Midnight Resistance (Review)

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.327
Αντιδράσεις
5.932
Midnight Resistance (1989)

 


Προβολή συνημμένου 57298

To Μidnight resistance κυκλοφορησε το 1989 και ηταν η απαντηση της Data East στο contra της konami που κυκλοφορησε 2 χρονια νωριτερα.Δεν εκανε την τεραστια επυτηχια αλλα σε γενικες γραμμες με καποια χαρακτηρηστικα που ειχε καταφερε να μην γιννει απλα ενα ακομα side scrolling run'n gun action shooting game οπως τοσα και τοσα αλλα που απλα περασαν και δεν ακουμπησαν και σημερα δεν τα θυμαται κανεις.Στην ελλαδα δεν ηταν τοσο διαδεδομενο αλλα ωσοι το ηξεραν το επαιζαν φανατικα μπορω να πω.Το παραπονο μου στο συγκεκριμενο παιχνιδι απο το 91 που το πρωτοεπαιξα ειναι οτι ποτε δεν το βρηκα σε cabinet που επρεπε να ειναι και αυτο φανερωνε την ασχετοσυνη ολων αυτον που ειχαν μαγαζια με arcades.Φυσικα δεν τους βαζω ολους σε ενα καζανι απλα οι περισσοτεροι γενικα ηταν ασχετοι με το αντικειμενο.Αν το επαιξα σε 10 μαγαζια πχ μονο τα δυο ειχαν το κανονικο Rotary joystic που χρειαζεται για να παιχτει.Σε ολα τα αλλα τα μαγαζια ειχαν κανονικο μοχλο και οταν τους εξηγουσα οτι ειναι αδυνατων να παιχτει ετσι με κοιτουσαν οι ασχετοι σαν τον ξερολα πιτσιρικα που τα ξερει ολα και θελει να τους μαθει την δουλεια τους.Ειμαι τυχερος παντως γιατι στο χωριο μου ερχοταν ενα τσακαλι που εφερνε ηλεκτρονικα και ειχαμε κανονικους μοχλους αλλιως δεν θα μαθαινα να το τερματιζω ποτε.

Προβολή συνημμένου 57299

Η ιστορια δεν διεκδηκει δαφνες προτωτυπιας και κλασικα και εδω εχουμε εναν κομαντο εναν τυπο δηλαδη σαν τον ραμπο που ξεχυνεται με το πιστο του αυτοματο εναντια σε δεκαδες εχθρους που τους στελνει ενας μεταλαγμενος εξωγηινος που απηγαγε την οικογενεια του και τον επιστημονα παππου του που εκανε πειραματα με τους εξωγηινους.Και αφου σωσει την οικογενεια του εννοοιται οτι σωζει και ολοκληρο τον πλανητη και λυτρωνει τον κοσμο απο τα σατανικα σχεδια των εξωγηινον.Πρωτοτυπο εεε;Μπααααααααααααα.Φυσικα δεν μας ενδιαφερει καθολου η ιστορια και αν θελαμε ιστορια θα παιζαμε κανενα Dragon quest η final fantasy και δεν θα ημασταν κολημενοι μπροστα στην καμπινα μια ζωη να σκοτωνουμε εξωγηινους στρατιωτες και να εχουμε μελανιασμενα δαχτυλα απο το πολυ πατημα.

