Mikie

Alucard

RetroMasteR
Joined
15 Αύγ 2006
Μηνύματα
1.315
Αντιδράσεις
485
Mikie (1986)

attachment.php





Δε γνωρίζω πόσοι από εσάς έτυχε να δείτε ή να δοκιμάσετε την arcade version του παιχνιδιού αλλά προσωπικά δεν ήμουν από τους τυχερούς. Ή καλύτερα δεν ήμουν «τόσο τυχερός» ώστε να παίξω και την έκδοση των coin-ops, γιατί την έκδοση στον C64 την τίμησα δεόντως.

Το Mikie το θυμάμαι σαν ένα από τα πιο ευχάριστα παιχνίδια που κυκλοφόρησαν στα home-micros. Ξεκούραστο με φωτεινά και όμορφα χρώματα αλλά αρκετά αγχωτικό (θύμιζε το Pac-man) ήταν ένα από τα παιχνίδια που δε θα σε άφηνε αδιάφορο. Η υπογραφή της Imagine εξάλλου πάντα δίνει τη σχετική εγγύηση για το παραπάνω.

Ας ξαναθυμηθούμε τις περιπέτειες του Mikie.

attachment.php




It's been a hard day's night...

Βρισκόμαστε σε ένα σχολικό συγκρότημα σε κάποια πολιτεία της Αμερικής.

Είμαστε ο Mikie ο περιβόητος καρδιοκατακτητής του σχολείου ο οποίος όπως κάθε έφηβος στα μαθησιακά του χρόνια, γνωρίζει μια κοπέλα η οποία κλέβει και τη δική του καρδιά. Η δική μας «κλέφτρα» έχει το όνομα Mandy και βρίσκεται στο προαύλιο του σχολείου και μας περιμένει.

Ως ερωτευμένοι έφηβοι αποφασίζουμε να στείλουμε ένα μήνυμα στην αγαπημένη μας συλλέγοντας καρδιές από κάθε αίθουσα και χώρο του σχολείου.

Ξεκινούμε από την τάξη μας και συγκεκριμένα την ώρα του μαθήματος φυσικής την οποία παρακολουθούν μόνο κοπέλες κι εμείς (τι ωραία, μου θυμίζει την πρώτη μου δουλειά :) ). Αντί λοιπόν να καθόμαστε σαν καλοί μαθητές και να μαθαίνουμε τους φυσικούς νόμους, μαζεύουμε τις καρδιές οι οποίες βρίσκονται κάτω από τα θρανία των συμμαθητριών μας. Για να τις μαζέψουμε όμως θα πρέπει να πετάξουμε τις τελευταίες από το θρανίο τους σπρώχνοντάς τις με κάπως… ανορθόδοξο τρόπο :) . Μόλις ακουμπήσουμε τις καρδιές, αυτές θα μετακινηθούν προς το πάνω μέρος της οθόνης και θα εμφανίσουν ένα γράμμα σχηματίζοντας το μήνυμα που θα μας οδηγήσει εκτός της αίθουσας.

attachment.php
Ο καθηγητής μη έχοντας άλλη επιλογή για να μας συνετίσει εξαπολύει τη μασέλα του προς το μέρος μας.

attachment.php


Πετώντας τη συμμαθήτριά μας κάτω από το θρανίο χρησιμοποιώντας το... εκτόπισμά μας.





Τέτοια καμώματα βέβαια είναι ανεπίτρεπτα την ώρα της παράδοσης και προφανώς ο Φυσικός δε θα καθίσει με σταυρωμένα χέρια (αφήστε που μας έχει και άχτι επειδή έχουμε πολλές επιτυχίες με το άλλο φύλο αλλά και περισσότερα μαλλιά από αυτόν) και θα μας κυνηγήσει σε όλη την τάξη. Αν περάσει αρκετή ώρα και δεν καταφέρει να μας πιάσει ή βρισκόμαστε αρκετά μακριά, θα εκτοξεύσει προς το μέρος μας τη... μασέλα του. Αν μας πετύχει αυτή ή τελικά μας πιάσει ο ίδιος, χάνουμε μία από τις 3 ζωές με τις οποίες ξεκινούμε το παιχνίδι.

Μόλις ολοκληρώσουμε την πρώτη μας λέξη μαζεύοντας τις καρδιές η φωτεινή ένδειξη "OUT" θα ανάψει πάνω από την πόρτα και μπορούμε να προχωρήσουμε στην επόμενη αίθουσα. Για να προχωρήσουμε όμως στην επόμενη θα πρέπει πρώτα να περάσουμε μέσα από το διάδρομο του σχολικού συγκροτήματος στον οποίο ο επιστάτης και ο φυσικός (...μας έχει πάρει στο κατώφλι) θα προσπαθήσουν να μας πιάσουν και να μας σταματήσουν.

Σκοπός είναι να εισέλθουμε στην αίθουσα όπου υπάρχει η φωτεινή επιγραφή "IN" αποφεύγοντας να βρεθούμε στο δρόμο των σχολικών κυνηγών μας.

attachment.php
Στην αίθουσα του αερόμπικ.

attachment.php


Ο καθηγητής και ο επιστάτης προσπαθούν να μας περικυκλώσουν στο διάδρομο του σχολείου.





Συνολικά το Mikie αποτελείται από 5 πίστες οι οποίες (με τη σειρά που πρέπει να ολοκληρωθούν) είναι οι εξής:

1. Η τάξη.

2. Τα αποδυτήρια.

3. Το κυλικείο.

4. Το γυμναστήριο.

5. Το προαύλιο.

