Moonstone

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.581
Αντιδράσεις
1.731
Το Moonstone εμεινε στη μνημη μου ως το πιο αντιφατικο παιχνιδι!! Το Πιξελ του ειχε παρουσιαση μιας σελιδας με μετριοτατη βαθμολογια. Το User του εκανε πολυσελιδο αφιερωμα δινοντας του τον τιτλο User Hit!!!! Τεινω ομως προς την αποψη του User, γιατι κατι μου λεει οτι οι συντακτες του Πιξελ δεν ειχαν αρκετο χρονο για να πορωθουν μαζι του. Το θεωρω ενα πλουσιο, μεγαλο, επικο παιχνιδι που αξιζει κατι παραπανω απο 'μια ματια'. Το παιχνιδι το λατρεψα στην Αμιγκα, και πολυ αργοτερα το ειδα και σε PC, και δε βρηκα καμια διαφορα.

Ειμαστε σε μια φανταστικη εκδοχη της Αγγλιας. Αυτη η χωρα χωριζεται σε 4 επαρχιες. Οι δρυιδες του Στοουνχετζ επιθυμουν την Moonstone η οποια βρισκεται στην Κοιλαδα των Θεων, στη μεση του χαρτη. Η εισοδος στην Κοιλαδα (και η επερχομενη μαχη με τη Φυλακα) θα γινει μονο αν καποιος παρει και τα 4 κλειδια της Κοιλαδας, που βρισκονται διασπαρτα στις 4 επαρχιες. Και για να βρει τα κλειδια, θα πρεπει να πολεμησει με τα τερατα που το εχουν... η απλα... να το κλεψει απο καποιον αλλον που ηδη το εχει βρει!! Ας παρουμε ομως τα πραγματα απο την αρχη.

Οι δρυιδες μισθωνουν ιπποτες (να υποθεσουμε ειναι κατι σαν Paladins) και τους επιφορτιζουν με την ιερη αποστολη να βρουν τα 4 κλειδια και τελικα την Moonstone. Οι ιπποτες μπορει να ειναι απο 1 μεχρι 4. Αυτο εξαρταται απο το ποσοι παικτες θα παιξουν. Αναλογα με το ποσοι θα ειναι οι παικτες, οι υπολοιποι απο τους 4 θα ειναι Μαυροι Ιπποτες (φανταστειτε σαν assassins) αντιπαλοι των δρυιδων, που εχουν σκοπο να εμποδισουν τους Ιπποτες να ολοκληρωσουν την αποστολη τους.

Εχουμε λοιπον τον καθε Ιπποτη να ξεκιναει απο την επαρχια του. Σημειωστε οτι καθε επαρχια εχει ενα χαρακτηριστικο!

*Η Northern Wastelands εχει τον πυργο του Μαθ του Μαγου, τον οποιο αν επισκεφτειτε, θα σας κανει ενα δωρο. Αν ομως τον ενοχλησετε, θα σας μεταμορφωσει σε βατραχο για μερικους γυρους!

*Η Great Forest εχει το Stonehedge, οπου αν προσφερετε ενα μαγικο αντικειμενο στους δρυιδες, θα σας χαρισουν μια ζωη

*Οι αλλες δυο επαρχιες (Misty Moors και Wetlands) εχουν απο μια πολη. Εκει μπορειτε να παιξετε ζαρια στην ταβερνα, να επισκευτειτε το σιδηρουργο και να αγορασετε οπλα. Η Highwood εχει το Ναο οπου μπορειτε να αγορασετε μαγικα αντικειμενα, και η Waterdeep εχει τον Μυθραλ το Μυστη, τον οποιο αν πληρωσετε μπορει να σας ανεβασει τις δυναμεις (η να μειωσει) at random!!! :confused: Σημειωστε οτι τοσα χρονια που το παιζα, ποτε δεν ειδα 'φως' ουτε απο τα ζαρια ουτε απο τον Μυθραλ!!

Απο τα παραπανω θα καταλαβατε στοιχεια RPG. Ναι, ο καθε ιπποτης εχει δυναμεις, χρηματα, inventory και υγεια. Τα αντικειμενα που μπορειτε να βρειτε ποικιλουν απο καλυτερα οπλα και πανοπλιες, μεχρι φιλτρα και spells.

