marconi T28 BT

cotzak

RetroN00b
Joined
7 Απρ 2011
Μηνύματα
1
Αντιδράσεις
0
ειμαι κατοχος ενος ραδιοφωνου marconi που χρειαζετε γενικο service. εκτος απο το κουτι που θα το αναλαβει ενας φιλος μαραγκος και θα το κανει στη πενα, με τα εντοσθια του δεν ξερω τι να κανω!!! Εδω θα θελα τα φωτα σας απο μερικους που το κατεχουν το spor!!!























 
Θυμαμαι στο ραδιο αρβυλα ειχαν καλεσει εναν τυπο που ειχε στην κατοχη του πανω απο 100 συλλεκτικα -παλια ραδιοφωνα ,καποια απο αυτα μαλιστα τα ειχα ανακατασκευσασει ο ιδιος και ορισμενα απο τα ποιο παραξενα και μοναδικα ειχε φερει στο studio , επισης κατι παρομοιο ειχε παιξει και στην ¨καλη ειδηση της ημερας" στο RealFM που ελεγε για ενα συλλεκτη και ανακατασκευαστη παλιων ραδιοφωνων με τριψηφιο αριθμο ραδιοφωνων στην συλλογη του .

Eνα προχειρο search στο googlη μου εβγαλε αυτο .

http://www.oldradiorepairs.com/

[video=youtube;-CR_7eGgn4s]



Λογικα θα υπαρχουν κι αλλοι περα απο τον Κ. Δ,Νταλλιπη που τρεφουν το ιδιο μερακι κι αγαπη για τα παλια ραδιοφωνα, :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κοιτα βασικα αυτο που εχει προβλημα στα παλια ραδιοφωνα ειναι οι πυκνωτες.Παλια χρησιμοποιουσαν πυκνωτες χαρτου με κερι που τωρα πλεον αυτο εχει γινει μια "μαζα".Πρεπει να ελεγχθουν επισης οι μετασχηματιστες και καλο ειναι επισης να εχεις και το σχηματικο του κυκλωματος.Φυσικα αυτα πρεπει να γινουν απο καποιον που ξερει τι κανει γιατι υπαρχουν τασεις 220ν σε αυτα τα ραδιοφωνα..παντως αν κατι δεν εχει πειραχτει το ραδιο θα δουλεψει με αλλαγη πυκνωτων(αν φυσικα οι λυχνιες δεν ειναι καμμενες).Εγω θα σου προτεινα να κανεις μια ερωτηση στο hlektronika.gr οπου υπαρχουν πολλοι επαγγελματιες τεχνικοι εκει που ασχολουνται με παλια ραδιοφωνα ενω υπαρχουν και πολλα ξενα sites..
 
Πίσω
Μπλουζα