Mortal Kombat σειρά συγκριτικό για Game Boy & Game Gear

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.924
Το Mortal Kombat είναι μία σειρά fighting που δε θέλει πολλές συστάσεις. Στο συγκεκριμένο ποστ θέλω να κάνω ένα συγκριτικό των 3 παιχνιδιών ΜΚ, ΜΚ2, ΜΚ3 μεταξύ του Game Boy και του Game Gear αναλύοντας σε κάθε κατηγορία τα υπέρ και τα κατά και μετά να βγάλω ένα τελικό συμπέρασμα.

Mortal Kombat

94125.jpg94124.jpg

Γραφικά: Η έκδοση για το GG έχει πολύ καλά γραφικά και ιδιαίτερα η πίστα The Pit είναι πολύ καλοσχεδιασμένη σε σχέση με αυτή του GB. Και στις δύο εκδόσεις η πίστα Goro's Lair δεν είναι κάτι το τρομερό από άποψη γραφικών ενώ στο Game Boy έχουμε ακόμη μία πίστα όπου είναι το πλήθος που παρακολουθεί τους αγώνες. Το θέμα στην έκδοση για το GB είναι ότι καθώς η οθόνη δεν είναι έγχρωμη δεν υπάρχει ίχνος από αίμα, χαρακτηριστικό της σειράς. Στο GG υπάρχει το αίμα κανονικά αλλά θέλει κόλπο για να ενεργοποιηθεί. Στην εκτέλεση ενός finishing move στο GG η οθόνη μαυρίζει στο background προδιαθέτοντας το τι θα επακολουθήσει. Μια ακόμη λεπτομέρεια στο GB είναι ότι το όνομα του Liu Kang δεν αναγράφεται ολόκληρο στην μπάρα ενέργειας παρά μόνο Kang. Το Subzero πως γράφεται ολόκληρο δηλαδή? Το ίδιο είδα και στο GG με τον Johnny Kage. Εδώ πραγματικά το όνομα είναι μακρύ αλλά ας έβαζαν μια συντομογραφία J.Kage ας πούμε όπως E.Honda στο SF2.

GB - GG 0 - 1

Gameplay, χειρισμός: Στον τομέα αυτό το GB δεν τα πήγε καθόλου καλά. Καταρχάς σε αντίθεση με το GG δεν υπάρχει επιλογή δυσκολίας επιπέδου easy,normal,hard και το παιχνίδι είναι πολύ εύκολο. Για να επιτευχθούν οι κινήσεις των παικτών, χρειάζεται να υπάρχει διάστημα μερικά msec ανάμεσα στα πατήματα των κουμπιών. Στο GG οι κινήσεις γίνονται ταχύτατα. Επίσης η απόκριση των παικτών είναι αργή στο GB. Δείτε ένα uppercut του Subzero και θα καταλάβετε τι εννοώ. Προσωπική μου άποψη είναι ότι το GG τα κατάφερε πάρα πολύ καλά στον τομέα του χειρισμού. Ενοχλητική επίσης η χρήση των κουμπιών Α+Β στο GB για την άμυνα αντί του Start π.χ. όπως στο ΜΚ2 ειδικά όταν εκτελείτε finishing moves. Όσον αφορά κάποια εξτρά τώρα έχουμε το κόλπο ενεργοποίησης του Goro στο GB το οποίο αυξάνει τη διάρκεια ζωής του παιχνιδιού κατά κάποιο τρόπο. Τα finishing moves υπάρχουν κανονικά και στις 2 εκδόσεις με το GG να έχει 2 ειδών αναλόγως αν έχετε ενεργοποιήσει το αίμα ή όχι.

GB - GG 0 - 1

Ήχος: Εδώ πραγματικά βγάζω το καπέλο σε αυτόν που συνέθεσε τα μουσικά κομμάτια της έκδοσης για το GB. Η μουσική επένδυση του παιχνιδιού είναι απλά καταπληκτική και κλάσης ανώτερη του GG. Από την εισαγωγή μέχρι και το Game Over η μουσική του παιχνιδιού είναι χάρμα ώτων. Τα ηχητικά εφέ υπάρχουν κανονικά και στις 2 εκδόσεις αλλά μην περιμένετε σε καμία περίπτωση αναγγελία των γύρων ή κάποιου Finishing Move.

