Mary Make Up & Tressy [American Character Doll Co]- 60's

Αναστασια

RetroNuts!
Joined
10 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.724
Αντιδράσεις
55
(*Αγαπημενο μου ρετρομανιαξ, ειχα πολυ καιρο να σου γραψω αλλα αυτο δεν σημαινει οτι σε ξεχναω. Βαζω παντα στην ακρη υλικο για το κουκλοαρχειο σου!)

Σημερα λοιπον θα μαθουμε για δυο fashion doll του 60, απο την εταιρεια American Character Doll Co.

Η πρωτη ονομαζεται Tressy και κυκλοφορησε το 1960.

Το πιο ομορφο χαρακτηριστικο της ειναι τα μαλλια της που χαρη σε εναν μηχανισμο μακραινανε και κονταινανε σε κοτσο.

Βγηκε σε 4 βερσιον, ινδοευρωπαικης ρατσας με διαφορετικα μαλλια και μακιγιαζ, και .....

ac%201st.jpg
ac%202nd%20tressy.jpg
ac%20magic%203.jpg
ac%204th.jpg


σε 2 αφροαμερικανικης ρατσας πανεμορφες και δυσευρετες!

africanac1.jpg
africanac2.jpg


Η δικη μου δυστυχως εχει χαλασμενο τον μηχανισμο, την βρηκα με φθαρμενο μεικαπ και χωρις το ενα ποδι, αλλα μετα απο ενα γενικο ρεκτιφιε ηρθε καπως στα ισια της (εκτος απο τον μηχανισμο) !

Η Tressy growing hair μου!

attachment.php


attachment.php


attachment.php


Και ετσι να σας πιασει η μελαγχολια για τις βινταζ δοξες αυτης της κουκλας δειτε και το παλιο διαφημιστικο σποτ

[video=youtube;-ysGPctrVp4]


Η American Character Doll Co. το 1964 κυκλοφορησε και την Mary Make Up.

Εχει το ιδιο σωμα με την Tressy αλλα κοντα μαλλια και χωρις μαλλιομηχανισμο. Ειναι πιο λευκη στην επιδερμιδα και το κεφαλι της απο σκληρο καλοφτιαγμενο βινυλιο. Εχει κοκκινα νυχια και ωραιο κουντεπιε! :)

Αυτη που βλεπετε στα αριστερα ηταν σε βασανισμενη φαση αλλα καπως την επανεφερα. Εχει ομως τελεια ποδια χωρις τα ψιλομασηματα που εχει η Τρεσυ.

Αριστερα η Mary Make Up μετα την συντηρηση και δεξια η Tressy, και αυτη μετα την συντηρηση.

attachment.php


Η Mary Make Up εχει ενα σωμα που μοιαζει αρκετα στο στυλ της πρωτης Barbie του 60, και το χτενισμα της μοιαζει πολυ στην Bubble cut. Ηταν ενα πολυ μοδατο για εκεινη την εποχη στυλ.

Δεν εχω ρουχα να της βαλω που να της αξιζουν πραγματικα, αλλα ξερω που θα την στειλω για να βρει ενα σπιτι και μια γκαρνταρομπα αξια της!

attachment.php


attachment.php


attachment.php


Για περισσοτερες πληροφοριες περι της συντηρησης τους στο τρεντ Συντηρηση! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
χρυσοχερα Αναστασια πολυ χαρηκα που επεστρεψες :)

μας ελειψαν τα ποστς και οι καταπληκτικες παρουσιασεις σου!!!

τις κουκλες τις εφτιαξες καλυτερα κι απο καινουριες :bow: :bow: :bow: :bow:

Στο γνωστο παζαρακι τις βρηκες κι αυτες ή απ το διαδικτυο;
 
Δυναμικό comeback Αναστασία :)
 
katerinak είπε:
χρυσοχερα Αναστασια πολυ χαρηκα που επεστρεψες :) μας ελειψαν τα ποστς και οι καταπληκτικες παρουσιασεις σου!!!

τις κουκλες τις εφτιαξες καλυτερα κι απο καινουριες :bow: :bow: :bow: :bow:

Στο γνωστο παζαρακι τις βρηκες κι αυτες ή απ το διαδικτυο;
Katerinak μου στα παζαρακια εδω εχουν μαγκεψει απιστευτα και οταν βρισκουν κουκλα βινταζ, ακομα κι αν ειναι τα χαλια της τα μαυρα, ζητανε τα μαλλια της κεφαλης τους (ακομα κι αν η κουκλα ειναι καραφλη...).

Τις συγκεκριμενες κουκλες τις πηρα απο Γαλλια στο διαδικτυο, γιατι η Mary Make Up κυκλοφορησε και εκει. Τις εψαχνα καιρο αλλα δεν εβρισκα να ειναι σε ημιχαλια κατασταση, οι περισσοτερες ειναι σε καλη κατασταση (ευτυχως για την κουκλα και δυστυχως για την τσεπη) με αποτελεσμα η τιμη να τετραπλασιαζεται.

Kambia μου σε ευχαριστω πολυ πολυ για το ζεστο σας καλωσορισμα! :flower:
 
Αναστασια είπε:
Katerinak μου στα παζαρακια εδω εχουν μαγκεψει απιστευτα και οταν βρισκουν κουκλα βινταζ, ακομα κι αν ειναι τα χαλια της τα μαυρα, ζητανε τα μαλλια της κεφαλης τους (ακομα κι αν η κουκλα ειναι καραφλη...).Τις συγκεκριμενες κουκλες τις πηρα απο Γαλλια στο διαδικτυο, γιατι η Mary Make Up κυκλοφορησε και εκει. Τις εψαχνα καιρο αλλα δεν εβρισκα να ειναι σε ημιχαλια κατασταση, οι περισσοτερες ειναι σε καλη κατασταση (ευτυχως για την κουκλα και δυστυχως για την τσεπη) με αποτελεσμα η τιμη να τετραπλασιαζεται.

Kambia μου σε ευχαριστω πολυ πολυ για το ζεστο σας καλωσορισμα! :flower:
ωστε μαγκεψαν και οι Ιταλοι και ανεβαζουν στα υψη τις τιμες :frypan: :frypan: :frypan:

δεν ετυχε να παω ακομη σε παζαρακι,ισως το κανω στο μελλον..
 
Μία ακόμα πληροφορία για αυτές τις δύο κούκλες που μας σύστησε η Αναστασία, ότι η Mary Make-Up λανσαρίστηκε ως η καλύτερη φίλη της Tressy από την American Character Doll co, όπως ήταν δηλαδή η Midge για την Barbie.
 
Πίσω
Μπλουζα