MESS (MAME) πληρότητα?

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.264
Εγω θα συνεχισω να το λεω MESS διοτι αυτη η ενωση MAME και MESS  μονο μπλεξιμο εφερε.

Λοιπον κατεβασα ενα fullset bios/roms για MESS 196, παρολα αυτα δειχνει οτι στα περισσοτερα συστηματα λειπουν αρχεια (δεν περνανε το Audit)

Τι χανω?

Ενα παραδειγμα μαυρης μαυριλας

mess.jpg

Ενα παραδειγμα.

Για το StudioII (screenshot) ειχα τα zip αρχεια και χρειαστηκε να βρω τα .ic. Δεν θα επρεπε να ηταν και αυτα στα σετ των full Roms της εκδοσης?

mess2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χάνεις τις... συσκευές και έτσι δεν περνάς στο audit. Ο MAME πλέον διαχώρισε τους drivers και έχει κάνει το κάθε μηχάνημα modular και έτσι δεν έχουμε φερ'ειπείν μόνο τον Amstrad CPC 6128, αλλά έχουμε τον CPC6128 με το disk drive του και την centronics του με τον CPC664 να μοιράζεται το drive και την centronics του πρώτου κλπ ή τον IBM PC με το drive του, την Hercules του, την CGA του και την EGA του, που τα μοιράζεται με τον Amstrad PC1640 κοκ.

Με αυτόν τον τρόπο μειώνεται το footprint των drivers, διότι 1541 ας πούμε έχει και ο C64 και o C128 και ο C16/plus4 και ένας κομφούκιος ξέρει ποιος άλλος, οπότε μειώνεται και ο συνολικός όγκος του romset, καλύτερο bug hunting κλπ.
 
Και πως λεγoνται τα packs που περιεχουν τα devices?
 
Άνοιξα το δικό μου MAME και σύγκρινα αυτά που σου δείχνει με μαύρο icon με τα δικά μου (εγώ δεν βάζω αυτά τα icons)

Περνάνε το audit απλά κάποια μου τα δείχνει με Χ ή με κίτρινο chip (δηλαδή είναι non working ή έχουν απλά κάποια θέματα) ή με γκρίζο που κανονικά θα έπρεπε να σημαίνει ότι κάτι λείπει αλλά στην ουσία πάλι περνάει το audit απλά μπορεί να θέλει κάτι redump.

Untitled.png

Αμα κάνεις διπλό κλίκ και audit στο Channel F τι σου βγάζει? Εμένα "passed" και "non required". Σου βγάζει οτι κάτι λείπει?

Οτι έχω το κατέβασα από το "κρυφό" site που φτιάξανε μετά το Underground Gamer. Είναι το "Merged set". To "channelf.7z" που έχω έχει μέσα 3 αρχεία. Για δες τι έχεις κι εσύ.

Edit: Το channel.7z βρίσκεται στο πακέτο με τα roms, όχι με τα bios/devices. Οπότε μήπως πρέπει να κατεβάσεις και αυτά?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχω μπερδευτει τρελα με το MAME και το MESS.

Οταν κατεβαζουμε ΜΑΜΕ  romset περιεχει ΚΑΙ τα arcades ΚΑΙ τις "συσκευες"??

Αν ναι, διαχωριζονται με καποιο τροπο?

Θελω να εχω ενα MAME με arcades και ενα με τα λοιπα (MESS)
 
Αμα θες MAME με arcades υπάρχει και το "Arcade" (πρώην ΜΑΜΕ FX νομίζω)

Τώρα για MESS σκέτο δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο αλλά μπορείς απλά να έχεις το MAME και να βάλεις φίλτρα. Μπορείς να κάνεις το ίδιο και με τα arcades.

Κατέβασε ότι υπάρχει όμως. Romsets και bios. Ετσι ώστε να μην λείπει τίποτα.
 
Εχω το MAME για τα arcades και το αναβαθμιζω ευλαβικα.

(Υφος Θεοχαρη απο Λαμψη)

Υπονοεις οτι στα MAME ROM sets περα απο τα arcades περιεχει ΚΑΙ τα devices?
 
Ναι, το "channelf.7z" μέσα στον τεράστιο φάκελο με τα roms είναι, για παράδειγμα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θανξ.

Προσθεσα στο Roms Directories του MAME που εχω για τα MESS, τον αντιστοιχο του MAME που εχω για Arcades και τα ειδε μια χαρα.

Τι μπλεξιμο :)  
 
...και γιατί να τα 'χεις χώρια; Μόνο προβλήματα θα σου δημιουργεί αυτό, σε βάθος χρόνου.

Πάει πια χώνεψέ το, MAME και MESS πλέον «είναι δύο εις σάρκαν μία». Cut και paste τα ROMs του MESS, στο folder του MAME τώρα! Έλα εύκολο είναι... xD
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα