Mega CD γενική συζήτηση.

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.924
Μεταφερόμαστε από το ποστ αυτό έπειτα από σωστή παραίνεση του Getta Robo για να συνεχίσουμε τη συζήτηση περί του Mega CD. Δε βρήκα ένα αμιγές θέμα και άνοιξα καινούριο. Παρ'όλα αυτά αν οι διαχειριστές νομίζουν ότι μπορούν να το προσαρτήσουν σε κάποιο άλλο, οκ.

Όταν έλεγα λοιπόν ότι "Έχω την εντύπωση ότι γενικά το μηχάνημα δεν είχε και τις καλύτερες πωλήσεις" εννοούσα πέραν από τα όρια της χώρας μας. Παγκοσμίως δηλαδή δεν είχε την καλύτερη τύχη. Αρκετές φορές λοιπόν διερωτώμαι γιατί να βγάλουν και 2ο μοντέλο. Υποτίθεται ότι αν κάτι είναι επιτυχημένο βγάζεις και κάτι ποιο ανανεωμένο και βελτιωμένο. Επίσης ποιες είναι οι βελτιώσεις σε σχέση με το 1ο μοντέλο; Η κατάργηση της τοποθέτησης κάτω από την κονσόλα και η τοποθέτησή της στο πλαϊ με αποτέλεσμα να έχει διπλάσιο footprint; Το πρώτο μοντέλο νομίζω ότι ήταν μακράν ομορφότερο καθώς το CD βγαίνει με μηχανισμό και όχι ανοίγοντας καπάκι. Πέραν αυτού όμως, το ίδιο το hardware δε θα έπρεπε να έχει βελτιώσεις; Πως ήταν δηλαδή το Game Boy με το Color;

Πρέπει να πω ότι εμπειρία δεν έχω από κανένα μηχάνημα παρά μόνο από το Multi Mega που τρέχει τα παιχνίδια του Mega CD. Στα παιχνίδια όμως που έπαιξα, NBA JAM, Mortal Kombat, εκτός του ότι δε βρήκα ουσιαστικές διαφορές, ταλαιπωρήθηκα με τους χρόνους φόρτωσης, ειδικά στο JAM. Επίσης άλλο μου "παράπονο" είναι το γεγονός ότι περίμενα τα παιχνίδια σε CD λόγω μεγαλύτερης χωρητικότητας από το cartridge να έχουν και πολύ καλύτερα αποτελέσματα. Παρ'όλα αυτά τα παιχνίδια είναι καπως καλύτερα από αυτά του MD. Λίγες πρέπει να είναι οι εξαιρέσεις όπου μιλάμε για πραγματική βελτίωση.

Και 2 φωτογραφίες από τα μηχανήματα για να ξέρουμε για τί μιλάμε.

Προβολή συνημμένου 125908

Προβολή συνημμένου 125909
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το MegaCD 1 "ταίριαζε" καλύτερα οπτικά με το Megadrive 1, αντίστοιχα το 2 βγήκε για να ταιριάξει πιό αρμονικά με το Megadrive 2. Αν και αυτό το τεράστιο footprint ούτε εγώ το χώνεψα ποτέ.

Τα παιχνίδια που αναφέρεις (MK, NBA Jam) δεν έχουν αξιόλογες βελτιώσεις σε σχέση με το απλό cartridge, περιορίστηκαν στην προσθήκη CD soundtrack ουσιαστικά. Υπάρχουν άλλα όπου υπάρχουν σημαντικότερες διαφορές.
 
Οντως, το Mega/Sega CD δεν ειχε πολυ καλες πωλησεις, και ας ειδε αρκετα πολυ καλα παιχνιδια.

Εδω φταινε εις διπλουν η Sega. Και τα ειχε κανει σαλατα με την παραλληλη κυκλοφορια των Sega CD/32X/Saturn/Mega Drive, αλλα και με την κακη υποστηριξη στους προγραμματιστες για την δημιουργια των παιχνιδιων. Το οτι πολλα απο αυτα μοιαζουν με "καπως καλα" Snes παιχνιδια (στη καλυτερη) δεν ειναι καθολου τυχαιο.

Οι αλλαγες στο υλικο των διαφορετικων ηταν πολυ μικρες, στην Ιαπωνια υπηρξαν καποια συστηματα με διαφορετικες λειτουργιες (X-Eye πχ) αλλα οχι και σε Ευρωπη/Αμερικη. Η εκδοση με το πορτακι, σταματησε λογω του οτι αυτου του ειδους οι μηχανισμοι χαλανε ευκολα, ενω με το να ανοιγει προς τα πανω ειναι ανθεκτικοτερα. Ακομα και σημερα χαλανε πιο ευκολα τα συστηματα με το πορτακι, φαντασου τοτε τι γινοταν..

