Macintosh Or Windows? 1996

hotdog

Retro Member
Joined
5 Απρ 2020
Μηνύματα
120
Αντιδράσεις
104
Ενα ενδιαφερον βιντεο που ειδα και πραγματικα καταλαβα ποσο μπροστα ητανε τοτε τα Macintosh. Φυσικα τα windows 95 ηταν στα πρωτα τους βηματα απο την απαλλαγη τους απο το ms-dos μα αυτο ηταν αδυνατον αφου τα windows 95 χτυστηκαν πανω στο ιδιο το ms dos. Μπορει να υπηρχε γραφικο περιβαλλον εργασιας αλλα οτι και αν πω ειναι λιγοτερο στο ποσο ομορφα ητανε τα Macintosh ποσο γρηγορα ευκολα εκτελουσαν τις εργασιες τους χωρις τις δυσκολιες τα προβληματα τις μπλε οθονες το μα δεν μπορω να βρω αυτο το αρχειο επειδη μετακινηθηκε ξανα καντε το εγκατασταση δεν το βρισκω με τιποτα.
Ειναι ενα ενδιαφερον βιντεο που με εκανε να καταλαβα ποσο λαθος εκανα τοτε και πηγα σε windows 95 μα αυτο τον υπολογιστη τοτε μου προσφαιραν και αμβιβαλο αν θα ηξεραν τι ηταν τα macintosh και λογο του κοστους τους οι περισσοτεροι απο εμας μαθαμε με τα windows του bill gates.

 
Τα Macintosh τότε θεωρούνταν σούπερ επαγγελματικά και η διαφορά στην τιμή τους σε σχέση με τα PC ήταν μεγάλη. Βέβαια στη αρχή της δεκαετίας του 90 ήταν ακόμα μεγαλύτερο το χάσμα στην τιμή. Τα μακιντος τα γνώρισα Χριστούγεννα του 1991 και πραγματικά ήταν ακριβή επένδυση που την προτιμούσαν επαγγελματίες που άντεχαν οικονομικά.
 
Τα Macintosh τότε θεωρούνταν σούπερ επαγγελματικά και η διαφορά στην τιμή τους σε σχέση με τα PC ήταν μεγάλη. Βέβαια στη αρχή της δεκαετίας του 90 ήταν ακόμα μεγαλύτερο το χάσμα στην τιμή. Τα μακιντος τα γνώρισα Χριστούγεννα του 1991 και πραγματικά ήταν ακριβή επένδυση που την προτιμούσαν επαγγελματίες που άντεχαν οικονομικά.
Χμμμμ…έχω μια ένσταση σε σχέση με το επαγγελματικά. Λόγω του κλειστού περιβάλλοντος που είχε επιβάλει η Apple και της αρχιτεκτονικής του δικού της chip, δεν υπήρχαν πολλές εφαρμογές για το λειτουργικό της. Συνέπεια αυτού και σε συνδυασμό με την υψηλή τιμή οι περισσότεροι επαγγελματίες να δουλεύουν σε windows και να βλαστημάνε τον θείο Μπιλ…χεχε

Επιπλέον, τη δεκαετία του 90 που ανοίγαμε μηχανάκια και πειραματιζόμασταν, θεωρούσαμε λουκουμάδες τους τύπους που έβαζαν απλά ένα καλώδιο και έπαιζε στην εντελεια….
 
Όταν γίνανε μετά το 1991 προσιτοί οι 386, οι αργοί 486, με τις SVGA κάρτες γραφικών με 32 Bit επιτάχυνση GUI (ναι υπήρχαν από τα τέλη του 1991) και τις SB PRo 2.0, άνοιξε ο δρόμος για την ολική κυριαρχία των IBM PC συμβατών.

Όλες οι εφαρμογές και τα προγράμματα στην Ελλάδα, αφού εδώ μένουμε, όπως για οργάνωση λογιστηρίου, διοίκηση επιχειρήσεων και άλλα, παραδείγματος χάριν της Singular βγαίνανε μόνο για DOS. Για Mac δεν υπήρχε κάτι τέτοιο. Μόνο κάνα AutoCAD ή κάνα πρόγραμμα για video - audio editing. Γιατί ο πατέρας μου πειραματίστηκε και με MAC το 1987 - 1988 αλλά δεν έβρισκε εφαρμογές, το έβρισκε δύσχρηστο και άχρηστο στην Ελλάδα για τις απαιτήσεις του.

Μετά το 1992 που ο κόσμος έμαθε τα Windows 3.x όλα τελείωσαν. Τα γνωρίζω γιατί ο πατέρας μου είναι Οικονομολόγος - Λογιστής και ήταν από τους πρωτοπόρους της γενιάς του γιατί εισήγαγε την μηχανογράφηση στις επιχειρήσεις που δούλευε. Το 1981 ξεκίνησε με CP/M και μετά το 1983 με DOS μέχρι και το 1998 που αναβαθμίστηκε αυτός και οι εφαρμογές του για τα Windows 9.x. Έχω σχεδόν μια χιλιάδα έγγραφα του από τις δεκαετίες 1980 και 1990 από Lotus 1-2-3, Professional Write, Word και Excel των Windows 3.x.

Εγώ προσωπικά δεν θυμάμαι να αντιμετώπισα προβλήματα με τα Windows ποτέ. Και πειραματιζόμουν πολύ τόσο στα παιδικά όσο και στο προ-εφηβικά, εφηβικά μου χρόνια.

Τα MAC δεν με συγκίνησαν ποτέ, όπως και οι κονσόλες. Πάντα PC Master Race.
 
Πίσω
Μπλουζα