MAME4ALL

Shinobi

RetroMasteR
Joined
26 Ιουλ 2006
Μηνύματα
2.188
Αντιδράσεις
742
Το τελευταίο καιρό ασχολούμαι με emulators του dreamcast και έχω γεμίσει με cds με κάθε λογής emulators,

NesterDC-NES emulator με πολύ καλό interface και άριστες επιδόσεις

UAE4ALL

DCASTWAY-Atari ST emulator το προτιμώ απο το UAE4ALL λόγω καλύτερης απόδοσης και τα games στο 70% είναι τα ίδια

DREAMSPEC-Spectrum 48k emulator και φυσικά το μέγιστο....

MAME4ALL

Ετσι αποφάσισα να γράψω ένα οδηγό για το πως θα μπορέσει ο καθένας μας να φτιάξει ένα CD με παιχνίδια που όλοι αγαπήσαμε και να μπορεί να παίξει στη TV του.

1ο βήμα είναι να βρούμε μια image του MAME4ALL με roms ήδη μέσα και έτοιμη για χρήση για να μη παιδευόμαστε με το πως θα κάνουμε selfboot κλπ κλπ.

ένα πολύ καλό link είναι το εξής:

[edited by manos426f:Φίλε μου,οι κανονισμοί του παρόντος forum απαγορεύουν την ανάρτηση links που οδηγούν σε σελίδες για download copyrighted αρχείων (θυμίζω ότι οι roms ανήκουν στην κατηγορία αυτή) ]

Μια image του mame4all με περίπου 1000 roms μέσα!!

Κατεβάζουμε λοιπόν το αρχείο .mds και .mdf με slow download αν δεν είμαστε εγγεγραμένοι χρήστες.εμείς θα δουλέψουμε με το mds αρχείο.

όταν με το καλό κατέβει, ανοίγουμε το daemon tools και κάνουμε mount το image επιλέγοντας το mds αρχείο.

ξεκινάμε το clonecd, και διαλέγουμε συσκευή ανάγνωσης το drive ποου περιέχει το image cd μας. συσκευή εγγραφής το real cd-writer του PC-ιου μας και εγγραφή στην ελάχιστη ταχύτητα που προσφέρει το drive μας(εγώ έγραψα σε 4χ). Σε ένα 10λεπτο το CD είναι έτοιμο, το βάζουμε στο DC και εμπρός!

Περιμένουμε λίγο να φορτώσει το DC το MAME και σε μερικά δευτερόλεπτα είμαστε μπροστά στην επιλογή

AGED

CLASSIC

GOLD

διαλέγουμε το game που θέλουμε και περιληπτικά οι οδηγίες:

emulator

* Insert Coin: Analog Right

* Pause: Analog Left

* Reset Current Game: Analog Up

* Return to ROM Selection: Analog Left (hold for about 1,5 sec)

ROM Selection

* Browse: D-pad Up/Down

* Skip Pages: L/R-Trigger

* Choose Game: A- or START-Button

* Return to Main Menu: Analog Left (hold for about 1,5 sec)

Options

* Highlight Setting: D-Pad Up/Down

* Change Highlighted Setting: D-Pad Left/Right

* Start Emulation: A- or START-Button

* Back to Main Menu: B-Button

και τα Recommend Settings στα options:

* Video: Fixed [Fastest + most accurate] (Choose HW Scaled for full screen)

* Frame-Skip: Auto

* Video Clock: 100%

* Video Sync: Off

* Sound: Accurate and ON [slowest but most accurate] (Turn OFF to improve emulation speed if needed)

* Audio Clock: 100%
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραιος ειχα και εγω τιγκαρει τον dreamcast παλια στους emus με το αζημιωτο απο μαγαζακι.


Τωρα αν χρειαστει το κανω και μονος.
:thumbup:
 
Λιγο αργα αλλα τωρα ειδα το ποστ για το mame4all στο dreamcast και μιας και εχω πιο παλια εκδοση mame απ το 2002 με 3cd για το dreamcast εκανα ενα τεστ και στο mame4all να δω πως παιζει στην crt.δεν παιζουν πολλα games απ τα classic,η ταχυτητα εχει λιγα καρε λιγοτερα αλλα παιζονται καλα!για την εικονα μονο στο fixed ειναι καθαρη με scanlines οπως στα arcades αλλα η εικονα δεν προσαρμοζεται σωστα και σε πολλα βγαινει εκτος οθονης οπως τις capcom.γενικα παντος για τα δεδομενα του dreamcast μου φαινεται απιστευτο να παιζεις μεσω mame cadillacs and dinosaur-punisher-final fight-warrior of fate και αλλα απ τo cps1!!
 
Πίσω
Μπλουζα