[MB] Magic Paintbrush (1994) - Άγνωστο παιχνίδι: πινέλο της MB

nwntas

RetroMasteR
Joined
3 Ιαν 2011
Μηνύματα
1.465
Αντιδράσεις
596
Καλησπέρα στην ομάδα!

Μίλαγα με ένα φίλο που ασχολείται με τη ζωγραφική, και μου έδειξε ένα πινέλο που τραβάει νερό και ζωγραφίζεις, και συνειρμικά θυμήθηκα ένα παιχνίδι που είχα δει σε έναν παιδικό μου φίλο.

Ήταν μια κόκκινη, χοντρή κασετίνα της Milton Bradley (θυμάμαι το λογότυπο εξωτερικά της κασετίνας) και μέσα είχε νερομπογιές σε στρογγυλές "θήκες" (σαν τις κλασικές στρογγυλές νερομπογιές στην πλαστική θήκη, που χρησιμοποιούσαμε στο σχολείο) και ένα χοντρό πινέλο, το οποίο ήταν σαν παχύς σωλήνας, με πλαστικές λεπτομέρειες, και "εργονομική λαβή" για καλύτερο κράτημα. Αν κατάλαβα καλά, πρέπει να γέμιζε με νερό, αλλά επειδή δεν είχα παίξει ποτέ με αυτό, δεν ξέρω τι πραγματικά ξεχωριστό είχε, εκτός απ' το περίεργο σχήμα του και την πιο πολυτελή θήκη του.

Θυμάται κανένας τίποτα; Δυστυχώς δε βρήκα τίποτα στο google...
 
Δεν μου θυμίζει κατι η περιγραφη σου, πότε ειχε κυκλοφορησει το πινελο της ΜΒ; Zωγραφιζε με νερό ή με χρωμα;

θυμηθηκα όμως ένα αλλο παιχνιδι με εξαρτημα σαν στυλό που γεμιζε νερο και ζωγραφιζες σε μια επιφανεια σχεδιασμένη για αυτό το ''στυλό'', ειναι το aquadoodle...
 
Όχι, καμία σχέση με το πολύ μεταγενέστερο Aquadoodle.

Κανονικά, με νερομπογιές ζωγράφιζες, όπως αυτές που είχε μέσα η παλέτα, όπως αυτές που παίρναμε στο δημοτικό.

fetch


Απλά το ξεχωριστό με αυτό το πινέλο είναι ότι πρέπει να είχε κάποιο σύστημα να τραβάει νερό και να το βγάζει με μέτρο για να ζωγραφίσεις.
 
Δηλαδή ήταν μια συσκευασία νερομπογιές με το πινέλο, το πινέλο επαιρνε νεράκι του οποίου ρυθμιζες την ποσότητα για να μη βαλεις πολύ στα χρωματα και έπαιρνες χρωμα μετα και ζωγραφιζες...Πάντως πρωτοποριακό για την εποχή, πότε περιπου το θυμάσαι;
 
Ακριβώς!

Το παιχνίδι πρέπει να είχε κυκλοφορήσει γύρω στα μέσα των 90's, αλλά το είχα βρει παραπεταμένο στο δωμάτιό του, χρησιμοποιημένο, γύρω στα τέλη των 90's.
 
απο αυτα που διαβαζω, συμπεραινω οτι το πινελο που αναφερεται στο παρον θεμα ήταν καπως ετσι IMAGE.jpg

οπως τα πινελα της ζαχαροπλαστικης/μαγειρικης που εχουν κενο χωρο για να τα γεμιζεις και να απλωνεις το περιεχομενο...

αν βρισκαμε και το ονομα του παιχνιδιου...

Mηπως ομως το παιχνιδι αναφεροταν απλα ως ''πινελο της mb'' και δεν ειχε καποιο ιδιαιτερο ονομα...;;;;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

1@nwntas[/USER]

Μηπως ειναι το Magic Paintbrush?

fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


Αν ναι,ενημερωσε για να φτιαξω το τιτλο. ;)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατι μου λεει οτι ο Σταυρος το βρηκε!!!

Μενει μονο να το επιβεβαιωσει ο Νωντας...

:)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι Σταύρο! Αυτό είναι!!!!!!!!!!!!!! Να 'σαι καλά για το αναλυτικότατο φωτορεπορτάζ!!! :p

Ο φίλος το είχε σε κόκκινο, όπως φαίνεται στο πίσω μέρος της συσκευασίας.

Εν τω μεταξύ μ αρέσει που όλο το κουτί είναι στα αγγλικά, εκτός από την "ταυτότητα" της εταιρείας που είναι στα ελληνικά... Περίεργο...
 
Πίσω
Μπλουζα