Προβολή συνημμένου 57300

Οπως ειπα το παιχνιδι κινητε στα προτυπα του contra αλλα φυσικα εδω εχουμε καποιες διαφορες που δεινουν μεγαλητερο βαθος και φρεσκαδα στο παιχνιδι.Υπαρχουν δυο κουμπια ενα για αλμα και ενα που πυροβολαμε και φυσικα ο μοχλος.Ολη η ουσια του παιχνιδιου ειναι στον μοχλο γιατι δεν εχουμε εναν απλο μοχλο 8 κατευθηνσεων αλλα εχουμε εναν περιστρεφομενο μοχλο 8 κατευθηνσεων.Τον χρησιμοποιουμαι κανονικα για να κινουμε τον χαρακτηρα μας προς καθε κατευθηνση οπως μπορουμε να κατσουμε και πρινιδον αλλα καθως τον περιστρεφουμε κινουμε το οπλο μας σε οποια απο της 8 κατευθηνσης θελουμε.Αυτο ειναι ενα πρωτοτυπο χαρακτηριστηκο που εχουμε δει και σε αλλα παιχνιδια της Data East αλλα πραγματικα δεν ειναι για τον καθεναν.Προσωπικα ξερω ατομο ιδια ηλικεια με μενα που ποτε δεν καταφερε να παιξει το midnight resistance λογο του μοχλου.Θελει αρκετη προπονηση αλλα μολις τον συνηθησει καποιος ολα ειναι παιχνιδακι μετα.Υπαρχουν και αλλα εξτρα βεβαια που το διαφοροποιουν απο το contra.Tο MR αποτελειται απο 9 πιστες και οι κυριοι εχθροι σας θα ειναι στρατιωτες αλλα και καποια οχηματα οπως αρματα,ελικοπτερα κτλ και στο τελος συνανταμε και ενα Boss.Καθε εχθρο που σκοτωνεται θα εμφανιζονται κλειδια(τι κλειδια σαν μανηταρια ειναι)που αντιπροσωπευουν τα λεφτα δηλαδη και με αυτα καθε φορα που βγαζετε καποια πιστα πριν πατε στην επομενη μπαινετε σε ενα δωματιο που μπορειτε να αγορασετε εξοπλισμο.Μπορειτε να αγορασετε διαφορα οπλα που αντικαταστουν το αρχικο αυτοματο οπως πχ το αγαπημενο μου φλογοβολο η να αγορασετε backpack οπλα οπως τηλεκατυθηνομενους πυραυλους η καποια ασπιδα που γυρναει γυρω απο τον χαρακτηρα για προστασια και παραληλα σκοτωνει και εχθρους και γενικα πολλα και διαφορα.Η δυσκολια του παιχνιδιου κυμενεται σε μετρια επιπεδα οπως και τα boss που ειναι γελοια και η πιο μεγαλη δυσκολια ειναι μεχρι να συνηθησει καποιος τον μοχλο.Αν χασετε ζωη πεφτουν απο πανω σας και τα κλειδια που εχετε μαζεψει αλλα και τα οπλα.Ενα αλλο ενδιαφερον στοιχειο του MR ειναι οτι στον τερματισμο θα βρεθητε σε ενα δωματιο οπως αυτο που αγοραζετε οπλα αλλα αντι για οπλα θα βρισκονται οι οικογενεια σας.Αναλογα ποσα κλειδια εχετε και ποσα μελη θα ελευθερωσετε θα δειτε και τον αναλογο τερματισμο.

Προβολή συνημμένου 57301

Τα γραφικα του παιχνιδιου ειναι αρκετα ομορφα οπως και τα χρωματα του αν και καποια σημεια καθε πιστας μπορει να σας φανουν λιγο αδεια.Οι πιστες εχουν μεγαλη ποικηλια και θα βρεθητε στην αρχικη πολη σε υπγογειες βασης με καταρακτες σε ενα δασος με ενα τεραστιο δεντρο που θα πολεμησετε καποιες τεραστιες πριονοκορδελες σε ενα λιμανι και θα μπητε και σε μια πυλη σαν της κολασεως που θα σας μεταφερει στον πλανητη των εξωγηινων.Τα backrounds επισης ειδικα σε καποιες πιστες ειναι πολυ ομορφα οπως για παραδειγμα στην τεταρτη πιστα που ο αρχηγος ειναι καποια αεροπλανα θα βρεθειτε σε ενα υψωμα που υπαρχει ενα υπεροχο ηλιοβασιλεμα και τα αεροπλανα να φαινιοται μικρα πισω λιγο πριν ερθουν να σας επιτεθουν.Εκει που ηθελε βελτιωση ειναι στον τομεα των εχθρων που επρεπε να υπαρχει μεγαλητερη φαντασια και καλητερος σχεδιασμος.Ολοι οι εχθροι ειναι σχεδον ιδιοι και το μονο που διαφερει στης επομενες πιστες ειναι ο χρωματισμος τη στολης τους.Γενικα παντως το παιχνιδι στον τεχνικο τομεα ειναι καλο και τα οποια μικροπροβληματα του δεν προκυται να ενοχλησουν κανεναν.Η μουσικη του παιχνιδιου επισης κυμενεται σε ιακονποιητικα επιπεδα και δεν προκυται να εντυπωσιασει κανεναν η εχει καποιο κομματι που μενει στο μυαλο αλλα δεν ειναι βαρετη και κουραστικη και και αυτο εχει την μεγαλητερη σημασια.Τα ηχητικα εφε ειναι μετριοτατα και το μονο που βελτιωνει λιγο την κατασταση ειναι τα ηχητικα εφε τον οπλων που ειναι καπως αλειθοφανη.Της περισσοτερες φορες ομως καλυπτονται απο την μουσικη που ειναι πιο δυνατη απο τους ηχους των οπλων.