GB - GG 1 - 0

Νικητής το Game Gear.

Mortal Kombat 2

94126.jpg94127.jpg

Γραφικά: Τα γραφικά και στα δύο παιχνίδια είναι σχεδόν πανομοιότυπα χωρίς κάποιο ιδιαίτερο σημείο αναφοράς. Δύο πίστες στο κυρίως παιχνίδι και μια τρίτη για τους κρυφούς μαχητές. Θα αναφερθώ πάλι στα ονόματα των παικτών τα οποία είναι πετσοκομμένα ειδικά στο GB ο Shang Tsung γράφεται Shang, ο Liu Kang γράφεται Kang και ο Subzero γράφεται Zero. Για τον Shang Tsung εντάξει, αλλά για τα άλλα ονόματα υπάρχει χώρος. Επίσης στο GG ο τελευταίος γράφεται Tsung. Οι τίτλοι εισαγωγής στο GG μου άρεσαν πιο πολύ από αυτοί στο GB. Φυσικά ούτε λόγος για αίμα στο GB ενώ δε χρειάζεται να ενεργοποιήσετε κάποιο κόλπο στο GG καθώς το αίμα είναι στάνταρ. Όπως και στο 1ο παιχνίδι στο GG, στην εκτέλεση ενός Fatality η οθόνη μαυρίζει στο background. Επίσης η λέξη Fatality είναι πιο όμορφη γραφικά.

GB - GG 0 - 1

Gameplay,χειρισμός: Το GB βελτίωσε πολύ το χειρισμό του σε σχέση με την 1η έκδοση. Από την άλλη το GG τον έκανε χειρότερο. Έτσι οι κινήσεις των παικτών στο GB γίνονται με απόλυτη συνοχή, ακρίβεια και χρονικά, είναι όπως πρέπει. Από την άλλη στο GG όταν ο χαρακτήρας εκτελεί την κίνηση του υπάρχει μια καθυστέρηση η οποία καταντάει κουραστική μετά από λίγη ώρα. Και στα 2 παιχνίδια υπάρχουν οι κρυφοί μαχητές Smoke και Jade που με τα κατάλληλα κόλπα ενεργοποιούνται. Στο GB επίσης προστέθηκαν επιλογές για το επίπεδο δυσκολίας και τα credits, ενώ το GG διατήρησε το μοτίβο του πρώτου παιχνιδιού με επιλογή του επιπέδου δυσκολίας. Όσον αφορά τα finishing moves και οι 2 εκδόσεις έχουν Fatality και Stage Fatality. Το GB όμως έχει και Babality κάτι το οποίο αφαιρεί πόντους από το GG λόγω έλλειψης αυτής της δυνατότητας.

GB - GG 1 - 0

Ήχος: Ωραία προσθήκη στην έκδοση του GG είναι το πρόσταγμα Fight το οποίο ακούγεται ξεκάθαρα και δεν υπάρχει καν στο GB. Κατά τα άλλα ο ήχος και των δύο παιχνιδιών δεν είναι κάτι το φοβερό με αυτόν του GB να παίρνει ένα ελαφρύ προβάδισμα.

GB - GG 1 - 0

Νικητής το Game Boy.

Mortal Kombat 3

94128.jpg94129.jpg

Γραφικά: Αν και οι πίστες και τα γραφικά των 2 εκδόσεων μοιάζουν πολύ μεταξύ τους, έχω την εντύπωση ότι στο GB φαίνονται καλύτερα. Είναι σχεδιασμένα με πιο μεγάλη λεπτομέρεια όσο αυτό είναι δυνατό βέβαια αν αναλογιστούμε τις δυνατότητες της κονσόλας. Αν κάποια ονόματα ήταν κομμένα στα προηγούμενο παιχνίδια, στο 3ο μέρος για το GG δεν έχουμε καν ονόματα! Μόνο μπάρες ενέργειας. Ένα άλλο αρνητικό είναι ότι οι παίκτες είναι σαν να μάχονται πάνω σε πάγο αφού κυριολεκτικά γλυστράνε σε κάθε επίθεση του αντιπάλου.

