Mario X Castlevania

Scatman

Retro Member
Joined
28 Σεπ 2012
Μηνύματα
205
Αντιδράσεις
9
~ Το μεταφέρω αυτούσιο απ'το mame.gr ~

 


MARIO XP

Όχι δεν είναι κάποιο περίεργο cross-over αλλά μία περίεργη fan-made (doujin - Ιαπωνικό indy) παραγωγή. Δε ξέρω με ποιο tool έχει φτιαχτεί, πάντως ο δημιουργός του...αν μη τι άλλο έχει αρκετή φαντασία.

634-3.jpg


Video :

http://www.youtube.com/watch?v=dV5d2EWeCVw

Κώδικας:
http://www.caiman.us/scripts/fw/f634.html
6 ΜΒs
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το εχουν ξεσκισει το super mario bros με τοσα fan-made που εχουν κυκλοφορησει και εχουμε παιξει.Προσωπικα τα περισσοτερα τα θεωρω τεραστιες βλακειες και μονο ελαχιστα και μετρημενα στα μισα δαχτυλα του ενος χεριου αξιζουν.
 
θα ήταν πιο παραγωγικό να μιλήσουμε για το συγκεκριμένο παιχνίδι...
 
Ε αφου ειναι πιο παραγωγικο ας πουμε δυο λογια γιαυτο τοτε.Τυχαια το ειχα βρει στο ιντερνετ πριν 2 χρονια αν θυμαμαι καλα και το κατεβασα να το παιξω.Στα αρνητικα του οτι δεν παιζει σε Full screen αλλα σε μικρο παραθυρακι με 320Χ240 αναλυση.Διορθωνεται καπως αυτο αν αλαξεις στο config.ini απο 0 σε 1 στην full screen επιλογη αλλα και παλι μαπα το καρπουζι.Κατα τα αλλα το συγκεκριμενο παιχνιδιακι ειναι απο τα ελαχιστα fan made super mario που αξιζουν γιατι και ο σχεδιασμος και η διαφορετικοτητα του αλλα και ο χειρισμος του ωσον αφορα την κινηση του mario ειναι ολα εξαιρετικα.Επειδη ειμαι τυπος που απεχθανεται το πληκτρολογιο στα παιχνιδια με εβγαλε την παναγια μεχρι να το συνηθισω αλλα οταν το συνηθισα τελικα το επαιζα με κλειστα ματια.7 πιστες εχει εχουμε ενεργεια που χανετε αντι να χανουμε απευθειας ζωη και οι καρδιες κλασικα εχουν ακριβως την ιδια χρησιμοτητα με το castlevania.Εκτος απο το λουλουδι εχουμε και τσεκουρακι εδω που ομως σε ελαχιστα σημεια βοηθαει πραγματικα σε σχεση με το λουλουδι που ειναι πιο χρησιμο.Η δυσκολια του κιμενεται σε ικανοποιητικα επιπεδα αν και θα επρεπε να ειναι πιο δυσκολο ειδικα στους αρχηγους που αν βρουμε τον τροπο στον καθε εναν τους νικαμε με κλειστα ματια.Απο τους αγαπημενους μου ειναι ενα φιδι η δρακος που πεταγεται απο το νερο ενω εμεις ημαστε πανω σε μια γεφυρα και επισης μαρεσει πολυ που πριν τον τελικο που κλασικα ειναι ο Bowser εχει μια πιστα που θυμιζει πολυ το κλασικο Mario Bros απο τα Arcades.Eπισης ο τελικος που πολεμαμε τον Bowser και απο πισω εχει φοντο τον θρονο κλπ του δρακουλα απο το castlevania ειναι ολα τα λεφτα.Θα το απολαμβανα χιλιες φορες πιο πολυ αν μπορουσα να το παιξω με gamepad η joystic αλλα δεν βρηκα κατι στο ιντερνετ ωσο και να εψαξα αν μπορουμε να αλαξουμε κατι στο Joytokey.ini και με καποιον emulator για gamepad να το παιξουμε.Αν γνωριζει κανεις κατι γιαυτο το θεμα ας το πει γιατι θα ηθελα να το τερματσω με την ανεση μου ακομα μια φορα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πιθανολογώ οφείλεται στον κώδικα του παιχνιδιού.

Το Mario XP θυμίζει multimedia fusion (gaming tool) παραγωγή και λογικά o developer θα αγνόησε τη συγκεκριμένη παράμετρο
 
Πίσω
Μπλουζα