Προβολή συνημμένου 57302

Το MR ειναι ενα αξιλογο παιχνιδι για τους λατρης των side scrolling run'n gun παιχνιδιων και παρα τα μικρα η μεγαλα για καποιους προβληματα και παραμενει κλασικο ασχετα την οχι και τοσο μεγαλη επυτηχια που εκανε.Προσωπικα το προτιμω απο το contra το γουσταρω πιο πολυ και το μονο παραπονο μου ειναι οτι θα το ηθελα πιο δυσκολο γιαυτο αλωστε και απο τα 4 επιπεδα δυσκολιας που εχει προσωπικα το παιζω στο Hardest.To ΜR εχει καποιους φανατικους φιλους και αρκετους εχθρους και πραγματικα δεν καταλαβαινω το θαψιμο και της πολυ κακες βαθμολογιες που εχει παρει απο την μερα που κυκλοφορησε.Φυσικα εμεις που το γουσταρουμε τρελα λιγο μας νοιαζουν αυτα και καθε μερα δεν γεινεται να μην το τερματισουμε εστω μια φορα να παρουμε την δοση μας.Βαζουμε το κερμα παιζουμε λιγο μεχρι να παρουμε το φλογοβολο και μετα αερααααααααααααααααααααααα και σας φαγαμε κουφαλες.

Υ.Γ.Στην ταινια Robocop 2 σε μια σκηνη που ειναι μεσα σε κατι arcades φαινεται η καμπινα MR και ο Robocop πεταει τον κακο μπατσο πανω σαυτην.













 
Βρε Βασίλη όχι ότι δεν εκτιμώ να τα διαβάζω και στο forum, αλλά γιατί δεν μας δίνεις reviews για το Phoenix να κερδίσουν την θέση που τους αξίζει στην αθανασία; Χρειαζόμαστε κάποιον με την εμπειρία σου στην ομάδα.
 
alkis21 είπε:
Βρε Βασίλη όχι ότι δεν εκτιμώ να τα διαβάζω και στο forum, αλλά γιατί δεν μας δίνεις reviews για το Phoenix να κερδίσουν την θέση που τους αξίζει στην αθανασία; Χρειαζόμαστε κάποιον με την εμπειρία σου στην ομάδα.
Φιλε αλκη δεν εχω κανενα προβλημα να το κανω αυτο.Απλα θα πρεπει καποιος να διορθωνει τα ορθογραφικα και συντακτικα λαθη που εχουν τα Reviews μου γιατι οπως εχω ξαναπει ενα λυκειο εχω βγαλει μονο και δεν ημουνα και πολυ των γραματων :D
 
Το αγαπημένο μου arcade ... είχαν ένα στην γειτονιά μου και πραγματικά το είχα λιώσει!!!!!

Nice review.... :)
 
Από τα αγαπημένα μου παιχνίδια.

Όσες φορές και να το τελείωνα, δεν το χόρταινα.
 
ωραίο παιχνίδι αλλά με περίεργο κοντρόλ του ήρωα...δεν το συνήθιζες εύκολα...ειδικά στο ΜΑΜΕ
 
Aπο τα arcades που ειχα "ταισει" αρκετα σε ενα καταγωγι με Arcades στο κεντρο ....
 
Καμιά ιδέα έχει κανείς, για το...

...πώς μπορούμε να απολαύσουμε στο σπίτι μας, παιχνίδια που απαιτούν rotational joystick;
 
Ace είπε:
...πώς μπορούμε να απολαύσουμε στο σπίτι μας, παιχνίδια που απαιτούν rotational joystick;
Λοιπόν, κατά διαβολική σύμπτωση πριν από 10 λεπτά διάβαζα σε άλλο forum ακριβώς την ίδια ερώτηση!

