Mια βοήθεια με τις ρυθμίσεις σε Playstation emulator

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.318
Αντιδράσεις
5.876
Eπειδη καπου καπου με ερχετε η ορεξη να παιξω παιχνιδια του playstation αλλα βαριεμαι να συνεδεω την κονσολα αποφασισα να παιζω τα παιχνιδια στο pc με καποιον emulator η καλητερα να τα απολαμβανω στην τηλεοραση μεσω του HDMI που παντα ειναι σενδεδεμενο.Εμπειρια απο psx emulator δεν εχω αλλα συμφωνα με αυτα που διαβασα για το ποιος ειναι καλητερος οι περισσοτεροι θεωρουν για καλητερο τον epsxe οποτε και γω κατεβασα τον epsxe 1.9 με τα απαραιτητα plug ins,bios Κλπ.

Αφου λοιπον επαιξα λιγο με της ρυθμισεις και εβαλα το παιχνιδι να παιξω ειδα πως δεν ειχε το επιθυμητο αποτελεσμα υπηρχε πολυ πιξελιασμα δεν ειχε vsync και γενικα δεν ηταν οτι καλητερο.Αυτο που θελω ειναι οποιος ξερει και μπορει να βοηθησει να ποσταρει της απαραιτητες ρυθμισεις βιντεο για οσο το δυνατων καλητερο αποτελεσμα στα παιχνιδια με αυτον τον emulator.Φυσικα αν υπαρχει καποιος καλητερος emulator ας αναφερθει οπως και οι ρυθμισεις του φυσικα.
 
Χρησιμοποιώ τον PCSXR με τα plugin που φαίνονται στη φωτο

Clipboard02.png
Clipboard02.jpg

οι ρυθμίσεις που έχω για την οθόνη

Clipboard05.png
Clipboard05.jpg

εκεί που λέει shader effects μπορείς να μη το χρησιμοποιήσεις καθολου και να διαλέξεις από πάνω που λέει scren filtering για να μη μπλέκεις, εγώ έχω βάλει κάποια shaders για CRT εφέ

Διάφορα plugins βρίσκουμε στο site Pete's PSX plugins
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Xιλια ευχαριστω φιλαρακι μου και δεν ξερω αν ο PCSXR και ο ePSXe ειναι φτιαγμενοι απο το ιδιο ατομο αλλα οι καρτελες με της ρυθμισεις οπως και τα plugin ειναι ακριβως ολοιδια οποτε η δουλεια θα γινει τελεια.
 
ενας πολυ καλος και ευκολος emulator, ειναι ο pSX. δυστηχως δεν ξερω πολλα τεχνικα να σε κατατωποισω :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
Shinobi είπε:
Χρησιμοποιώ τον PCSXR με τα plugin που φαίνονται στη φωτο
Clipboard02.png


οι ρυθμίσεις που έχω για την οθόνη

Clipboard05.png
Εγώ χρησιμοποιώ το ePSXe 1.9.0 με τα ίδια plugins.

Απλά Βασίλη αν θες καλύτερα γραφικά και ανάλυση, στο "Internal X+Y resolution" βάλε κάτι άλλο. το "0" είναι αν θες να έχεις ίδια γραφικά χαμηλής ανάλυσης με το πραγματικό PSX.

Επίσης ανακάλυψα ότι ο PSX emulator που έχει το Retroarch και συγκεκριμένα ο Mednafen, είναι πιο accurate από αυτούς που έχουν αναφερθεί μέχρι στιγμής.

Agahnim είπε:
ενας πολυ καλος και ευκολος emulator, ειναι ο pSX. δυστηχως δεν ξερω πολλα τεχνικα να σε κατατωποισω :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />
Ναι, είναι πολύ καλός και πιο εύκολος στην χρήση από τους άλλους αλλά το κακό είναι ότι έχει σταματήσει εδώ και καιρό η ανάπτυξή του και έτσι δεν έχει τόσο καλό compatibility όσο ο ePSXe ή ο Mednafen.
 
Φιλε shinobi εβαλα της ρυθμισεις ακριβως οπως αινονται στης φωτογραφιες και το παιχνιδι δεν ξεκιναει καν το μονο που φαινεται ειναι μαυρη οθονη.Μηπως ξερεις που ειναι το προβλημα;

Tασο βαλε ποσταρε και συ της δεικες σου ρυθμισεις αν ειναι ευκολο μπας και βρουμε καμια ακρη.
 
Βασίλη εγώ χρησιμοποιώ τον ePSXe emulator ή το Mednafen από το RetroArch. Οι ρυθμίσεις του plugin γραφικών στο ePSXe είναι οι ίδιες, εκτός από τα "shader effects" που δεν βάζω καθόλου. Δοκίμασε ePSXe με το ίδιο plugin. Ποιό παιχνίδι δεν σου παίζει?
 
Πίσω
Μπλουζα