GB - GG 1 - 0

Gameplay, χειρισμός. Ξεχάστε αυτά που ξέρατε από προηγούμενα παιχνίδια. Και στις δύο εκδόσεις ο χειρισμός είναι πολύ απότομος και καθόλου ευχάριστος σε σημείο που θα πατάτε κουμπιά χωρίς να υπάρχει ανταπόκριση, ιδίως στο GG. Οι κινήσεις γίνονται από σπόντα και με μεγάλη δυσκολία. Πολλές φορές στο GG θα νιώσουμε ;ότι το παιχνίδι έχει κολλήσει. Η μπάρα με τα cheats υπάρχει και στα 2 παιχνίδια ενώ στην έκδοση του GG προστέθηκαν και τα Babalities που έλειπαν από το ΜΚ2 χωρίς αυτό να λέει κάτι βέβαια. Καμία έκδοση δεν υποστηρίζει παιχνίδι 2 παικτών! Απαράδεκτο.

GB - GG 1 - 0

Ήχος: Στο ηχητικό κομμάτι το GB τα πάει μέτρια με μουσικά θέματα που απλά είναι ανεκτά. Όχι κάτι το αξιομνημόνευτο όμως. Όσον αφορά το GG, δεν άκουσα; Ήχο είπατε; Δυστυχώς δεν υπάρχει κανένα μουσικό θέμα να συνοδεύει τους αγώνες σας κάτι το οποίο βρήκα τραγικό όταν έπαιξα 1η φορά το παιχνίδι και δε θυμάμαι κανένα άλλο παιχνίδι (εκτός του Pac Man) όσα χρόνια παίζω βιντεοπαιχνίδια να μην έχει BGM. Οι μάχες γίνονται μόνο συνοδεία ηχητικών εφέ.

GB- GG 1 - 0 με διαφορά!

Νικητής το Game Boy

Συμπερασματικά, έχουμε ότι για το GG το καλύτερο παιχνίδι είναι το πρώτο ΜΚ κι αυτό λόγω του καλού χειρισμού του και του στρωτού gameplay. Αντίστοιχα το καλύτερο για το GB είναι το ΜΚ2. Το ΜΚ3 θεωρώ ότι δεν έπρεπε καν να βγει για τις φορητές κονσόλες και ειδικά για το GG. Το ΜΚ3 στο GG κυκλοφόρησε αποκλειστικά στην Ευρώπη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίο συγκριτικό :)

Εγώ, προσωπικά, ελάχιστα ασχολήθηκα με τις 8bit εκδόσεις. Το hit detection είναι απαίσιο, λείπουν τα περισσότερα frames και το χειρότερο από όλα είναι ο χειρισμός. Εδώ χρειάστηκε να βγάλουν 6 κουμπα joypads στο Mega Drive για να μπορούν οι κάτοχοι της κονσόλας να παίζουν σωστά τα σύγχρονα (τότε) fighting, αφού τα 3 κουμπιά δεν φτάνανε και κανανε τον χειρισμό περίπλοκο. Οπότε φαντάσου τα 2 κουμπιά. Η θα έπρεπε να λείπουν πολλές κινήσεις ή να παλεύεις με τον χειρισμό αντί με τον αντίπαλο.

Η άποψή μου είναι ότι δεν θα έπρεπε να βγουν αυτά τα παιχνίδια σε 8bit συστήματα γιατί πολύ απλά εκεί έχασαν την ταυτότητά τους. Γενικά είμαι αντίθετος του να βγάζουν παιχνίδια που είναι σχεδιασμένα για ισχυρότερα συστήματα σε πολύ κατώτερα συστήματα και τελικά να αγοράζεις το παιχνίδι μόνο για το όνομα, ενώ το gameplay να θυμίζει ελάχιστα αυτό που είχαν στο μυαλό τους οι δημιουργοί αρχικά. Καλύτερα να ξοδέψεις τον χρόνο σου με κάποιο game που να είναι σχεδιασμένο για την κονσόλα σου από την αρχή, κατά την άποψή μου πάντα.
 