Δεν μπορώ να βάλω link εκεί, γιατί πρόκειται για forum που αντίκειται στους κανόνες του Retromaniax. :p

Η απάντηση πάντως που δόθηκε εκεί είναι ότι τα σχετικά interfaces είναι διαθέσιμα εδώ:

http://www.ultimarc.com/rotary.html (δεν γράφει τιμή/διαθεσιμότητα, οπότε επικοινωνείς...)

http://groovygamegear.com/webstore/index.php?main_page=product_info&cPath=76_81&products_id=235

Rotary sticks πωλούνται εδώ:

http://www.westcontrols.com/files/products_parts2.php?id=PJRTH&cat=JOYS&type=none

Έχω την αίσθηση πάντως ότι είναι αρκετά ακριβή υπόθεση κοιτώντας τις τιμές...όσο για λειτουργικότητα δεν έχω ιδέα! :xm:
 
Δεν το εχω παιξει ποτε σε arcades! Ειχα λιωσει παντως την αξιοπρεπη Amiga version. Πολυ αργοτερα ασχοληθηκα με το καλυτερο conversion του τιτλου που ηταν στο MegaDrive.
 
το εχω παιξει και στην amiga σε φιλο και στο mame (O χειρισμος σπαει λιγο νευρα) πολυ ωραιο παιχνιδι εξαιρετικη επιλογη για review ! μπραβο billy :thumbup:
 
2 φορες το εχω παίξει απο ελαχιστα. Την πρώτη φορά το'παιξα σε καμπίνα χωρίς περιστροφικό μοχλο και τη 2η σε αλλο μαγαζί επαθα σοκ όταν διαπίστωσα ότι ο μοχλος γυρίζει! Και εκεί διαπίστωσα ότι μου ηταν ακομα πιο δύσκολο να το χειριστώ. Αυτές ήταν και οι μοναδικές μου εμπειρίες από το, κατα τα αλλα, πολύ ωραίο παιχνιδάκι. Παρόλα αυτά το μισώ λόγω του χειρισμού του, όπως και το Chelnov που η πίστα σε ωθούσε να κινείσαι συνεχώς δεξιά αλλιώς εγκλωβιζόσουν και εχανες.
 
Κλασσικό και αγαπημένο παιχνίδι - αν και ήταν η Αmiga version εκείνη που είχα παίξει. (για τους μοχλούς σε στυλ Ikari Warriors είχα απλά διαβάσει πριν αρκετά χρόνια, όταν εξομοίωνα την arcade έκδοση).

Λέω να παίξω και πάλι λιγάκι απόψε... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κι εγώ μόνο την Amiga version είχα τιμήσει. Τι στο καλό είναι ο περιστροφικός μοχλός;
 
Moχλός που εκτός από το να κουνάει το sprite ως κλασσικός μοχλός πάνω-κάτω-αριστερά-δεξιά (και στις ενδιάμεσες διευθύνσεις), μπορεί επιπλέον να περιστρέφεται κυκλικά στον κατακόρυφο άξονα, ώστε π.χ. το sprite να στρίβει το όπλο του στην οθόνη.

Δες και μία φωτό:

ikariwarriorsd.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο περιστροφικος μοχλος ειναι ο μοχλος που χρεισιμοποιηται στην arcade εκδοση του Midnight resistance και εκτος απο την κινηση του χαρακτηρα τον περιστρεφουμε ωστε να γυρναει το οπλο.

Θα ανεβαζα και γω photo αλλα με προλαβε ο Billy.Αυτο ακριβως ειναι.

κατάλογος.jpg
 
Εγω στην AMIGA το επαιζα συχνα, εκει το εμαθα. Σε ηλεκτρονικο δεν το βρηκα, ακομα και σε καλα μαγαζια της εποχης.

Ευτυχως μετα ηρθε το ΜΑΜΕ και το παιζω εκει.
 
Το έχω στην arcade καμπίνα μου και είμαι πανετυχής ! :D
 
Πολύ καλό review! Μου άρεσε στην Amiga, με άπειρα!! :cool:
 
Πίσω
Μπλουζα