Mustang 9012 Color Video Game

Plink

RetroMasteR
Joined
26 Απρ 2007
Μηνύματα
1.300
Αντιδράσεις
12
Λοιπόν, και ανοίγω το πρώτο μου κανονικό θέμα μπα και βρω μια λύση σε ένα μικρό πρόβλημα που έχω.

Έχω μια κονσόλα pong style...Mustang 9012

dsc00010hp8.jpg


dsc00008up5.jpg


H κονσόλα είναι σε άριστη κατάσταση με όλα τα καλώδια χειριστήρια και λοιπά...

Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να βρω σωστό και καθαρό σήμα στην τηλεόραση.

Έχω ψάξει όλα τα κανάλια σε όλα τα συστήματα που υποστηρίζει η τηλεόραση, αλλά με το ζόρι καταφέρνω να πιάσω ασπρόμαυρη εικόνα ή έγχρωμη της κακιάς ώρας που τρεμοπαίζει...

Έχεις κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει ή τι να δοκιμάσω?

Η τηλεόραση είναι μια crt 29'' Thompson
 
Χμ... απλό είναι το πουλάς σε εμένα και δεν υπάρχει πλέον πρόβλημα :)
 
DiMioN είπε:
Χμ... απλό είναι το πουλάς σε εμένα και δεν υπάρχει πλέον πρόβλημα :)
χαχαχαχαχαα με τίιιιιιιποτα :biglaugh::biglaugh::biglaugh:

πλάκα πλάκα πως το βλέπετε? καλό κομμάτι είναι?

:animrolleyes:

Το καβάτζωσα από την κοπελιά μου...να'ναι καλά το κορίτσι :D
 
Τσεκαρε το καλωδιο που παει προς την τηλεοραση, μηπως εχει τσακισματα, γδαρσιματα η ειναι κομενο κοντα στο βυσμα για την κεραια. Αν ολα δειχνουν να ειναι ενταξει, θα σου προτεινα να ανοιξεις την κονσολα, και να τσεκαρεις το σημειο που ειναι κολημενο το καλωδιο πανω στην πλακετα. Λογικα πρεπει να εχει χαλαρωσει καμια κοληση και σου δημιουργει προβληματα. Προβλημα τροφοδοσιας δεν εχει καθως σου βγαζει σημα στην οθονη, και απο οσο καταλαβα απο τα λογια σου, παιζει κανονικα απλα ειναι πολυ χαλια το σημα.

Αν δεν τα πας και τοσο καλα με τις κολησεις, μπορεις να το πας σε ενα μικρομαγαζο στην γειτονια σου που να επισκευαζουν TV και Video και να τους ζητησεις να σου ξανακολησουν το καλωδιο πανω στην πλακετα. Δεν φαινεται να ειναι σοβαρο το προβλημα σου φιλε plink.

A! To Mustang που εχεις ειναι μια παραλαγη του Conic TVG 4010, με τα επιπλεον 6 ενσωματωμενα παιχνιδια και σε ασπρο χρωμα. Tα Conic και Intercord κυκλοφορησαν στη Γερμανια, και βγηκαν καπου στο 1977-78 και στις υπολοιπες ανατολικοευρωπαικες χωρες κατω απο την επωνυμια της Mustang με μικροδιαφορες. Αν θελεις κανε και κανενα κοντινο στην ετικετα του, για να ενημερωνομαστε για τις διαφορες παραλαγες και παρτιδες. :)

Μια χαρα μοντελο ειναι και αφου καταφερες να το βρεις σε τοσο καλη κατασταση, αξιζει τον κοπο να το εχεις σε περιοπτη θεση στην συλογη σου.

..
 
Πωπω...Phil υποκλίνομαι με τις πληροφορίες που βρήκες ! Respect!!!

Εγώ χθες έψαχνα πόση ώρα στο ίντερνετ και δεν βρήκα τίποτα...

Θενκς και για τα hints ...τα καλώδια τα κοίταξα τώρα φαίνονται άψογα εξωτερικά.

