Mame

pamarakos

RetroNoob
Joined
8 Νοέ 2020
Μηνύματα
10
Αντιδράσεις
3
Καλησπερα!!
Μολις σημερα παρελαβα το blip χειριστηριο απο τον φιλο dkssprs, προσπαθω να σεταρω ενα mame με pacman (μονο και μονο γι αυτο εχει στηθει η ολη κατασταση), εχω κατεβασει 2 mame και emuloader και δεν μπορω να το κανω με τιποτα!
υπαρχει καπου καποιος οδηγος να ξεστραβωθω? Μπορει να βοηθησει καποιος;
Μονιμη κατασταση "required files are missing"

Tο παμπαλαιο μου mame32 0.70 (το ανακαλυψα μεσα σε εναν δισκο μου) παιζει αλλα εκει το joystick και τα γραφικα δεν πανε καλα...οτι πιο καινουριο κατεβασα...τζιφος

Ευχαριστω
 
Τελευταία επεξεργασία:
Στα γρήγορα: Η κάθε έκδοση MAME έχει και το δικό της πακέτο παιχνιδιών. Αν έχεις τον MAME 0.221 θες και το σετ με τα παιχνίδια 0.221. Αν έχεις τον MAME 0.220 θες και το σετ 0.220 κ.τ.λ. Δεν μπορείς -γενικά μιλώντας- ένα παιχνίδι από το σετ 0.180 να το χρησιμοποιήσεις στον MAME 0.221. Μπορεί να παίξει μπορεί και όχι.

Λύση πάλι στα γρήγορα για αρχάριους: Κατεβάζεις τον MAME 0.216 από εδώ ή τον MAMEUI 0.216 από εδώ και μεμονωμένα παιχνίδια από το edgeemu ή ολόκληρο το 0.216 σετ από το Internet Archive, που όμως «ζυγίσει» κάποιες δεκάδες Gb.

Η διαφορά του original ΜΑΜΕ με τον MAMEUI, είναι ότι ο δεύτερος είναι λίγο πιο φιλικός προς τον χρήστη και μοιάζει με τον παλιό MAME32.
 
Στα γρήγορα: Η κάθε έκδοση MAME έχει και το δικό της πακέτο παιχνιδιών. Αν έχεις τον MAME 0.221 θες και το σετ με τα παιχνίδια 0.221. Αν έχεις τον MAME 0.220 θες και το σετ 0.220 κ.τ.λ. Δεν μπορείς -γενικά μιλώντας- ένα παιχνίδι από το σετ 0.180 να το χρησιμοποιήσεις στον MAME 0.221. Μπορεί να παίξει μπορεί και όχι.

Λύση πάλι στα γρήγορα για αρχάριους: Κατεβάζεις τον MAME 0.216 από εδώ ή τον MAMEUI 0.216 από εδώ και μεμονωμένα παιχνίδια από το edgeemu ή ολόκληρο το 0.216 σετ από το Internet Archive, που όμως «ζυγίσει» κάποιες δεκάδες Gb.

Η διαφορά του original ΜΑΜΕ με τον MAMEUI, είναι ότι ο δεύτερος είναι λίγο πιο φιλικός προς τον χρήστη και μοιάζει με τον παλιό MAME32.
Οταν λες internet archive, να το ψαξω ετσι σαν 0.216 mame roms?? Merged ή split?
 
Νομίζω μόνο το merged έχει. Προσωπικά προτιμώ split, άλλοι προτιμούν merged, σαν αποτέλεσμα και τα δύο το ίδιο είναι.
 
Νομίζω μόνο το merged έχει. Προσωπικά προτιμώ split, άλλοι προτιμούν merged, σαν αποτέλεσμα και τα δύο το ίδιο είναι.
Προς το παρον βρηκα τον τροπο μου και δουλευω με κατι 0.185 roms που βρηκα σ ενα φορουμ. Αφου ειναι το ιδιο merged ή split προχωραω στο κατεβασμα.
Ευχαριστω πολυ
 
  • Like
Reactions: Ace
Πίσω
Μπλουζα