Max Headroom

DINO

Expert
Joined
3 Αύγ 2007
Μηνύματα
8.328
Αντιδράσεις
1.168
Αφού έκανα μια βόλτα στα σχετικά subforums καθώς και στην αναζήτηση και δεν τη βρήκα, πήρα πάσα από το Labyrinth που πόσταρε η MariaDelMar και θυμήθηκα αυτή τη σειρά...

[edit] dead picture [edit]

MAX HEADROOM

Δεν πρέπει να έχει παιχτεί στην Ελλάδα, αλλά κάποια περιοδικά ασχολούνταν τότε.

Είχε κάνει αίσθηση στο εξωτερικό...

Τη θυμάστε;

[Edit] Που τό βαλα μωρέ; Στα παιδικά;;;

Ωχ..... Αγαπητοί Mods, μια αγγαρεία παραπάνω.... :D

Και συγγνώμη...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γύρω στο 1992 στα videoclub υπήρχαν 3 βιντεοκασσέτες από 2 επεισόδεια η καθε μία.

Τα είχα δεί μονοκοπανιά.
 
Max Headroom

Δεν ξερω πώς περιγραφεται η αίσθηση του να βλέπεις ένα πράγμα κάθε τόσο επι χρόνια. Και όταν τελικα το ξαναβλέπεις και μαθαινεις τί είναι, τότε κάνεις τη σύνδεση και καταλαβαίνεις αναδρομικά τι ηταν αυτο που έβλεπες. Τι; Τα ειπα μπερδεμένα; Ας τα πάρουμε απο την αρχή.

Το ονομα Max Headroom το εμαθα προσφατα τυχαία, αναδρομικα ομως συνειδητοποιησα οτι τη φιγούρα του όλοι την έχουμε δει εδώ κι εκεί, χωρίς να ξέρουμε τί και απο πού ακριβώς είναι ;)

Ο Max Headroom υποτιθεται οτι ειναι μια τεχνητή νοημοσύνη, το μυαλό κάποιου δημοσιογράφου που ανεβασε τη μνήμη του σε ένα υπολογιστή. Η ιστορία του ξεκινάει σε μια φουτουριστική τηλεταινία Αγγλικής παραγωγής του 1985 "Max Headroom: 20 Minutes into The Future". Τον υποδύεται ο ηθοποιός Matt Frewer (που προσωπικα τον εχω δει μονο στο Watchmen και σε ενα επεισοδιο Star Trek). Ο Μαξ εχει ενα σαρκαστικό, κυνικό χαρακτήρα που ταιριαζει με το δυστοπικό σκηνικό της ταινιας. Κατοπιν εμφανίστηκε ως "παρουσιαστής" εκπομπής μουσικών βιντεο κλιπ, ενω την ταινια ακολουθησε μια τηλεοπτική σειρά λίγων επεισοδίων.

61-2-thumb-medium.jpg


Οταν λοιπον εμαθα την υπαρξη αυτου του τυπου, αμεσως θυμηθηκα οτι τον ειχα δει ως εξωφυλλο σε τευχος του ΚΛΙΚ (μαλλον το πρώτο) ενώ όλο και καπου τον πέτυχα και στην Ελληνική τηλεόραση (ισως βιντεο κλιπς, διαφημίσεις ή ντοκυμανταιρ με φουτουριστικό περιεχόμενο). Δεν ξέρω πού αλλού τον έχουμε δει εδώ στην Ελλάδα, αλλά φαίνεται οτι στον Αγγλόφωνο κόσμο ήταν σημαντική φιγουρα της ποπ κουλτουρας. Εχει εμφανιστει σε διαφημισεις, ειχαν κυκλοφορησει μασκες με τη φατσα του ενω εχει παρωδηθεί και στο Επιστροφη στο Μελλον 2: στο 80s Cafe, οπου σερβιτόροι ειναι CGI εκδοχές του Ρήγκαν και του Χομεϊνί, φαίνονται σε ένα ριγέ φόντο και τραυλίζουν, όπως ο Max Headroom.

Δεν ξέρω πόσοι ξέρατε την ταυτότητα και την προέλευση αυτής της φιγούρας μέχρι τώρα. Προσωπικά δεν εχω δει καμια απο τις εκπομπες που εμφανιζεται και δεν ξερω τι ηταν τα ιδιαιτερα χαρακτηριστικα που τον εκαναν τοσο δημοφιλη. Ελπίζω όμως να σας κάλυψα ένα κενό, όπως καλύφθηκε σε μένα τώρα! :D

61-2-thumb-medium.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οπως είχε γράψει και ο φίλτατος Dino στο thread του, η σειρά δεν πρέπει να είχε παιχτεί στο Ελλάντα (αν και νομίζω πως η ταινία ήταν διαθέσιμη σε γειτονικό μου video club...).

O Max πάντως μας ήταν ήδη γνωστός απο το ομώνυμο οκτάμπιτο παιχνίδι (για όσους έτυχε να ασχοληθούν μαζί του, μιά και αρκετός κόσμος το είχε "προμηθευτεί" χωρίς τις απαραίτητες οδηγίες :p ), καθώς και απο το σχετικό αφιέρωμα του Pixel (στο τεύχος 44).
 
την συγκεκριμένη σειρά την πρόβαλλε ένα τοπικό κανάλι της πόλης μου το καλοκαίρι του 1992.Και την αγγλική τηλεταινία και τα 6 (αν δεν κάνω λάθος επεισόδια).Πρωτοποριακή σειρά θα έλεγα αλλά όπως φαίνεται δεν είχε την ανάλογη επιτυχία στην Αμερική και γιαυτό είχε τόσα λίγα επεισόδια
 
Πίσω
Μπλουζα