Για Ελλαδα, το μηχανημα δεν τα πηγε καλα. Ειχε μια συμπαθητικη αρχικη κυκλοφορια, αλλα δεν πουλησε ποτε πραγματικα καλα, και σε λιγοτερο απο χρονο, η υποστηριξη του απο την Zegetron επεσε κατακορυφα. Καποιοι ελαχιστοι οπου ασχοληθηκαν με την εισαγωγη των παιχνιδιων του, εφερναν παιχνιδια μεχρι το 1995 περιπου.

Κλεινοντας, λαθος πιστευω υπηρξε και η τιμη του. Ηταν υπερβολικα υψηλη, οπου πρακτικα επεσε οταν το "σκοτωναν" οι καταστηματαρχες. Δεν δωθηκε ποτε σοβαρο τιμολογιακο εναυσμα στο να αποκτηθει απο τους παιχνιδαδες, οπου και τους κοστισε στη Sega.
 
Λιγο δυσκολο να ξερει κανεις,μιας και αναφερομαι στα US παιχνιδια,αλλα ξερει καποιος αν το manual του παιχνιδιου εξυπηρετει και τον σκοπο του Cover του Case;;


Θελω να δω αν ειναι complete το παρακατω,η λειπει το εξωφυλλο.


attachment.php
 
Όπως καταλαβαίνω από εδώ κι εδώ μάλλον το εξώφυλλο είναι το ίδιο το manual. Όπως το SF the movie του Saturn.
 
Xμμ και εγω αυτο που λες βλεπω.
 
Άσε κι εγώ δεν το ήξερα αυτό το "κόλπο" και ρώτησα μια φορά ένα πωλητή για το SF the movie ,που είναι το manual ενώ έλεγε ότι ήταν complete. Που να ήξερα ο αδαής. Βλέπω όμως υπήρχε η μόδα και πριν το Saturn.
 
Complete είναι, έτσι ακριβώς είναι και το δικό μου.
 
Πως και πέρνεις αμερικάνικα όμως; Έχεις NTSC μηχάνημα ή modded;
 
Oχι ενα US εχω,πριν καμμια 15αρια χρονια το'χα σηκωσει απο ραφι σε καλη τιμη.
 
Εχθές, μετά από καιρό έπιασα το NBA JAM και είδα έκπληκτος ότι το ρεκόρ μου είχε κρατηθεί κανονικά στη μνήμη*. Την κονσόλα δεν θυμάμαι πότε την είχα ανάψει τελευταία φορά αλλά το JAM είχα καιρό να το παίξω. Έτσι, μου δημιουργήθηκε η απορία του τι γίνεται με τη μνήμη. Καθότι είναι κονσόλα που τρέχει CD, τα όποια αρχεία save έπρεπε να είναι μέσα σε μνήμη της κονσόλας ή κάποια εξωτερική μνήμη. Για το Saturn θυμάμαι πως μπορώ να δω τα ελεύθερα μπλοκ μνήμης αλλά για το Multi Mega/ Mega CD δεν είχα ιδέα. Αρχικά έψαξα στο ίντερνετ να δω τι λένε στα φόρουμ αλλά πιο πολύ μπερδεύτηκα παρά που έκανα δουλειά. Λέει ότι όταν βγει το logo στην οθόνη κρατάς πατημένο το Α. Έπειτα έπιασα το manual του Multi Mega αλλά υπάρχει ένα σημαντικό λάθος. Συγκεκριμένα γράφει ότι έχοντας μέσα στην κονσόλα ένα CD-Rom επάνω δεξιά εμφανίζεται η επιλογή memory. Ως γνωστό, βάζοντας ένα παιχνίδι, αυτό ξεκινάει κανονικά σαν να μην τρέχει κάστανο. Δοκίμασα να βάλω ένα audio CD αλλά και πάλι δεν γινόταν τίποτα. Τότε θυμήθηκα τα φόρουμ και βρήκα τη λύση. Έτσι, έχοντας μέσα στην κονσόλα CD-Rom παιχνίδι, όχι audio, κατά την αρχική οθόνη κρατάς πατημένο το Α και τότε εμφανίζεται το παρακάτω παράθυρο.

