Muzzy in Gondoland [1986]

snakeyes08

RetroActive
Joined
26 Φεβ 2009
Μηνύματα
339
Αντιδράσεις
119
Τι βρήκα να θυμηθώ...

Κάποτε η ΕΤ-2 (1988-1990 νομίζω) πρόβαλλε στην ώρα της εκπαιδευτικής τηλεόρασης το αγγλικό "Muzzy in Gondoland", που βοηθούσε τα παιδάκια της προσχολικής ηλικίας να εξοικειωθούν με την αγγλική γλώσσα.

Στην B' Junior είχα ένα βιβλίο του Muzzy (η φωτό από Google μέχρι νεοτέρας)- μακάρι να μην το πέταξα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ελεος παιδια ελεος :) Θελετε να σκαναρω ολα τα τευχη της εκπαιδευτικης τηλεορασης της ΕΡΤ που τα εχω κρατημενα; Μη μου αναβετε φωτιες. Αχ τι εποχες κι εκεινες. Εδινα για Προφισιενσυ και καθομουν κι εκενα επαναληψη με τον Μαζυ!Η μανα μου σταυροκοπιοταν.
 
Πω πω! Ο Muzzy!!!

Χάρη σε αυτόν έμαθα Αγγλικά!
 
Επιτέλους βρήκα αυτό που έψαχνα... Δεν μπορούσα να θυμηθώ τον τίτλο με τίποτα!

Πραγματικά φοβερή σειρά!!!

Αν κανείς έχει υλικό από την ελληνική εκδοχή θα ήταν πολύ καλό!
 
Δυστυχώς το ανωτέρω λινκ δεν λειτουργεί... Φανταστικός ο Μάζι, αλλά και η Σίλβια και ο κακός Κόρβαξ!
 
Το 1ο επεισόδιο και η γνωριμία με τους ήρωες...

[edit] yt deadlink [/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
big muzzy

καρτουν που το εδειχνε παλιοτερα στην ετ1 και μας μαθαινε αγγλικα το θυμαται κανεις? πρωταγωνιστουσε ενα πρασινο τερας η muzzy που τρεφοταν με ξυπνητηρια και ελεγε συνεχως im muzzy im big muzzy [edit]This video is no longer available due to a copyright claim [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αγαπημένος ο Muzzy, big Muzzy με την Princess Sylvia. Τι ωραία εκπαιδευτικά προγράμματα που έβαζε τότε η ΕΡΤ...Χαρακτηριστική ατάκα που έπρεπε να επαναλάβουμε και να μάθουμε ήταν της πριγκίπισσας το "This is a plum."
 
Και το Take him away! ή ο τρόπος που έλεγε σατανικά ένα νούμερο στο ξεκίνημα της εκπομπής ο Κόρβαξ (Number Fourteen.... Heh Heh Heh!). Δεν θυμάμαι αν ήταν το 14 ή κάποιο άλλο νούμερο.
 
Τι ωραίο παιδικό αυτό, το είχα ξεχάσει εντελώς! Το αντίστοιχο βιβλίο "Muzzy in Gondoland" το έχω ακόμα κάπου στο πατρικό μου. Το κάναμε στη B Junior στο φροντιστήριο Αγγλικών και παράλληλα βλέπαμε το υλικό και σε βίντεο.
 
Έχει δώσει μια εφημερίδα σε προσφορά βιβλιαράκι και DVD με το Muzzy σε διάφορες γλώσσες (αγγλικά, γαλλικά, ιταλικά, ισπανικά, γερμανικά).
 
Πίσω
Μπλουζα