[MODDING] Η/Υ με ψύξη λαδιού (Oilcooled PC)

pooky(1)

MultiDimensional RetroDivinitY
Joined
14 Ιουν 2006
Μηνύματα
9.122
Αντιδράσεις
208
Η μανία μου με τα mods με έχει οδηγήσει σε απίστευτα sites όπου μπορεί κανείς, κυριολεκτικά, να βρει πράγματα και δημιουργίες που το μυαλό του ανθρώπου δεν μπορεί να τα συλλάβει.

Στο πολύ αγαπημένο forum http://www.hardforum.com μπορεί να βρει κάποιος τέτοια πράγματα.

Ξεχώρισα το παρακάτω:

http://hardforum.com/showthread.php?t=1391450

Πρόκειται για μια ιδέα αρκετά παλιά, αλλά πλαισιωμένη με αρτιότατο τρόπο. Ένα PC που θα είναι μέσα σε ένα δοχείο που θα περιέχει λάδι!!!!!

Θαυμάστε την έξοχη δουλειά, η οποία ακόμα δεν έχει ολοκληρωθεί, πάρτε ιδέες και γραφτείτε για να αποδώσετε τα συγχαρητήρια στο δημιουργό.

Όσοι μπαίνετε με dial-up (αλήθεια έχει απομείνει κανείς;;; ) μην το επιχειρήσετε , οι φωτό είναι πάρα πολλές και θα πάρει βδομάδες να φορτώσουν.

Καλή πώρωση!!!!!!!!!!!!!!!!! :D :D:D:D
 
To έχουν κάνει εδώ και πολύ καιρό στο Tom's Hardware.

YouTube - THG - Oil Cooled PC

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θελουν οι μαγκες μου φαινεται να δουν καμια ελληνικη μοντα με PC βουτηγμενο μεσα σε ρετρο τενεκε ελαιολαδο, με καπακι, χερουλακι και δεν συμμαζευεται!

Ερωτηση αγοραστη : Ντοπιο το PC μαστορα?

Πωλητης : Εδω απ τα μερη μας.. Ντοπιο μεχρι την τελευταια του σταγονα! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To PC σάς είναι μια ευγενική χορηγία της "Ελαιουργικής"! :biglaugh:
 
Εγώ θέλω να δω εάν πάθει κάτι η κάρτα γραφικών πως θα δώσει την δώσει πίσω για την εγγύηση. :D
 
Χα χα! Όντως! Συγνώμη την βούτηξα στο λάδι. Έχω χάσει την εγγύηση;

@Leon: Καμία σχέση το τερατούργημα του Tom, με το δημιούργημα του τυπάκου. Τον Tom προσωπικά τον έχω στη μαύρη μπούκα από τότε που τάπαιρνε από την Intel για να βγάζει τις μούφες P4 πιο μπροστά από τους Athlon.

Βέβαια, έχω τονίσει ξανά, το site του απλά, πια, δεν διαβάζεται. Έχει καταντήσει, οπτικά και σε περιεχόμενο ένα αίσχος!!!

A, ξέχασα, λάδι ελιάς, ηλιέλαιο και τα λοιπά φαγητού, δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται. Σαπίζουν!!! Μόνο καθαρό λιπαντικό μηχανής, (κάνει και το ζάμφθηνο) ή λάδι μετασχηματιστών.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χωρίς, εννοείται!!!!!!!!
 
Ναι,το έχω ξαναδεί αυτό.

Ρε παιδιά,δεν είναι full,μα full όμως,καγκουριά ;;;
 
Όχι. Αν το καλοσκεφτείς, η υλοποίηση που φτιάχνει ο τύπος (σχέδια στην πρώτη σελίδα του νηματίου) είναι εξαιρετική.

Εξαιρετική και σε στήσιμο αλλά και σε πρακτικότητα. Το λάδι είναι φανταστικό μέσο για να απομακρύνεις από τα ηλεκτρονικά εξαρτήματα τη θερμότητα, όπως άλλωστε συμβαίνει και με τους μετασχηματιστές υψηλής. Ακόμα και στις μηχανές επιδόσεων οι κινητήρες είναι oil cooled. Καμία σχέση με το νερό.

Επίσης το λάδι είναι κακός αγωγός του ηλεκτρικού ρεύματος. Σε άλλες υλοποιήσεις που έχω δει, (το έχουν κάνει αρκετοί και ο Tom όχι πρώτος) ακόμα και το τροφοδοτικό μπαίνει μέσα στο λάδι!

Αυτό που δεν βάζεις είναι οι σκληροί δίσκοι, γιατί γεμίζουν εσωτερικά με υγρό από την τρύπα που έχουν πάνω. Οπότε και βγαίνουν εκτός λειτουργίας.