Μόλις βρω λίγο χρόνο θα κάτσω να το ανοίξω αν είναι (θα βγάλω και φωτογραφίες φυσικά)...δεν είμαι κάνα αστέρι στις κολλήσεις αλλά να διορθώσω μια ψιλοχαλασμένη επαφή μπορώ να το κάνω :)

Όσο για την ετικέτα πίσω....δοκίμασα τώρα να τη βγάλω φωτογραφία αλλά επειδή είναι ασημένια δεν φαίνεται καλά...οπότε σας γράφω όσα λέει (στα γερμανικά δυστυχώς για μένα)...

"Serial No 16851639

Power: Use 6x1.5 V Batteries

Power Consumption: 1W Max

Mustang 9012 Art. Nr. 713 773/58

Vor Feuchtigkeit und Hitze schutzen!

Vor offnen Netzstecker ziechen."
 
Α! Αυτό μπορεί να μας το μεταφράσει ο akmakas...

...που ξέρει και καλά γερμανικά! :animlaugh:

Edit:

Λόγω διαγραφής από το Forum του μέλους akmakas, με αποτέλεσμα να μην δύναται πλέον να μας προσφέρει την βοήθειά του, αναλαμβάνω εγώ, το δύσκολο αυτό έργο, κάνοντας δύο κλικ του ποντικιού, στον αυτόματο μεταφραστή μου: :animlaugh:

"Vor Feuchtigkeit und Hitze schutzen!

Vor offnen Netzstecker ziechen."

"Προστατεύστε από την υγρασία και τη θερμότητα!


Τα προς τα εμπρός ανοικτά βουλώματα παροχής ηλεκτρικού ρεύματος"
 
Τελικά τι έγινε Plink βρήκες λύση στο πρόβλημα?

Επι της ευκαιρίας να παραθέσω την πιο όμορφη κονσόλα pong που έχω δεί ποτέ και που απέκτησα πρόσφατα στο κουτί της με οδηγίες στα Ουγγαρέζικα :D

Monarch XTL-4 του 1977, χώρα κατασκευής Ουγγαρία

Απρόμαυρη με 4 παιχνίδια και ήχο από ενσωματωμένο speaker. Παίρνει εξωτερική τροφοδοσία 9V με βύσμα καρφί αλλά αντί αυτού παίρνει και μπαταρίες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τη συγκεκριμένη κονσόλα τη βρήκα σημερα στο "γιουσουρούμ" στη πλατεία Αβησσυνίας χωρις ομως τα παρελκόμενα (χειριστήρια κλπ).. Σας εχω και φωτογραφία ετσι οπως τη βρήκα:

DSCN3365.JPG
 
Μου εχει δωσει ο 1@Imgema[/USER] ενα paddle και ενα πιστολι με 3.5 jack βυσμα. Δεν βλεπω να τα χρησιμοποιω οποτε αν εχει τετοια υποδοχη, βρισκομαστε μια μερα και στα δινω. Μην παει χαμενο το κονσολακι.

 
Ρε παιδί μου είναι ανεκδιήγητη αυτή η μανία που έχουν οι γερμανοί να φτιάχνουν πράγματα με γερμανικές ενδείξεις λες και μονο στη χώρα τους θα πουλήσουν. Και αυτό ισχύει και με τα προγράμματά τους ακόμα και εν ετει 2019 που ναι μεν δείχνουν αγγλικά αλλά όταν σκάει το SAP, σου βγάζει ένα μηνυμα "ζέτσεν κάτσεν ξύσεν"....
 
Μου εχει δωσει ο 1@Imgema[/USER] ενα paddle και ενα πιστολι με 3.5 jack βυσμα. Δεν βλεπω να τα χρησιμοποιω οποτε αν εχει τετοια υποδοχη, βρισκομαστε μια μερα και στα δινω. Μην παει χαμενο το κονσολακι.
Ο,τι και να πω ειναι λίγο, η κίνηση σου με τιμά και με συγκινεί!!! Με το καλό να μπει ο Μάιος και να κανονίσουμε να βρεθούμε ολοι μαζι για ρετρο καφέ προς Θησείο μαζι με την υπολοιπη ομαδα των βιντεοπροβολών!

 
Ουτε να το συζητας. Μετα το Πασχα, ποτε θελεις επικοινωνησε να βρεθουμε
 
Πίσω
Μπλουζα