Παμε τωρα στο κυριως παιχνιδι. Καθε περιοχη ειναι διασπαρτη απο ντολμεν, στα οποια κατοικουν τερατα. Ο Ιπποτης σας πρεπει να επισκεπτεται καθε μια φωλια τερατων και να τα ξεπαστρευει ολα. Η μαχη ειναι κατι που θυμιζει καθαρα beat-em-up τυπου Street Fighter!! Σημειωστε οτι οσο πιο καλες δυναμεις εχετε, η οσο πιο καλα οπλα εχετε, τοσο πιο ευκολα θα νικησετε τα τερατα. :rolleyes:

Οι μαχες ειναι ιδιαιτερα gory και αιματηρες. Τους νανους τους κοβετε στα δυο, ενω τα τρολς μπορουν να σας σπασουν σαν καρπουζι. Οι Μπαλοκς αν σας πιασουν, σας τρωνε και μασουλανε το κεφαλι. :nervous: Καθε φορα που χτυπατε εσεις η καποιος, το αιμα πεφτει και βαφει το δαπεδο!! Οποτε σκοτωθειτε, θα χασετε μια απο τις 5 ζωες σας.

Αφου καθαρισετε λοιπον την καθε φωλια θα ανταμειφθειτε. Καταρχας μπορειτε να παρετε το θησαυρο της (απο λεφτα μεχρι αντικειμενα). Και αν ειστε τυχερος, θα βρειτε τη φωλια η οποια εχει το ενα απο τα 4 κλειδια της Κοιλαδας των Θεων. Φυσικα με καθε φωλια που ξεπαστρευετε, παιρνετε και 1 ΧΡ. Τα ΧΡ οπως φανταζεστε μπορειτε να τα καταναλωσετε για να αυξησετε τις δυναμεις σας.

Οι δυναμεις σας ειναι τρεις:

*Strength: μεγαλυτερη ζημια στον αντιπαλο οταν τον χτυπατε

*Constitution: περισσοτερα hit points

*Endurance: μεγαλυτερη αντοχη στο χαρτη, οταν ταξιδευετε. Μπορειτε ετσι να γλυτωνετε απο τους αντιπαλους που σας κυνηγανε (η να μη σας γλυτωνουν αυτοι που τους κυνηγατε)

Οι Ιπποτες-παικτες ομως καθε αλλο που θα συνεργαζονται. Θα ειναι αντιπαλοι! Ο καθενας θελει να παρει ο ιδιος την Moonstone και οι μονομαχιες ειναι πολυ αιματηρες (θυμιζουν υποπτα τη σκηνη της μονομαχιας απο το Μοντy Python and the Holy Grail)!!!! Οι δρομοι σας θα διασταυρωθουν (οχι τυχαια βεβαια) οποτε ξεκινα μονομαχια μεταξυ δυο παικτων. Ο νικητης εχει δικαιωμα να απαλλαξει το χαμενο απο χρηματα η απο ενα αντικειμενο. Φανταστειτε λοιπον να εχετε κερδισει ενα κλειδι, και εξαντλημενος οπως ειστε απο τη μαχη να ερθει ο αντιπαλος, να σας νικησει πανευκολα η να χρησιμοποιησει ενα spell και να σας το παρει!! ΓΚρρρρρρρρ!!!!! :mad:

Μιας και αναφεραμε τα spells, υπαροχυν 5 ειδων:

*Να κλεψετε ενα αντικειμενο απο εναν ιπποτη οπου κι αν ειναι

*Να μπορειτε να αρνηθειτε την επιθεση απο εναν αντιπαλο ιπποτη

*Να μεταμορφωθειτε σε γερακι και να πεταξετε σε οποιο σημειο του χαρτη θελετε

*Να κερδισετε διπλασιο χρονο ταξιδιου και να ταξιδεψετε μεγαλυτερη αποσταση

*Να κανετε το δρακο να επιτεθει σε καποιο Ιπποτη (αν ο Ιπποτης ομως νικησει το δρακο, θα το μετανιωσετε!)

Εστω λοιπον καποιος εχει κερδισει τα 4 κλειδια. Αυτος μπορει να μπει στο κεντρικο σημειο του χαρτη. Εκει θα αρχισει η μεγαλη μονομαχια με τη Φυλακα. Αν πεθανει, θα χασει 3 ζωες!! Το καλο θα ειναι πριν μπει να μεγαλωσει τις δυναμεις του οσο μπορει, και να παρει τα καλυτερα οπλα. Αν τη νικησει, δε θα παρει μονο πλουτη και αλλα αντικειμενα, αλλα και τη Moonstone!

