MicroBit ο διάδοχος του BBC microcomputer

Shock

Retired Admin
Joined
13 Ιουν 2006
Μηνύματα
5.315
Αντιδράσεις
230
Το BBC ανακοίνωσε τον διάδοχο του περιβόητου για εμάς τους Retromaniaκούς BBC home computer. Πέρασαν μια 30άρα χρόνια βέβαια αλλά το καλό πράγμα αργεί να γίνει :)

Να σας πω την αλήθεια μου διαβάζοντας την είδηση στο wired περίμενα κάτι ανάμεσα στο PI και σε ένα chromebook για να έχει και οθόνη αλλά τελικά έπεσα έξω.

Ο σκοπός ύπαρξης του είναι να σπρώξει τα παιδιά προς το προγραμματισμό στην πλέον βασική του μορφή κάτι που με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Το φθινόπωρα θα μοιραστούν ένα εκατομμύριο από δαύτα στα 7χρονα παιδιά στα σχολεία της Βρετανίας.

Φαντάζομαι το κόστος κατασκευής του είναι αστείο, κάτι που δεν ισχύει για την κίνηση αυτή.

Με μικρό κόστος, βάζεις θεμέλια για το μέλλον.
 
Αμαν με τις πλακετες.

Ας του εβαζαν και το κουτι του BBC, να χαιρονται και οι μπαμπαδες!!
 
Φυσικα και συμφωνω να μαθουν τα παιδια προγραμματισμο αλλα κατα γνωμη μου ειναι μια πατατα...Θα πρεπει λεει να συνδεθει σε αλλο υπολογιστη για να λειτουργησει..ναι καλα..ειναι σαν να εισαι στα 80's, οι τριγυρω σου να εχουν spectrum,amstrad,commodore και εσενα το σχολειο σου να σου δινει τον ENIAC για να μαθεις προγραμματισμο :shake: ...ΟΚ...Δωστε τους τουλαχιστον το νεο Pi που ειναι αυτονομος υπολογιστης ή στην τελικη δωστους καλυτερα να παιζουν με arduino...
 
Ναι καλά!! Αραγε το Accessorize να πουλάει αλυσιδίτσες που να τις κρεμάς από τις τρύπες που εχει αριστερά δεξιά;
 
Πάντως και εγώ σαν μπαμπάς :) που προσπαθώ να μάθω 5 πράγματα στα παιδιά μου ξεκίνησα με τα βασικά:

Κουτάκια μνήμης που μέσα βάζουμε αριθμούς, 8 τέτοια στη σειρά μας κάνουν ένα Byte και λογικές πράξεις Bool.

Από τα θεμέλια. Από κει και πέρα απλές εντολές ld, add, cmp δεν είναι δύσκολο να εξηγηθούν και να κατανοηθούν, όταν αρχίσουν τα branches και οι υπολογισμοί των διευθύνσεων βλέπεις ποιος ενδιαφέρεται/γουστάρει να προχωρήσει και ποιος όχι.
 
Χαμογελο του παιδιου ακους? Ο Shock τυρανναει τα παιδια του με assembly 6809 και αλγεβρα Bool χαχαχαχαχαχα
 
Πίσω
Μπλουζα