MAME και CHD

ikariwths

Retro Member
Joined
8 Ιαν 2021
Μηνύματα
116
Αντιδράσεις
69
Καλημερα σε ολους ,εχω κατεβασει το full set 0.240 non merged για mame,μπορω να κατεβασω και τα chd τα οποια ομως βλεπω οτι ειναι 500+γιγα.Ειναι διαφορετικα παιχνιδια?Eχει νοημα να κατεβασω ολα αυτα τα αρχεια?Περισσοτερο ρωταω διοτι βλεπω οτι τα chd ειναι για τα merged full set ενω εγω εχω non merged .
 
Καποια παιχνιδια χρησιμοποιουσαν οπτικο μεσο αποθηκευσης (cd-rom, gd-rom κλπ) ή σκληρο δισκο. Τα CHD ειναι images αυτων των οπτικων μεσων ή δισκων. Συνεπως αν θες να παιξεις αυτα τα παιχνιδια, θα πρεπει να εχεις και τα CHD εκτος απο τα roms.

Τωρα αν θα εχεις τα nonmerged roms και τα merged chds, θα υπαρχει προβλημα; Μαλλον οχι, αλλα δεν ειμαι και ο ειδικοτερος στο θεμα αυτο, οποτε αν καποιος φιλος συμφορουμιτης τα ξερει καλυτερα μας λεει.
 
Σε ευχαριστω φιλε για την βοηθεια,καταλαβαινω οτι καλυτερα να κατεβασω merged roms και merged chd για να εχω μεγαλυτερη τυχη.
Ψαχνω στο mame και δεν βλεπω φακελο για chd ,μαζι με τα roms τα βαζω?
 
Σε ευχαριστω φιλε για την βοηθεια,καταλαβαινω οτι καλυτερα να κατεβασω merged roms και merged chd για να εχω μεγαλυτερη τυχη.

Η θεωρια λεει οτι δεν εχει σημασια. Στην πραξη δεν το εχω δοκιμασει.

Εγω γενικα εχω merged γιατι πιανουν λιγοτερο χωρο και δεν σκοπευω να φτιαχνω set με συγκεκριμενα παιχνιδια.

Ψαχνω στο mame και δεν βλεπω φακελο για chd ,μαζι με τα roms τα βαζω?

Ναι
 
Πίσω
Μπλουζα