Madman (1982)

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας Metalcandyman
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.333
Αντιδράσεις
5.968
Υπαρχουν πολλες ταινιες που το σεναριο τους βασιζεται σε καποιον δολοφονο που εμφανιζεται αν αναφερθει το ονομα του 3 φορες ας πουμε κτλ(candyman,bloody marry)αλλα η συγκεκριμενη ειναι απο της πολυ αγαπημενες μου.Σε μια καλοκαιρινη κατασκηνωση ενα βραδυ μια παρεα νεαρων καθονται και λενε ιστοριες με φαντασματα κτλ και αναφερονται σε μια ιστορια για εναν αγροτη τον Marz που σκοτωσε την οικογενεια του και την τεμαχισε οταν πηγαν για υπνο.Οταν τον επιασαν οι αρχες των κρεμασαν απο ενα δεντρο αλλα το πτωμα μυστηριωδος εξαφανιστηκε και ο θρυλος λεει οτι αν καποιος πει το ονομα του αυτος εμφανιζεται.Πολυ καλη η σκηνοθεσια του Joe Giannone με υπεροχα νηχτερινα πλανα και πολυ καλο φωτισμο.Η μουσικη του ειναι πολυ καλη οπως και η ολη ατμοσφαιρα με ωραιους slasher φονους αλλα και η ερμηνειες δεν πανε πισω.Ωσοι βαρεθηκατε την σειρα ταινιων Friday the 13th δειτε αυτη την ταινια και δεν θα χασετε.

 
Πολύ καλή φωτογραφία. Μακάρι να έδειχνε σε πιο πολλές σκηνές τον Madman Marz...
 
Το ξαναείδα προχθές.

Καλή προσπάθεια και αντιπροσωπευτική την εν-λόγω "σχολής".

Μου άρεσε και το ομόνυμο "τραγουδάκι" !
 
Aπό τα χειρότερα σλάσερ που έχω δει.Διαφήμιζαν συνέχεια την σκηνή το κεφάλι στο καπό, αλλά κι αυτή δεν είναι και τίποτα το ιδιαίτερο.Ο δολοφόνος μοιάζει σαν να παρακολουθείται από τα θύματα κι όχι το αντίθετο, η μουσική και τα ηχητικά εφέ είναι αστεία και ο Madman φαίνεται εξ ολοκλήρου ψεύτικος.

Είμαι φαν των σλάσερς και μεγάλωσα με Jason.Kάποτε πίστευα πως το Friday the 13th ήταν η απόλυτη ταινία τρόμου και πως άρεσε σε όλους τους φανς του είδους.Με τα χρόνια κατάλαβα πως ήταν λίγο υπερεκτιμημένο και πως υπάρχουν πολύ καλύτερα σλάσερς να παρακολουθήσεις.Παρόλα αυτά όταν μπαίνω σε ξένες ιστοσελίδες με ταινίες τρόμου και βλέπω να έχουν βάλει 6 στο Friday the 13th και 9 στο Madman, δεν ξέρω κάτι δεν μου κάθεται καλά.
 
Και σε εμενα αρεσει παρα πολυ το Madman γιατι εχει καλοστημενες σκηνες και κυνηγητα! Λιγο η πρωταγωνιστρια δεν μου φανηκε πολυ πειστικη αλλα οι υπολοιποι ηθοποιοι ηταν μια χαρα!

Δυστυχως σε αρκετους horror fans δεν αρεσει και μου κανει εντυπωση!! :sealed:
 
Πίσω
Μπλουζα