Εγώ πάλι έχοντας για χρόνια Game Boy, όταν έπιασα το Game Gear νόμιζα ότι δεν ήταν 8bit. Έτσι κάποια στιγμή ένας συμμαθητής μου, μου δάνεισε το GG του με τα ΜΚ1,2. Βάζω λοιπόν το ΜΚ2 πρώτα. Περίμενα όλος χαρά να δω φοβερά γραφικά, όλους τους παίκτες και δε συμμαζεύεται και τι να δω. Οι ίδιοι παίκτες με το GB, ίδια γραφικά ίδια όλα σχεδόν. Έφαγα τρελή ξενέρα. Το ΜΚ3 το είχα ταϊσει πολύ στα arcades και όταν έμαθα ότι θα έβγαινε στο GB έπαθα πλάκα. Δεν έβλεπα την ώρα να το αγοράσω. Ευτυχώς εκείνη την περίοδο είχε έρθει το Nintendo Club και είχε παρουσίαση του ΜΚ3 και Street Fighter 2. Βλέποντας το ΜΚ3 και ποιους μαχητές είχε αμέσως έκανα στροφή στο SF2. Το ΜΚ3 το πήρε ένας συμμαθητής μου και το έπαιξα αργότερα. Δεν μετάνιωσα σε καμία περίπτωση που πήρα το SF2 το οποίο είναι σαφώς καλύτερο από το ΜΚ3 στο GB.

Υ.Γ. Το κουφό της υπόθεσης με το ΜΚ3 στο GG είναι ότι η έκδοση του Master System είναι το ίδιο ακριβώς παιχνίδι αλλά με μουσική κανονικά στις μάχες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν μπορω να εκφερω αποψη αφου το μονο απο ολα αυτα που ειχα και εχω παιξει ειναι το MK3 στο GG!
 
Καλο το συγκριτικο σου αλλα οσον αφορα τα ονοματα δεν με πειραζε και πολυ λογο οτι ητανε μικρες οι οθονες και πιστευω ισα που θα εβλεπες την μπαρα απο μεσα να τελειωνει.

1. ΜΚ1 : Η πιστα του Goro στο GG ειχε περισσοτερες λεπτομερειες απο του GB οπως και η γεφυρα(The Pit).

2. ΜΚ2 : Στην εκδοση του GG μπορουσες να αντιμετωπισεις και τον Kintaro σε σχεση με το GB που δεν υπηρχε. Αλλα η εκδοση μπορει να ειχε καποια εξτρα στα γραφικα και ηχο αλλα γενικα το παιχνιδι ειχε καποια θεματακια. Μακαρι να το φτιαχνανε σαν την εκδοση του GB με λιγα εξτρα μονο.

3. ΜΚ3 : Η εκδοση του GG μου θυμιζε alpha εκδοση και το κυκλοφορησανε λες και δεν υπηρχε χρονος. Μου φαινοτανε καπως παραξενο να εχει μουσικη πριν απο το match και μετα βαβουρα και να ακουγονται μονο τα ηχητικα εφε.

Imgema : Ειμαι 50-50 σε αυτο που λες περι να μην βγαινανε. Εκεινη την περιοδο υπηρχανε καλοι προγραμματιστες και κακοι. Αμα θελανε μπορουσανε να βαλουν cartridge μεγαλυτερης χωρητικοτητας οπως εκανε η Codemasters με τα δικα της παιχνιδια. Θα ηθελα τις εκδοσεις του GG να τις αναλαμβανε η Domark γιατι οι τυποι ξερανε τι κανανε. Οπως και να'χει τα απολαυσαμε και στις 2 εκδοσεις.
 
Ajax87 είπε:
Δεν μπορω να εκφερω αποψη αφου το μονο απο ολα αυτα που ειχα και εχω παιξει ειναι το MK3 στο GG!
Και, πως σου φάνηκε;

DarkSynbios είπε:
2. ΜΚ2 : Στην εκδοση του GG μπορουσες να αντιμετωπισεις και τον Kintaro σε σχεση με το GB που δεν υπηρχε.
Πολύ σωστός! Ευχαριστώ για το συμπλήρωμα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Και, πως σου φάνηκε;
Καπου εχω ξαναγραψει για αυτην την εκδοση του MK3! Εμενα τοτε ως παιδι μια χαρα μου ειχε φανει :p (δεν ειχα παιξει και καμια αλλη εκδοση MK3 τοτε :) )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο Mortal Kombat 2 για το Game Gear όταν η ενέργεια ενός μαχητή φθάνει προς το τέλος εμφανίζεται το μήνυμα Danger.
 
Πίσω
Μπλουζα