Εν κατακλείδι, ένα μηχάνημα επιδόσεων στο οποίο δεν βάζεις χέρι κάθε μέρα ή ακόμα και ένα απλό μηχανάκι που θα κρατήσεις για όσο πάει, είναι ότι καλύτερο να βρίσκεται "εν καταδύσει" στο λάδι.

Δεν έχεις παράλληλα θόρυβο, ξεχνάς τους ανεμιστήρες, οι πυκνωτές στην ουσία παραμένουν αθάνατοι και πολλά άλλα. Βέβαια μια τέτοια υλοποίηση έχει και τα αρνητικά της. Αν χρειαστεί να αλλάξεις κάτι πρέπει να βουτηχτείς μέχρι το λαιμό σε λάδι μηχανής, όχι και ότι το καλύτερο. Οπότε χρειάζεται εξαιρετικό σχεδιασμό για να πεις ότι θα φτιάξεις κάτι τέτοιο.

Το σχέδιο του φίλου μου άρεσε πάρα πολύ. Είναι η πρώτη φορά που σε τέτοιο project κάποιος χρησιμοποιεί αντλίες και ψυγεία από κιτ υδρόψυξης, μια και το ίδιο το λάδι πρέπει να έχει κάποιο τρόπο να αποδίδει τη θερμότητα που συσσωρεύει στο περιβάλλον.

Τώρα, αν έφτιαχνες κάτι τέτοιο, ε, θα του έβαζες και τα φωτάκια του αλλά και μηχανή που βγάζει φυσαλίδες(πωλείται σε καταστήματα ενυδρείων) και τις CCFL του σε ασορτί χρώμα!!!!!!! Μόνο και μόνο γιατί μετά θα ήταν εξαιρετικά δύσκολο να κάνεις κάτι τέτοιο!!!!!!
 
Χα,χα,χα,μου αρέσει η τελευταία παράγραφος.

Aκόμη κι αν πούμε ότι δεν είναι καγκουριά,εσύ θα το έκανες να είναι δηλαδή,ε ;;; :p :p :p
 
ΦΥΣΙΚΑ!!!

Άλλωστε ακόμα και σήμερα όλα τα μηχανάκια μου διαθέτουν μπλε ανεμιστήρες και ανούσια panels που υποτίθεται ότι δείχνουν διαφόρων ειδών θερμοκρασίες!!!!!

Απλά δεν έχει φάση αν δεν έχει λαμπάκια!!!!!!

(Και που να έβλεπες το αμάξι που είχα πριν τρία χρόνια με τις CCFL από κάτω..... )
 
Ε ναι,είπαμε,κι εγώ με blue led ανεμιστήρια είμαι ! :)

(Όχι ρε και στο αμάξι,παραπάει...!!! :p :D :p )
 
Είμαι απόλυτα βέβαιος ότι σε κάποιο από τα PC Master της τελευταίας διετίας είχε δημοσιευτεί ένα τέτοιο άρθρο με αρκετά αναλυτικό how-to για "λαδωμένο" PC. Θυμάμαι μάλιστα συγκεκριμένα ότι προτείνανε παραφινέλαιο για την δουλειά.

Όποιος έχει όρεξη, ας ψάξει να βρει το άρθρο. :)
 
Πολύ καλή λύση είναι το baby oil. Έχει πολύ καλή απαγωγή θερμότητας και είναι και διάφανο, οπότε δεν θα μοιάζει το PC σας βουτηγμένο στο...κάτουρο. :D Μπορείτε να του προσθέσετε άμμο, φύκια, μπαούλα με θησαυρό, δύτες, κτλ, για να το κάνετε σωστό ενυδρείο.

Βέβαια αν πάτε να αγοράσετε καμιά ντουζίνα baby oil για να το γεμίσετε, μάλλον δεν θα γλιτώσετε το ρεζιλίκι! :D
 
Απλά δεν έχει φάση αν δεν έχει λαμπάκια!!!!!!
Συμφωνώ απόλυτα.:biglaugh::biglaugh: Το μόνο κακό είναι ότι τσατίστικα όταν έφτιαχνα καλωδιάκια παρακαλωδιάκια, και λοιπά συναφή προϊόντα, που χάλασα αυτά που μετράνε θερμοκρασίες. :cry: :cry: :cry: Δεν γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω ανταλλακτικά καλώδια έτσι? :please: :please:
 
Πας Κατουμά και ζητάς σένσορες θερμοκρασίας. Δείξε το παλιό, πρέπει να έχουν.
 
Πίσω
Μπλουζα