M.A.S.H.

Rinus Cesar

RetroNuts!
Joined
22 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.417
Αντιδράσεις
276
'Ετσι λεγόταν αυτή η αμερικάνικη κωμική / σατιρική σειρά που παιζόταν περί το 1986 - 1987 στην Κρατική Τηλεόραση !!! Το M.A.S.H. προέρχεται από κάποια αρχικά, τα οποία δεν γνωρίζω τι σημαίνουν ....

Η εν λόγω σειρά εκτυλισσόταν, υποτίθεται, στην Κορέα, κατά τη διάρκεια του εκεί πολέμου στα 50ς, και είχε για κεντρικούς ήρωές της τους γιατρούς που περιέθαλπαν στο ιατρείο - αντίσκηνο του στρατοπέδου τους τραυματίες που ερχόντουσαν από τα πεδία μάχης !!! Η σειρά παρουσίαζε την εμπόλεμη κατάσταση μέσα από εύθυμη και αρκούντως σαρκαστική διάθεση [ορισμένες φορές η αντιπολεμική σάτιρά της ... τσάκιζε κόκαλα] !!! Σε κάποια επεισόδια δεν έλειπε, φυσικά, και το "μπλακ χιούμορ" !!!

Δυστυχώς, δεν θυμάμαι περισσότερα πράγματα για να διηγηθω απ' αυτή τη΄σειρά !!! ΄Αλλωστε, προβαλλόταν Κυριακές πριν την έναρξη της Αθλητικής Κυριακής κι έτσι την έβλεπα αδημονώντας για το "πότε θα τελειώσει για να αρχίσουν τα αθλητικά" !!! Έτσι, δεν της έδινα την πρέπουσα προσοχή [η οποία ήταν απαραίτητη προκειμένου να "πιάσεις" τη σάτιρά της και τα αντιπολεμικά της μηνύματα, που προσφέρονταν με "όχημα" τον σαρκασμό !!! ] !!! Όμως, από ένα σημείο και μετά η σειρά ... σαν να κέρδισε την εκτίμησή μου !!! Έτσι, για να "αναπληρώσουμε" εγώ και ο αδελφός μου το .... "χαμένο έδαφος" από τα επεισόδια που δεν προσέξαμε, όταν η αινία M.A.S.H. προβλήθηκε περί το 1987 στο θερινό σινεμά "Φλερύ" της γειτονιάς μας , το αποφασίσαμε χωρίς δεύτερη σκέψη : "Το Σάββατο βραδάκι, όταν επιστρέψουμε απ' το παιχνίδι μπάσκετ στις μπασκέτες της γειτονιάς μας, θα πάμε στο Φλερύ να δούμε το M.A.S.H." !!! Και, πράγματι, η ταινία έδειχνε ... "συμπτυγμένη" την ιστορία που είδαμε στα επεισόδια της εν λόγω σειράς !!! Θυμάμαι μας είχε αρέσει η ταινία και είχαμε γελάσει αρκετά [αν και κάποια σημεία της δεν τα "πολυ- έπιασα"] !!!

Τέλος, μού άρεσε πολύ το μουσικό θέμα της έναρξής της !!! Στο YouTube βρήκα το τραγούδι της σειράς !!! Απολαύστε άπαιχτο τίτλο : Suicide is painless !!!!!

!!! Στη δε έναρξη της σειράς ακούγαμε τη μουσική αυτού του τραγουδιού "χωρίς λόγια", παιγμένη πολύ όμορφα με ένα φλάουτο !!! :flower: :flower: :flower: :cool:
 
Rinus Cesar είπε:
Το M.A.S.H. προέρχεται από κάποια αρχικά, τα οποία δεν γνωρίζω τι σημαίνουν ....
Στο YouTube βρήκα το τραγούδι της σειράς !!!

Στο βίντεο που μας παρέθεσες για το τραγούδι, γράφει τι σημαίνουν τα αρχικά MASH.
 
Ναι, ναι, σωστά !!!

Είμαι σίγουρος ότι κι άλλοι συμφορουμίτες θα θυμηθούν το M.A.S.H. ;) :) ....
 
Δεν θυμαμαι πολλα απο αυτην την σειρα,θυμαμαι οτι σιγουρα την εβλεπα και γελαγα με μερικα κωμικα...θυμαμαι σιγουρα μερικες φατσες απο εκει οπως τον θρυλικο Alan Alda που τον εμαθα απο την σειρα!


Αnyway θα ηθελα να την ξαναδω σημερα με αλλο ματι!!
 
Το καταραμένο το 3G κόπηκε την ώρα που είχα πει να ποστάρω! :)

Λοιπόν, όπως είχα γράψει και δεν ποσταρίστηκε ποτέ: Εξαιρετική σειρά, που επεισόδιά της θυμάμαι μέχρι και σήμερα! Μου είχε κάνει εντύπωση το χιούμορ και τα αντιπολεμικά μηνύματα, παρόλο που ήμουν αρκετά μικρή όταν την παρακολουθούσα!

Παρεπιπτόντως, το M.A.S.H. σημαίνει Mobile (ή Medical) Army Surgery Hospital (κι έχω την εντύπωση ότι κάπου το είχα δει! Σε υπότιτλους? Στους τίτλους αρχής? Σε κάποιο πρόγραμμα τιβι ίσως? Δε θυμάμαι!....)
 
Πεθανε στα 82 του χρονια απο επιπλοκες πνευμονιας,την Παραμονη της Πρωτοχρονιας,

ο Wayne Rogers που ερμηνευε τον ρολο του Captain "Trapper" John McIntyre στην σειρα... :(

So long, Trapper John: Wayne Rogers, who played one of the beloved army surgeons
on TVʼs long-running comedy
M*A*S*H*, has died. He was 82.

Wayne Rogers who played the beloved character Trapper John McIntyre on the popular show M.A.S.H. died on Thursday aged 82. 


Rogers' publicist Rona Menashe said the actor was surrounded by his family when he died in Los Angeles of complications from pneumonia.
Πηγες: ew.com - dailymail.co.uk - wikipedia

....
rip.gif
"]
rip.gif
[/url]
 
MASH (1/5) Movie CLIP - Hot Lips on the Radio (1970) HD

MASH (2/5) Movie CLIP - Sayonara to Frank Burns (1970) HD

MASH (3/5) Movie CLIP - The Last Supper (1970) HD

MASH (4/5) Movie CLIP - A Shower With Hot Lips (1970) HD

MASH (5/5) Movie CLIP - This Is an Insane Asylum! (1970) HD
 
Πίσω
Μπλουζα