Το παιχνιδι δεν τελειωνει εκει. Το μονο που μενει ειναι να παραδωσει την πετρα στο Στοουνχετζ την ημερα οπου η φαση της σεληνης θα ταιριαζει με αυτη που απεικονιζει η πετρα που εχετε. Μεχρι τοτε ομως, μπορει (δυσκολο, αλλα θεωρητικα παντα ολα ειναι δυνατα) να του επιτεθει καποιος απο τους αντιπαλους, και στη χειροτερη περιπτωση να τον σκοτωσει (αν δεν εχει αλλες ζωες) η στην καλυτερη περιπτωση να του κλεψει την πετρα και να παει αυτος στο Στοουνχετζ, οποτε You are the winner, ταραν-ταραν, credits και ο παρα λιγο νικητης δεν ξαναμιλαει στο συμπαικτη του για ενα μηνα! :D

Απο τα παραπανω μπορειτε να καταλαβετε τι πορωτικο και ανατρεπτικο παιχνιδι ειναι!! Μιλαμε για διασταυρωση tactical, RPG και beat-em-up!! Τα multiplayer games εχουν γινει πλεον αποκλειστικοτητα των MMORPG αλλα αν μπορειτε να βρειτε αυτο τον ρετρο-θησαυρο, προτεινω να θυμηθειτε εκεινες τις εποχες οπου 2-4 φιλοι μαζευονταν μπροστα απο την οθονη και συνεργαζονταν η πολεμουσαν μεταξυ τους

Τελος ριξτε μια ματια στο αρθρο της Γουικιπεντια, (αν βρειτε ομοιοτητες μεταξυ του review/αρθρου ειναι επειδη μεγαλο μερος το εγραψε ο υποφαινομενος). Δειτε και το http://www.moonstonetavern.co.uk/ που εχει πληρες σεναριο και καταλογο των αντικειμενων, τερατων και καθε ειδους επιλογων που εχετε στο παιχνιδι
 
Μπράβο Rakeesh...αυτό είναι review...πολύ καλό!!!!Μόνο που θα σου πρότεινα για καλύτερα να ανεβάσεις και μερικές φωτογραφίες από το παιχνίδι γιατί μόνο έτσι έχουμε τέλεια επαφή με αυτό που διαβάζουμε..Και πάλι πολλά συγχαρητήρια!
 
από όσα ξέρω υπάρχει τουλάχιστον για amiga αλλά και για PC !!!!

η έκδοση για amiga δυστυχώς μαστίζεται από bugs, τα οποία όμως είναι ΦΤΙΑΓΜΕΝΑ 100% στην WHDLoad έκδοση του παιχνιδιού...
 
Παιχνιδαρα,ωραιο review,παρτε και ενα καλο link
 
Κι εγώ συμφώνω 100% με το User. Το παιχνίδι είναι θεϊκό.. σίγουρα μέσα στο τοπ 5 μου για Amiga. Τα πολλά bugs βέβαια το έκαναν αρκετές φορές εκνευριστικό καθώς κολλούσε αρκετά συχνά αλλά όταν μπεις για τα καλά στο κόσμο του τότε δε βγαίνεις με τίποτα...

Πολύ ωραίο review!
 
Συμφωνώ και επαυξάνω. :clap: Το μόνο beat -em up, που με έχει πορώσει. :D
 
keropi είπε:
από όσα ξέρω υπάρχει τουλάχιστον για amiga αλλά και για PC !!!!η έκδοση για amiga δυστυχώς μαστίζεται από bugs, τα οποία όμως είναι ΦΤΙΑΓΜΕΝΑ 100% στην WHDLoad έκδοση του παιχνιδιού...
Θα το πω και πάλι...βλέπουν καλά τα ματάκια μου?Ο keropi γράφει Ελληνικά!!!!! :D
 
Α ναι, τα bugs... δεν υπηρχε δυνατοτητα save στο παιχνιδι, παρα το μεγεθος του. Οποτε σε ανυποπτο χρονο, μετα απο 1.5 ωρα παιξιματος, ξαφνικα του βιδωνει και κολλαει.. απλα ετσι, στην ψυχρα... παραλιγο να παει η Αμιγκα απο το μπαλκονι
 
Εξαιρετικό review! :thumbup:

Δεν είχα την τύχη να παίξω το Moonstone, παρ'όλα αυτά, θυμάμαι τα reviews...

Ευχαριστούμε Rakeesh!

P.S. (3?) : Πάνω στον ενθουσιασμό του, ο Wally, έδωσε το ίδιο link, που έχει ήδη δώσει ο Rakeesh, στο review του... Είδατε τι κάνει το πολύ HALO? :tease:
 
Tο ζηταει μαλλον ο οργανισμος σου να σου δειξω τα νεα screenshots απο το Killzone2 που απεχουν ετη φωτος απο τα πρωτα PR shots :D

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Rakeesh : Σήμερα στις 16:42.

