal b παιχνιδια συν πολλα αμερικανικα και Ασιατικα παιχνιδια.

http://www.nesworld.com/universalnes.php

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ειχα ποτε NES (μπλιαξ) αλλα το συνηθες στο PAL A οταν επαιζε σε Ελλαδα ηταν οτι δεν εβγαζε ηχο.

Αυτο ισχυει αν κρατησεις το NES σε RF (μπρρρρρρρρρ)

Aν κανεις καποια composite μοντα δεν εχεις προβλημα νομιζω
 
@Getta Νομίζω ότι είναι μια πολύ καλή λύση ώστε να παίζει τα πάντα. Ευχαριστώ πολύ.

@Wally Κάποια στιγμή είχα ένα PAL I TV Tuner για το Game Gear και έκανε θόρυβο. Σχετίζεται με αυτό που γράφεις μάλλον.

Επίσης πρέπει να πω ότι μερικά παιχνίδια δεν κυκλοφόρησαν σε όλα τα regions (PAL A, PAL B, NTSC κτλ) οπότε έχοντας μια κονσόλα χωρίς mod χάνεις κάποιους τίτλους.
 
Wally είπε:
Aν κανεις καποια composite μοντα δεν εχεις προβλημα νομιζω
Έχει ήδη έξοδο για composite η κονσόλα, αλλά στο Internet κυκλοφορεί μια composite μοντα για τα pal μηχανήματα.
 
theoritikos είπε:
Έχει ήδη έξοδο για composite η κονσόλα, αλλά στο Internet κυκλοφορεί μια composite μοντα για τα pal μηχανήματα.
Τι εννοεις?

αφου και τα pal μηχανηματα εχουν composite εξοδο και δειχνουν κανονικα.
 
^Υπάρχει αυτό το mod, το οποίο σύμφωνα με τον τύπο που το έφτιαξε έχει πιο καθαρό σήμα.
 
Πίσω
Μπλουζα