Magnavox Odyssey2 - Composite mod

Plink

RetroMasteR
Joined
26 Απρ 2007
Μηνύματα
1.300
Αντιδράσεις
13
Πριν λίγες μέρες μου ήρθε εξ Αμερικής ένα καρα mint Magnavox Odyssey 2 για να κάνει παρέα στο Ευρωπαϊκό αδερφάκι του, το Philips G7000.

Ως συνήθως, οι NTSC εκδόσεις δέχονται πιο εύκολα την προσθήκη composite mod.

Η μόντα είναι από τις πιο εύκολες που έχω δει και έχει εξαιρετικό αποτέλεσμα.

Θαυμάστε...

picture.php


picture.php


picture.php


Το εσωτερικό του Odyssey2

Το πίσω μέρος της πλακέτας, η οποία είναι ιδιαίτερα μικρή ειδικά σε σχέση με το τεράστιο κέλυφος της κονσόλας.

picture.php


Η μπροστά όψη της πλακέτας

picture.php


picture.php


picture.php


Και το composite mod

Τα υλικά που θα χρειαστείτε είναι 2 βύσματα RCA (Κίτρινο για εικόνα και άλλο χρώμα για ήχο)

Και ένα τρανζίστορ BC547B, το οποίο είναι πολύ κοινό και θα το βρείτε σε οποιοδήποτε κατάστημα ηλεκτρονικών.

Δοκιμή της μοντας

picture.php


και η μόντα έτοιμη

picture.php


Λοιπόν, κοιτώντας την πλακέτα

Το κόκκινο καλώδιο είναι ο ήχος και πάει απευθείας στο αντίστοιχο RCA

Το πράσινο πάει στο πρώτο πόδι του τρανζίστορ (το αριστερό πόδι όπως κοιτάμε την ετικέτα του τρανζίστορ)

Το μαύρο καλώδιο πάει στο μεσαίο πόδι του τρανζίστορ

Το μωβ καλώδιο που βγαίνει από το pcb της μόντας, μεταφέρει το composite σήμα της εικόνας. Συνδέεται με το τρίτο πόδι του τρανζίστορ (το δεξί πόδι όπως κοιτάμε την ετικέτα) και με το κίτρινο RCA.

Το κίτρινο καλώδιο είναι η γείωση μεταξύ της πλακέτας και των δύο RCA.

Κολλάμε και voila...

picture.php


picture.php


picture.php


:D :cool:
 
Γράφεις ιστορία !!!
 
Να'σαι καλά Γιώργο.

Πιστεύω ότι αυτά τα συστήματα αξίζουν την ιδιαίτερη προσοχή μας.

Είναι κρίμα που δεν ασχολείται πια πολύς κόσμος με αυτά.

Μέσα στην απλότητά τους έχουν μια μοναδική μαγεία!!
 
Καπου το εχω ξαναδει αυτο το μηχανημα, καπου το εχω ξαναδει!! ;)

Χαιρομαι Ηλια που περασε στα χερια σου το Odyssey και εκανες σωστη μαστορια επανω του. Δεδομενου της καταστασεως του μηχανηματος ημουν σιγουρος οτι ΔΕΝ θα το ανοιγες, ποσο μαλλον να του προσθετες AV!!! :)

Εχεις δικιο για τα παιχνιδια του Odyssey 2. Παρεξηγημενα οσο δεν παιρνει. Λιωσε στο παιχνιδι την καλυτερη εκδοση outlaw που υπαρχει με το Showdown 2100 A.D. και οποτε μπορεσεις χτυπα το Smithereens.

Cool Stuff φιλε μου..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
phil_vr είπε:
Καπου το εχω ξαναδει αυτο το μηχανημα, καπου το εχω ξαναδει!! ;)
Χαιρομαι Ηλια που περασε στα χερια σου το Odyssey και εκανες σωστη μαστορια επανω του. Δεδομενου της καταστασεως του μηχανηματος ημουν σιγουρος οτι ΔΕΝ θα το ανοιγες, ποσο μαλλον να του προσθετες AV!!! :)

Εχεις δικιο για τα παιχνιδια του Odyssey 2. Παρεξηγημενα οσο δεν παιρνει. Λιωσε στο παιχνιδι την καλυτερη εκδοση outlaw που υπαρχει με το Showdown 2100 A.D. και οποτε μπορεσεις χτυπα το Smithereens.

Cool Stuff φιλε μου..
χεχε Σε ευχαριστώ Φίλιππε...γενικά ;)

Να σου πω την αλήθεια μου το σκέφτηκα πολύ για να το κάνω.

Αλλά τελικά επικράτησε το σωστό.

Τώρα το odyssey είναι αναβαθμισμένο και ευτυχισμένο, αναστήθηκε! χεχε

Νομίζω ότι δυο μικρές τρυπίτσες άξιζαν τον κόπο..

Η εγχείρηση πέτυχε, ο ασθενής ξανάνιωσε! :cool:
 
Αρχηγέ είσαι θεός!!!

Κάπου έχω το Videopac της Philips αλλά δυστυχώς είναι κακοποιημένο αφού προ 20ετίας το "δάνεισα" σε ένα φρέσκο ξαδερφάκι. Όταν το πήρα πίσω μετά από χρόνια έλειπαν όλες οι κασσέτες.. :cry: μπάινω όμως στην πρίζα να χτυπήσω ξανά ένα από το ebay.. :cool:
 
τώρα βλέπω το θέμα, μιλάμε για απίστευτη δουλειά!!!
 
Πίσω
Μπλουζα