Mausoleum (1983)

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας RIO
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
22.545
Αντιδράσεις
76.242
Προβολή συνημμένου 115667

H 10χρονη Susan Nomed θα κυριευθεί από μια τρομακτική οντότητα, όταν θα μπει στο μαυσωλείο, όπου είχε ταφεί πριν λίγο η μητέρα της. Θύμα μιας οικογενειακής κατάρας, η Susan μετά από χρόνια θα είναι μια πανέμορφη γυναίκα, η οποία δεν γνωρίζει τίποτα για την σκοτεινή δύναμη, που την απειλεί.

Σταδιακά όμως θα αλλάξει η συμπεριφορά της και θα αρχίσει να εξοντώνει διάφορους ανυποψίαστους ανθρώπους , χρησιμοποιώντας την γοητεία της και τις υπερφυσικές της δυνάμεις. Ο σύζυγος και ο ψυχίατρος της, θα προσπαθήσουν να σπάσουν την κατάρα και να σώσουν την Susan, πριν είναι πολύ αργά. Μέτρια ταινία τρόμου με 70ς αισθητική και αργούς ρυθμούς , όπου την μονοτονία σπάνε οι διάφοροι σκόρπιοι φόνοι. Τα εφέ είναι αρκετά φτηνά και λίγες στιγμές ( κυρίως προς το φινάλε), μπορούν να κρατήσουν το ενδιαφέρον του θεατή. Μάλλον το μεγαλύτερο ατού του Μαusoleum, είναι η καλλίγραμμη πρωταγωνίστρια Bobbie Brezee.

Να μην συγχέεται με το Mausoleum/ One Dark Night που γυρίστηκε τη ίδια χρονιά

http://www.imdb.com/title/tt0085918/

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευτυχως που υπαρχει και το ιντερνετ και μπορουμε να βρουμε ταινιες σαν και αυτην γιατι αλλιως βρομα η δουλεια αν και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι καποτε την χρυση εποχη της βιντεοκασσετας την ειχα δει σε ενα βιντεοκλαμπ αλλ μπορει να κανω και λαθος.Η αρχη της ταινιας μας προιδεαζει για κατι καλο αλλα τελικα μαπα το καρπουζι γιατι ειναι σαν να βλεπουμε δυο διαφορετικες ταινιες μια με καπως καλη ατμοσφαιρα και μια εντελως ηλιθια.Πολυ δυσκολα να κατσω να την δω ακομα μια φορα αλλα τουλαχιστων εχω να θυμαμαι τα γυμνα πλανα της Brezee αλλα και τους θανατους του αντρα της στην ταινια αλλα και του ντελιβερα.Κατι ειναι και αυτο.
 
metalcandyman είπε:
Ευτυχως που υπαρχει και το ιντερνετ και μπορουμε να βρουμε ταινιες σαν και αυτην γιατι αλλιως βρομα η δουλεια αν και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι καποτε την χρυση εποχη της βιντεοκασσετας την ειχα δει σε ενα βιντεοκλαμπ αλλ μπορει να κανω και λαθος.
Έπαιζε πολύ τότε στα video clubs. Με είχε τραβήξει η αφίσα της , αλλά όπως είπες μάπα το καρπούζι...
 
Η καλύτερη ταινία της Bibbie Brezee (χωρίς αυτό να είναι υποχρεωτικά λόγος θέασής της) .

Πάντως εμένα μου άρεσε.
 
Πριν αρκετά χρόνια την είχα δει...πέρα από τα υπέροχα στήθια της πρωταγωνίστριας δεν μου άρεσε τίποτα άλλο.
 
Φίλε Rio δε ξέρω εάν τότε που ξεκίνησες το νήμα αυτό, έγραφε η IMDB το "One Dark Night" ότι είναι του '83, αλλά πλέον δείχνει του '82! Έκανε πρεμιέρα στη Γαλλία, στο "Paris Festival Of Fantastic Films"! Για την ταινία που παρουσιάζεις εδώ, είμαι σχεδόν βέβαιος πλέον πως έχω καταλήξει, αλλά θα ήθελα επιβεβαίωση. Πρέπει να ήταν αρχές 90's όπου εκείνη την περίοδο είχε σίγουρα προβληθεί τηλεοπτικά από κάποιο ιδιωτικό κανάλι και μέσα σε ένα χρόνο προβλήθηκε σίγουρα, ξανά! Είμαι βέβαιος πως ο ελληνικός τίτλος που της είχε αποδοθεί είναι "Το Μαυσωλείο Του Τρόμου" και μάλλον πως επρόκειτο γι' αυτήν εδώ την ταινία! Την έχω στις αναζητήσεις μου πριν μερικά χρόνια που κατάφερα επιτέλους να την εντοπίσω, διότι τότε είχα μείνει μονάχα στα trailer αλλά δεν έτυχε να καταφέρω ποτέ να τη δω μεταμεσονύχτια! Μου φάνηκε πολύ δυνατή, πάντως! Εάν κάποιος φίλος επιβεβαιώνει τον ελληνικό τίτλο, ας μου το πει για το σιγουρέψω 100%. Προς το παρόν είμαι στο 95% ότι γι' αυτήν ακριβώς πρόκειται. :)
 
Mandrake ο τίτλος της vhs σκέτο " Το Μαυσωλείο " . Αλλά αυτές οι ταινίες κυκλοφορούσαν και παίζονταν στην τηλεόραση με πολλούς διαφορετικούς τίτλους, οπότε δεν αποκλείεται να είναι αυτή που είχες δει τότε. :)
 
Πίσω
Μπλουζα