Mameui -δεν βλέπει όλα τα roms

gremlinakos

RetroActive
Joined
28 Οκτ 2007
Μηνύματα
523
Αντιδράσεις
166
Παιδιά καλησπέρα.Αν μπορείτε δώστε μου τα φώτα σας γιατί μου σπάσανε τα νεύρα:

Έχω εγκατεστημένο το mame32 0.015 μαζί με 4000 roms και όλα μια χαρά.

Έβαλα μια έκδοση MAMEUI για να ενεργοποιήσω τα ΗLSL filters που κάνουν τέλεια εξομοίωση arcade crt monitor.

Και εδώ όλα οκ, και τα filters συναρπαστικά! Αλλά για κάποιο λόγο, δεν μου βλέπει όλες τις roms, αλλά μόνο τις 2880.

Το ίδιο κάνει σε όλες τις ui versions που δοκίμασα 64 και 32. Υπάρχει κάποιο μυστικό, κάποιο configuration να διορθώσω αυτό το πρόβλημα?

Εκτός αν υπάρχει κάποια mame version που θα με σώσει. Είδα τα HLSL και ξετρελάθηκα, δεν θέλω να τα εγκαταλήψω.

Αλλά δεν θέλω να εγκαταλήψω και κάποια mainstream games όπως το final fight που δυστυχώς ούτε αυτό βρίσκει.

Τί μου προτείνεται να κάνω φίλοι μου?
 
Όχι...

...κανένα μυστικό, κανένα configuration.

Οι ROMs που διαθέτεις είναι για την 0.115 έκδοση, στην τρέχουσα 0.147 έκδοση -γουάου, 32 εκδόσεις διαφορά- πολλά έχουν αλλάξει, άλλα προστέθηκαν, άλλα καταργήθηκαν κλπ, με αποτέλεσμα να χρειάζεται να κατεβάσεις τις ROMs που σου λείπουν από την αρχή...

To ClrMAMEPro θα σε βοηθήσει να ξεσκαρτάρεις τις παλιές σου ROMs, αλλά θέλει λίγο διάβασμα.
 
Μάλιστα, οπότε αλλάζουν και τα versions των roms γιαυτό έχω πρόβλημα...

Κι αν εγώ θέλω να βρω μια rom, πως ξέρω ποια έκδοση κατεβάζω?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άν δεν θέλεις να δαπανήσεις χρόνο με τα tools που ανέφερε ο Ace, ο μόνος τρόπος είναι να "κολλάς" με το romset/mame version που έχεις. Διαφορετικά βρες ένα πλήρες romset για μια τελευταία έκδοση του ΜΑΜΕ για να είσαι ΟΚ. Εγώ προσωπικά έχω δύο-τρία σετ, φακελωμένα με τα αντίστοιχα versions του MAME, βαριέμαι απίστευτα να ξεσκαρτάρω τα roms, να ξεμπλέκω merged sets κλπ. Συνήθως κρατάω τα parents που αντιστοιχούν και μένω με αυτά.
 
Κάπως έτσι σκέφτηκα να κάνω κι εγώ. Δηλαδή 2,3 mame versions με τα αντίστοιχα romset τους. Δεν βλέπω να γίνεται διαφορετικά. Και τι ξεσκαρτάρισμα δύσκολη υπόθεση.

Βλέπετε, ο mame είναι μια χρονομηχανή. Με τα HLSL filters δουλεύει ακόμα καλύτερα αυτή η χρονομηχανή. :D
 
Πίσω
Μπλουζα