Σήμερα, 15:31 #4 Wally

Παιχνιδαρα,ωραιο review,παρτε και ενα καλο link
 
Πως γίνεται να βγαίνεις "λάδι" κάθε φορά;

Από εσένα, δεν πιστεύω κανένα screen shot! Πάει το Photoshop μαρούλι! :D :D:D
 
αυτους τους βαλτους δεν τους περασα ποτε:mad:!μπραβο με πορωσες παω να το φορτωσω!
 
...μπράβο Rakeesh, για το ωραίο review !!

Θυμάμαι αρκετά και το review του USER, που με είχε κάνει τότε να τρέξω και να ζητήσω το παιχνίδι !! (κάπου αναφερόταν ότι "πέταγαν" το joystick απο παίκτη σε παίκτη στο multiplayer :D )

Το παιχνίδι με είχε δυσκολέψει ως ένα βαθμό, διότι απαιτούσε καλό timing για να κτυπηθούν κάποια τέρατα-αντίπαλοι, που σε συνδυασμό με το ελαφρώς "σπαστό" animation, έκανε τα πράγματα ζόρικα και ήθελε μπόλικη εξάσκηση.

Μία καλή λύση ήταν να παίζει ένας παίκτης και τους τέσσερις ιππότες και να σκοτώνει τους υπόλοιπους τρείς (μαζί με τα "εύκολα" τέρατα) για να αποκτήσει εμπειρία, αντικείμενα, κλπ, οπότε αργότερα είχε περισσότερες πιθανότητες με τα πιό δύσκολα τέρατα.

Bλέπω πάντως πως όλοι τελικά είχαμε πρόβλημα με τα κολλήματα !!

To παιχνίδι δεν το ξαναέπαιξα ΠΟΤΕ, απο την στιγμή που ένα απόγευμα όταν έπαιζα με ένα φίλο μου, μου κόλλησε ενώ ήμουν έτοιμος και πάνοπλος για να μπω στο άντρο του "Guardian" - μετά απο αρκετή ώρα παιχνιδιού !!

Ηταν απο τις μεγαλύτερες ατυχίες που μου είχαν συμβεί - και την θεωρώ αντίστοιχη σε μέγεθος με τις "θανατηφόρες" πτώσεις τάσεως της ΔΕΗ !! :biglaugh:
 
Μπιλλυ, στη στρατηγικη που λες εχω να προσθεσω κατι:

οταν παιζεις μονος σου με 3 black knights, οι δυναμεις δυστυχως ανεβαινουν πιο δυσκολα (μια δυναμη/3 XP)

Κανονιζουμε κανα τουρνουα τωρα στις γιορτες;; :Ρ
 
...πολύ καλή παρατήρηση, Rakeesh. :thumbup:

Καλή η ιδέα του τουρνουά, αλλά πρέπει πρώτα να καταφέρω να ξεπεράσω την τραυματική εμπειρία που έζησα τότε !! :biglaugh:

Σαν πρώτο βήμα θα πρέπει σιγά-σιγά να ξαναπιάσω το παιχνίδι σε κανέναν WinUAE, για να αρχίσω να βρίσκω και πάλι την φόρμα μου...

("baby steps", που έλεγε και ο Ρίτσαρντ Ντρέυφους στο "What about Bob" :biglaugh: ).
 
Δεν το έχω παίξει το παιχνίδι.Πρέπει όμως να το έχει πάρει το μάτι μου σε κάποιο περιοδικό! Συγχαρητήρια Rakeesh για την παρουσίαση σου! :)
 
Oμολογω οτι το ειδος του παιχνιδιου δεν ηταν ποτε το αγαπημενο μου (αν και λιγο δυσκολο να προσδιορισεις που ακριβως ανηκε το Moonstone,ωστοσο ειχε σαφεστατα RPG στοιχεια,αρκετα για να με αποτρεψουν απο το να ασχοληθω διεξοδικα μαζι του,θυμαμαι εβλεπα εναν φιλο που το επαιζε μετα μανιας...),αλλα χαιρομαι που βλεπω οτι ενα ακομη μελος μας,προσχωρει στην..."ομαδα των reviewers",με μια πολυ καλη παρουσιαση για ξεκινημα του....

Μπραβο Rakeesh,πολυ ωραιο κειμενο-παρουσιαση πραγματικα...!
 
Το είχε κανείς από εσάς αυθεντικό; Γιατί ίσως στην original έκδοση να μην κολλούσε προς το φινάλε. Εκπληκτικό παιχνίδι πάντως και το διπλό ήταν απόλαυση.
 
Το ειχα αυθεντικο στην αμιγκα αλλα και κοπια που το παιξα στο πισι, μια χαρα

Τα κολληματα δυστυχως ηταν στο προγραμμα ουτως η αλλως, και στις δυο πλατφορμες, σε random σημεια
 
Πίσω
Μπλουζα