Monitor laptop προβλημα

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.879
Αντιδράσεις
3.849
Μαυριζει η οθονη του λαπτοπ και δειχνει μονο αν ειναι σε μια συγκεκριμενη γωνια,ηχος υπαρχει κανονικα,απλως μαυρο και οταν λεμε μαυρο καταμαυρο ουτε σκιες ουτε ελαφρια δειχνει ουτε τιποτα.

Για καποιον που δεν καταλαβε ,πιανεις την οθονη του laptop και την φερνεις προς τα κατω μεχρι να δειξει εικονα,στην αρχη εδειχνε μαυρο σε μια συγκεκριμενη γωνια ,τωρα δειχνει μονο εικονα σε μια συγκεκριμενη γωνια πραμα που σημαινει οτι η κατασταση επιδεινωνεται.

Δεν καθομαστε με σταυρωμενα χερια ,το παιρνουμε αποφαση και το ανοιγoυμε,δεν ανοιγουμε ολο το λαπτοπ ,το Bezel ,το καπακι της οθονης και βλεπουμε το παρακατω,ευτυχως εντοπισα πιο καλωδιο δημιουργει το προβλημα και ειναι αυτο μεσα στο μαυρο κυκλο,σπρωχνοντας το με το κατσαβιδακι προς την πλευρα των πληκτρων η εικονα επανερχεται σε οποιαδηποτε γωνια.

Αν και ειναι σχετικα ευαισθητη λυση.

Το θεμα ειναι τωρα τι κανουμε,μπορω να κανω κατι μονος μου,τεχνικος η παιρνω καινουργιο μονιτορ και το χρησιμοποιω μεσω HDMI ,lol.

 


Προβολή συνημμένου 116205

Eδω με Ζοοm

 


Προβολή συνημμένου 116206
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι εχουνε παθει τα λαπτοπ τελευταια ;; Ολο προβληματα βλεπω... :p

Εγω στην θεση σου θα το πηγαινα καπου να αλλαξουν το προβληματικο καλωδιο... Εκτος αν νομιζεις οτι μπορεις να το κανεις μονος σου , οποτε αγοραζεις μονο το καλωδιο. Γενικα δεν νομιζω να ειναι μεγαλο το κοστος.
 
Nα ηταν με κλιπς το συγκεκριμενο καλωδιο κατι θα γινοτανε αλλα το βλεπω κολλημενο.
 
Αρα ή το πας σε τεχνικο ή σε καποιον που μπορει να το κανει.

ps. Αμα το πας σε τεχνικο το 30αρι δεν νομιζω να το γλιτωσεις παντως.
 
Aπο αυτα που λες ειναι προβλημα στην καλωδιοταινια...αλλαζει ευκολα γιατι τοσο πανω στην οθονη οσο και στο mοtherboard ειναι με clips,με την προυποθεση oμως να ανοιξεις και το υπολοιπο λαπτοπ για να βγαλεις τον connector απο την μητρικη.Πες μου ακριβως το μοντελλο (ειναι hp?)
 
Είχα το ιδιο πρόβλημα κάποτε, αλλαγη καλωδίου 99%.Ψαξε στο ebay θα βρεις σίγουρα ανταλλακτικό (καλώδιο).

Για να το αλλάξεις μόνος σου θα χρειαστεί βέβαια να λύσεις, αν όχι όλο σχεδόν όλο τον υπολογιστή. Όρεξη να έχεις και όλα φτιάχνονται. Ψάξε στο youtube για disassembly του συγκεκριμένου μοντέλου.

Edit:

Δεν πρόλαβα να δω την απάντηση του φίλου angel_grig (πιθανον απαντήσαμε σχεδον την ιδια στιγμη) οπότε να με συγχωρεί που επανέλαβα σχεδόν τα ίδια!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To μοντελο ειναι αυτο HP pavilion dv4-2165dx Ιntel i3 core 2.13GHz με Windows 7 Home premium 64bit ,4gb μνημη και 500αρη σκληρο ,εισαι σιγουρος οτι ειναι με κλιπσακια το καλωδιο;; γιατι μιλαω για το ασημενιο που ειναι τερμα αριστερα και το βλεπω κολλημενο στην θηκη-πληκτρολογιο,οσο για το ανοιγμα εχω δει βιντεακι στο νετ και ειναι πραγματικα μανικι,το μονο ευκολο και που εκανα ηταν να βγαλω το καπακι της οθονης. Δειτε τι κανει ο τυπας για να καθαρισει το φαν




 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aardvark είπε:
To μοντελο ειναι αυτο HP pavilion dv4-2165dx Ιntel i3 core 2.13GHz με Windows 7 Home premium 64bit ,4gb μνημη και 500αρη σκληρο ,εισαι σιγουρος οτι ειναι με κλιπσακια το καλωδιο;; γιατι μιλαω για το ασημενιο που ειναι τερμα αριστερα και το βλεπω κολλημενο στην θηκη-πληκτρολογιο,οσο για το ανοιγμα εχω δει βιντεακι στο νετ και ειναι πραγματικα μανικι,το μονο ευκολο και που εκανα ηταν να βγαλω το καπακι της οθονης. Δειτε τι κανει ο τυπας για να καθαρισει το φαν


Είναι σίγουρα με κλιπ το καλώδιο!