Σε κάθε μία από αυτές τις πίστες σκοπός μας είναι η συλλογή των καρδιών οι οποίες σε ορισμένες περιπτώσεις απαιτείται να πατήσουμε το fire από μία έως τρείς φορές ώστε ο χαρακτήρας μας να… φωνάξει για να τις συλλέξουμε.

Μπορούμε επίσης να καθυστερούμε τους αντιπάλους μας πετώντας προς το μέρος τους διάφορα αντικείμενα όπως μπάλες του μπάσκετ που θα βρούμε στα αποδυτήρια ή κοτόπουλα από την καντίνα (μετά από αυτά πως να μη μας πάρει και ο μάγειρας κυνήγι).

Μεταξύ των διαφόρων αιθουσών κι αφού έχουμε ολοκληρώσει την προηγούμενη θα ξαναβρεθούμε στο χώρο του διαδρόμου για να περάσουμε στην επόμενη. Αν ανοίξουμε τη λάθος πόρτα μια γροθιά θα μας πετάξει έξω χάνοντας πολύτιμα δευτερόλεπτα ενώ αν είμαστε τυχεροί θα συναντήσουμε μια κοπέλα η οποία θα μας χαρίσει ορισμένους πόντους αλλά κι ένα φιλί. Πόντους επίσης θα κερδίσουμε αν βρούμε το φαγητό του επιστάτη στο διάδρομο και το αρπάξουμε.

Ιδιαίτερα διασκεδαστική είναι η 4η πίστα στην οποία ο φυσικός μας κυνηγά ανάμεσα στις κοπέλες οι οποίες εκείνη την ώρα κάνουν μάθημα αερόμπικ. Αν πέσουμε πάνω τους θα χάσουμε ένα – δύο δευτερόλεπτα και ο καθηγητής θα μας πλησιάσει επικίνδυνα.

Τέλος, στην τελευταία και δυσκολότερη πίστα στο προαύλιο του σχολείου, θα προσπαθήσουμε να μαζέψουμε τις καρδιές αντιμετωπίζοντας τη σχολική ομάδα ράγκμπι η οποία εκτοξεύει μπάλες εναντίον μας με ιδιαίτερη ταχύτητα.

attachment.php
Επιστάτη μήπως γουστάρεις ένα στρογγυλό δωράκι γεμάτο με αέρα;

attachment.php


Αυτές οι αμερικάνικες σχολικές ομάδες ποτέ δε μου γέμιζαν το μάτι (αν και πολύ θα θελαν στο παιχνίδι να μου το μαυρίσουν).





Γενικά το Mikie είναι ένα σχετικά σύντομο και διασκεδαστικό παιχνίδι που δεν απαιτεί πολύπλοκους χειρισμούς ή περίεργους γρίφους να λύσουμε αλλά είναι ευχάριστο μέσα στην απλότητά του.

Τα γραφικά είναι μάλλον μέτρια και τα sprites όχι ιδιαίτερα καλοσχηματισμένα αλλά τα χρώματα είναι αρκετά κι ευχάριστα. Το μουσικό θέμα του παιχνιδιού με μουσικά αποσπάσματα από το "A hard day's night" και το "Twist and shout" των Beatles (τι πιο retro) προσθέτει πολλά στην ατμόσφαιρα του παιχνιδιού, ενώ το game play αν και προσωπικά μου δημιουργεί άγχος (όπως όλα τα pac-manοειδή), είναι αρκετά εθιστικό και διασκεδαστικό.

Προσωπική συμβουλή: δοκιμάστε το Mikie αν θέλετε να περάσετε μερικές ευχάριστες στιγμές με παλιά κι απλά παιχνίδια ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο Alucard, ωραία παρουσίαση. :thumbup:

Το παιχνίδι το θυμάμαι απο το review του Pixel, και το είχα παίξει αρκετά σε amstrad.
 
Πιστός στο Σαββατιάτικο ραντεβού σου Alucard. Φαίνεται για ένα απλό και διασκεδαστικό παιχνίδι, απο αυτά που σπανίζουν στην εποχή μας.
 
Τα screenshots μου έκλεψαν την καρδιά, όπως και το review!!! :thumbup:

Το παιχνιδάκι δεν το γνώριζα.

Είναι πραγματικά ωραία η αίσθηση να παίζεις, τέτοια ανάλαφρα παιχνίδια και να θυμάσαι τα παλιά!

Που μπορώ να βρω κι εγώ μια δουλειά σαν την προηγούμενη σου; :D
 
πολύ καλό review...δυστυχώς το παιχνίδι δεν το ξέρω. Για τα περι δουλειάς με γυναίκες δεν είναι καλό διότι σπάνια είναι πιτσιρίκες και όμορφες αλλά συνήθως χοντρες σαραντάρες με πειραγμένες ορμόνες. Keep away or work at your own risk!
 
Ευχαριστώ παιδιά για τα καλά σας λόγια.

@DINO Ο πρώην εργοδότης, μου είχε εκμυστηρευθεί πως προτιμά γυναίκες γιατί αναζητούν σπανιότερα από τους άνδρες το ελεύθερο επάγγελμα (π.χ. Αρχιτέκτονες) και γιʼ αυτό δεν αποχωρούν εύκολα από τη μισθωτή εργασία.

Πριν αρκετά χρόνια βλέπεις μερικοί εργοδότες ήθελαν να παραμένουν οι εργαζόμενοι στη δουλειά τους :)

@spyros_s :) ήμουν λίγο τυχερός.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ευχάριστο παιχνίδι, είχα περάσει πολλές ώρες με την εκδοχή του Spectrum που ήταν γραμμένη από τον μακαρίτη Jonathan "Joffa" Smith και όπως και τα υπόλοιπα παιχνίδια του είχε απίστευτο playability.
 
Πίσω
Μπλουζα