MSX:emulation βοηθειαα!

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.787
Αντιδράσεις
4.266
Προσπαθω να παιξω το Who Dares Wins 2 σε MSX emulator μιας και δεν εχω κανεναν γνωστο κατοχο καποιου μηχανηματος.

Οι μεχρι τωρα προσπαθειες μου εχουν πεσει στο κενο

Συγκεκριμενα

Fmsxbox (XBOX):Μετα την loading screen μου βγαζει γαλαζια οθονη και μηνυμα "Illegal Function Call in 3" (το τελευταιο ψηφιο ειναι σημαδιακο και για την συνεχεια :D ).Δοκιμασα ολα τα bios Μεχρι και τα 2 custom της Konami...τζιφος

fmsx (PC SDL):Τα ιδια με το παραποανω και δοκιμασα και να απενεργοποιησω τον ηχο...τζιφος

BlueMSX(PC):Βαρυδι και δεν μπορω να βρω που να του πω να "παιξει" με τα original bios και οχι με το crappy c-bios...τζιφος

OpenMSX(PC):Command line και αγιος ο θεος εν ετει 2008.O launcher θελει compile...Kαι αυτο εχει ως default το c-bios που δεν υποστηριζει disk-images!Δεν μπορω να βρω που στο δαιμονα μπορω να επιλεξω να διαβαζει το original bios της επιλογης μου...τζιφος
 
...wow, υπάρχει ακόμα ο fmsx ?!?

Αν θυμάμαι καλά, ήταν ο πρώτος MSX emu που χρησιμοποίησα πρίν πολλά χρόνια !! (μετά πήγα στον ParaMSX, και στην συνέχεια στον NLMSX)

Ο BlueMSX είναι κορυφαίος λένε, αλλά επειδή μέχρι τώρα σχεδόν όλα τα παιχνίδια μου έχουν τρέξει εντάξει στον NLMSX, δεν τον έχω εγκαταστήσει ποτέ.

Μόλις δοκίμασα το WDW2 στον NLMSX. Dουλεύει μιά χαρά !! (δοκίμασέ το).

Μόνο πρόβλημα είναι ότι βρωμάει και ζέχνει "σπεκτρουμίλα"... :diablotin:
 
Σωστος οπως παντα...ΤΗΑΝΧ!
 
You're welcome. :)

Mία σημείωση: Το παιχνίδι είναι αρκετά παλιό. Εννοείται ότι θα το τρέξεις σε απλό MSX, και όχι σε κανέναν σούπερ-ντούπερ MSX2+TURBO-R-DiploDiaforiko-Zantolastixa, κλπ...
 
Πίσω
Μπλουζα