SEGACLASSIC000.jpg

Έπειτα επιλέγεις το memory και εμφανίζεται η διαθέσιμη μνήμη της κονσόλας και του RAM Cartridge.

scd memory.jpg

Όταν πλέον η μνήμη έχει γεμίσει, μπορείς να κάνεις format,erase, ή Copy τα δεδομένα. Για την ιστορία, το ρεκόρ μου στο JAM έπιανε 4 μπλοκ και το προφίλ στο Sonic CD 11.

SEGACLASSIC002.jpg

*Στο manual αναφέρει ότι η μνήμη διατηρείται για 28 μέρες χωρίς να ανάψεις την κονσόλα. Έπειτα είναι πιθανόν να χαθούν δεδομένα.

Υ.Γ. Οι εικόνες είναι από το διαδίκτυο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χάζευα στο ebay πριν λίγο και έπεσα στο παιχνίδι Power Rangers για το Mega CD (το οποίο δεν ήξερα ότι υπήρχε σε αυτή την κονσόλα). Από απορία έβαλα στο ΥΤ βίντεο να δω το παιχνίδι και έπαθα πλάκα. Ο παίκτης χειρίζεται τους πραγματικούς χαρακτήρες της σειράς! :eek: Ποτέ δεν ήμουν φαν της σειράς, ίσα ίσα μου φαινόταν και γελοία αλλά το παιχνιδάκι μπορώ να πω ότι μου κέντρισε το ενδιαφέρον. Έχει κάποιος εμπειρία από τον συγκεκριμένο τίτλο;

Κι ένα βίντεο για να δείτε σε τι αναφέρομαι.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κλασσικό FMV game είναι. Το MegaCD έχει μπόλικα τέτοια. To gameplay είναι κάτι σαν Dragon's Lair που πρέπει να πατάς τα σωστά κουμπιά την σωστή στιγμή για να συνεχίσει το story video, αλλιώς σου δείχνει κάποιο video που χάνεις.

Σκέψου κάτι σαν Heavy Rain δηλαδή αλλά με ακόμα πιο ρηχό gameplay, λιγότερες επιλογές, ακόμα πιο μικρή ελευθερία κινήσεων και low res video footage αντί για γραφικά.
 
Imgema είπε:
Κλασσικό FMV game είναι. Το MegaCD έχει μπόλικα τέτοια. To gameplay είναι κάτι σαν Dragon's Lair που πρέπει να πατάς τα σωστά κουμπιά την σωστή στιγμή για να συνεχίσει το story video, αλλιώς σου δείχνει κάποιο video που χάνεις.
Σκέψου κάτι σαν Heavy Rain δηλαδή αλλά με ακόμα πιο ρηχό gameplay, λιγότερες επιλογές, ακόμα πιο μικρή ελευθερία κινήσεων και low res video footage αντί για γραφικά.
Ε, λογικό να έχει χειρότερα χαρακτηριστικά από το HR που αναφέρεις. Άρα λοιπόν να υποθέσω ότι δεν αξίζει. Πάντως ένα Dragon's Lair είναι στην λίστα για μελλοντική αγορά.
 
Ημουν φανατικος με τους Power Rangers και ειχα επισης απογοητευτει με τον συγκεκριμενο τιτλο. Σε αντιθεση με αλλους, παρομοιους τιτλους, το συγκεκριμενο απλα ανακυκλωνει σκηνες απο την σειρα και δεν εχει νεο και προσθετο υλικο. Ειχαν πολλες δυνατοτητες με το Mega-CD αλλα δεν εκαναν το παραμικρο. Και παλι κριμα γιατι η σειρα των Power Rangers ειχε πολλους καλους τιτλους, αλλα αυτος ηταν απλα κακο παιχνιδι.

Ωστοσο, μιας και ειναι σπανιο, και με την τιμη του να αυξανεται διαρκως, θα σου ελεγα να επενδυσεις αν το βρηκες σε καλη τιμη. Στη χειροτερη θα βγαλεις οτι εδωσες.
 
Getta Robo είπε:
Ωστοσο, μιας και ειναι σπανιο, και με την τιμη του να αυξανεται διαρκως, θα σου ελεγα να επενδυσεις αν το βρηκες σε καλη τιμη. Στη χειροτερη θα βγαλεις οτι εδωσες.
Αυτό ακριβώς διαπίστωσα κι εγώ. Είδα να κυκλοφορούν 2 κομμάτια που αγγίζουν 3ψήφιο αριθμό τιμής.
 
Πίσω
Μπλουζα