Με μια πρόχειρη και γρήγορη αναζήτηση βρήκα αυτό:

http://www.ebay.com/itm/OEM-HP-DV4-2165DX-LCD-Video-Data-Flex-Cable-W-WEB-CAM-DC02000IO00-/161388279472?pt=US_Motherboard_CPU_Combos&hash=item25937db6b0
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mαλιστα thnx αλλαζει ολο η παρτιδα δηλαδη απο οτι βλεπω στο ebay link και οχι μονο το τερμα αριστερα καλωδιακι.
 
To oτι ειναι Hp ειναι θετικο γιατι η hp εχει τα service manuals ελευθερα στο site της,οποτε δεν χρειαζεται να βλεπεις τα βιντεο απο το καθε...ουφο. :D

Απο οτι ειδα ο κονεκτορας της οθονης βρισκεται κατω απο το speaker assembly αρα δεν χρειαζεται να ανοιξεις ολο το λαπτοπ,αυτο που θα χρειαστει ομως να ανοιξεις ειναι η οθονη.Τα λινκ ειναι εδω και εδω .Υπ'οψιν οτι εγω δεν ακολουθω ολα τα βηματα στο service manual παρα μονο αυτα που κρινω απαραιτητα αναλογως της περιπτωσης φυσικα (το service manual πχ αναφερεται σε πληρη αντικατασταση οθονης και οχι μονο του καλωδιου που θελουμε εμεις.. )
 
Xαχα thank you, δεν φαινεται βουνο η φαση τωρα.Θα το τρεναρω μεχρι να μην γινεται τιποτα και θα το δοκιμασω.
 
Εγώ προσωπικά, αν δεν καθαριστεί το πληκτρολόγιο, ούτε καν κοιτάω τις φωτογραφίες.
 
Το σωστο service manual για το συγκεκριμενο φορητο ειναι αυτο.

Το part number για το συγκεκριμενο εξαρτημα ειναι 486878-001.

Το οικονομικοτερο link στο ebay για αυτο το εξαρτημα ειναι αυτο.
 
Rygar είπε:
Εγώ προσωπικά, αν δεν καθαριστεί το πληκτρολόγιο, ούτε καν κοιτάω τις φωτογραφίες.
Ρε Μπαγλαμα πως ξερεις οτι θελει καθαρισμα αν δεν κοιτας τις φωτο.


Ρεμπεσκε.


freaktmp είπε:
Το σωστο service manual για το συγκεκριμενο φορητο ειναι αυτο.
Το part number για το συγκεκριμενο εξαρτημα ειναι 486878-001.

Το οικονομικοτερο link στο ebay για αυτο το εξαρτημα ειναι αυτο.
Τhanks Freak το καλο το κανες καλυτερο,εβαλες το κερασακι στην τουρτα.

 


Οχι σαν κατι αλλους ονοματα δεν λεμε Rygar δεν θιγουμε.
 
Aardvark είπε:
Ρε Μπαγλαμα πως ξερεις οτι θελει καθαρισμα αν δεν κοιτας τις φωτο.
Ρεμπεσκε.
Ρε μουρλέ! Η ματιά μου έπεσε στη 2η φωτό με το πληκτρολόγιο που αντί να γυαλίζει από το φως, είναι θολή από τη βρωμιά, τα άλατα, το σκώρο και το σαράκι που'χει εκεί μεσα.

Ειπαμε, δεν κάνουμε δείπνο πάνω από το λάπτοπ, ούτε σερφάρουμε Κυριακη του Πασχα δίπλα στις λίπες της σούβλας που γυρνάει :D .

ΥΓ. Συμφωνώ με το λινκ του freaktmp. Ξεκίνα από χαμηλά και βλέπεις. Αλλωστε είσαι ειδικός στα φτηνά, ελα πεστο, το'χεις χαλασμένο 10 χρόνια και περίμενες μέχρι να πέσει στα 4.80. :p
 
Πίσω
Μπλουζα