Matchday 2

Stanfromgreece

RetroMasteR
Joined
5 Μάρ 2008
Μηνύματα
1.028
Αντιδράσεις
71
matchdy2.png
[/url]

ΠΑΙΞΤΕ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρε stan, είσαι θεός! Τι να πω δηλαδή!

Από τα πλέον αγαπημένα μου παιχνίδια!

Στην dte φέτος μάλλον έγινα ρεζίλι, αφού έβαλα μια καρέκλα μπροστά στον Amstrad 464 που είχαν και έπαιξα μερικά ματς Match Day 2. Στο πρώτο ημίχρονο του πρώτου αγώνα μου φάνηκε λίγο βαρύς ο αγωνιστικός χώρος μετά από τόσα χρόνια αλλά από εκεί και πέρα ήταν πάλι σαν τον παλιό καλό καιρό. Θυμήθηκα και όλους τους τρόπους σκοραρίσματος και τους εφάρμοσα στην κακομοίρα την Soccerama. :p

Ritman UTD ftw!!!!
 
Stan τελικα παιζαμε τα ιδια παιχνιδια.

Αυτο και το basket master ειχαν απο τα καλυτερα γραφικα στον Αmstrαd σε sports game.

Eπιτελους μου λυθηκε η απορια μετα απο 20 χρονια τι ρολο βαραγε η γραμμη πανω απο το κεφαλι του παιχτη. :D
 
Aardvark είπε:
Eπιτελους μου λυθηκε η απορια μετα απο 20 χρονια τι ρολο βαραγε η γραμμη πανω απο το κεφαλι του παιχτη. :D
και η δική μου! :D
 
Χαχαχαχα αυτα παθαινει οποιος αγοραζει πειρατικα παιχνιδια ανευ manual. :rofl:
 
Καλά δεν σας είχε τύχει να βρεθείτε σε απόσταση αναπνοής από το τέρμα, να έχετε πάρει την καλητεχνική σας πόζα για τους φωτογράφους και όταν πάτε να σουτάρετε την γκολάρα σας να........ σας βγένει τακουνάκι ;;;... χαχαχαχα εμένα άπειρες φορές. Nice review !
 
παιχνιδάρα...το είχα λιώσει τότε... αυτό με την μπάρα μου είχε τύχει και είχα ρίξει μπουνιά στο τραπέζι από την τσαντίλα μου σε διπλό με φίλο μου...

μπαίνει ο πατέρας τότε μέσα και λέει το θεϊκό...

"αμάν πια με αυτά τα τρελάδικα, τα μηχανήματα του Σατανά, πάνε αυτοί τρελάθηκαν...

:) :) :)
 
Πολυ καλο αρθρο και παιχνιδαρα το του θρεντ.


Τωρα που το σκεφτομαι επαιζε στον CPC λες και ηταν σε slow motion αλλα ουτε που χαμπαριαζαμε τοτε.
 
Στο euro gamer αγνοούν επιδεικτικά τα cpc ή είναι ιδέα μου;
 
Να πω την αμαρτια μου...δεν τους κακιζω γι αυτο χαχαχαχαχαχα
 
Ήμουν σίγουρος...θα φωνάξω το ιππικό για να μάθεις.billy;;;;
 
To "αγνοούν" σε cpc επειδή το παιχνίδι πρωτοδημιουργήθηκε σε Spectrum (για να υπάρχει "αντίπαλο δέος" στο International Soccer του 64άρη, όπως είπαμε και πριν κάποια χρόνια στα σχόλια του αντίστοιχου τεύχους του Pixel), oπότε το αφιέρωμα εστιάζει αναγκαστικά στην αρχική version του spectrum.

Εν τω μεταξύ θυμήθηκα και ένα σχόλιο του σπεκτρουμά Κώστα Βασιλάκη (σε άλλο τεύχος Pixel) που ανέφερε ότι η έκδοση του Match Day για Αmstrad άργησε να κυκλοφορήσει επειδή... "δεν υπήρχε ακόμα ο υπολογιστής". :p (το οποίο νομίζω περιέχει μεγάλη δόση υπερβολής)

Απο εκεί και πέρα Σπύρο, μην δίνεις και τόση σημασία σε αυτά που γράφει ο Γουώλλης.

Ο άνθρωπος είναι κρυφο-amstrad fan: Καθημερινά παίρνει τη δόση του απο το ευεργετικό πράσινο φως ενός PCW μόνιτορ (γι' αυτό έχει ξανανιώσει η επιδερμίδα του τελευταία), παίζοντας μετά μανίας Head over Heels.

Eπίσης, οι φήμες που τον θέλουν να έχει στήσει σε μία γωνία του υπνοδωμάτιου εικονοστάσι με την θαυματουργή εικόνα του Sir Alan (στην οποία προσεύχεται κάθε βράδυ), κρίνονται ως απόλυτα αληθείς...
 
Καταπληκτικό ποδοσφαιράκι!
Για μένα το καλύτερο της εποχής.
'Εχω φτια΄ξει και εγώ ενα compilation 35 goal με διάφορους τρόπους σκοραρίσματος

Ποδοσφαιρακι σκέτη γλύκα!

Το έβαζαν στους CPC που είχαν για παρουσίαση στο micropolis του Πειραιά και πηγαίναμε μετά το σχολείο και παίζαμε!

Μας άφηναν με τις ώρες και παίζαμε τα αφεντικά και οι υπάλληλοι μάλιστα φέρναμε και δικές μας δισκέτες και παίζαμε και αλλα παιχνίδια! (Μετά πηγαίναμε σπίτι και άρχιζε η γκρίνια και το πρήξιμο στους γονείς να μας αγοράσουμε υπολογιστή ;) )
 
Και εμεις το ειχαμε λιωσει με τα διπλα! ασε που μ αρεσε και εβαζα league mode για ατελειωτες ωρες...νομιζω ειχε κ save αυτο!
 
Ίσως το πιο ωραίο εξώφυλλο παιχνιδιού για ποδόσφαιρο που δημιουργήθηκε ποτέ. Κατά τα λοιπά μου φαινόταν αρκετά αργό και αυτή η φασαρία κατά τη διάρκεια του αγώνα, ζάλιζε κεφάλια.
 
Σκέφτηκα χτες βραδυ να παίξω e-football, αλλά τελικά το γύρισα σε Match day II σε Cup mode!
 

Συνημμένα

  • cup.jpg
    cup.jpg
    87,4 KB · Προβολές: 1
Πίσω
Μπλουζα