My Vectrex Guts (2) (56K NO!)

geoanas

Commodore Vampire
Διαχειριστές
Joined
14 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.225
Αντιδράσεις
281
Οι εργασίες αποκατάστασης - ανακαίνισης τελείωσαν επιτυχώς.

1) Αντικαταστάθηκαν όλοι οι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές με καινούργιους

2) Αντικαταστάθηκαν τα παρακάτω chips με NOS (New Old Stock)

- MC1408P8

- 6522A

- AY38912

3) Αντικαταστάθηκε η ασφάλεια Τ250mA/250V με καινούργια

4) Τα πάντα καθαρίστηκαν και γυαλίστηκαν

5) Έγιναν κάποιες μικρο ρυθμίσεις των ποτενσιόμετρων R333 και R335 (με τη βοήθεια της Test Cartridge) για σωστή ευθυγράμμιση και focus των vectors

Να και μερικές φωτογραφίες

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


Αλήθεια έχετε δει πιο καθαρό εσωτερικό Vectrex ? Εεεε ? (!)
 
Να πω την αληθεια μου ειναι λες και τον αγορασες χθες :)

Τωρα τα αλλα που λες περι εργασιων ειμαι ασχετος και δεν ξερω τι λες...

Το μονο που ξερω ειναι οτι μου τρεχουν τα σαλια μονο που βλεπω τις φωτο σου και θελω και εγω Vectrex :cry: :cry: :cry:
 
Μπράβο σου, μακάρι να είχα και εγώ τέτοιες γνώσεις να συντηρούσα έτσι και τα δικά μου!
 
Εκπληκτικό αποτέλεσμα!

Αν και από εσένα, τίποτε λιγότερο δεν περίμενα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
έγινε σαν καινούριο! Μπράβο geoanas!!

Μακάρι να μπορούσα κι εγώ να κάνω το ίδιο στα δικά μου πράγματα,

που όταν πιάνω κολλητήρι κάνω την προσευχή μου :)
 
Ευχαριστώ άπαντες !

Όταν μπαίνεις στο τριπάκι των ρετρο συλλογών γίνεσαι και ηλεκτρονικός και συντηρητής έργων τέχνης και εκτιμητής και ότι άλλο βάνει ο νους !!! LOL !!!
 
Ρε συ Geonas, έχω 2 gamegear και 3 classic gameboys τα οποια δεν δουλευουν καλά, δεν με βοηθας λιγο? :p
 
Εκπληκτικο!Ουτε ιχνος σκονης!Συγχαρητηρια geoanas
 
και εμένα αυτό μου έκανε εντύπωση, η καθαριότητα του. Σού ήρθε με κάποιο τρόπο καθαρό geoanas ή το καθάρισες εσύ τόσο καλά; Αν το καθάρισες εσύ πως το έκανες τόσο καλά;
 
Αν έβλεπες τι είχε μέσα θα τρόμαζες ! Απλά ...το έκανα στην κυριολεξία βίδες (σύρματα κόπηκαν, εξαρτήματα αποκολλήθηκαν...) το έλουσα με καθαρό οινόπνευμα 1-2 και 3 φορές, οι επαφές τρίφτηκαν, οι κονέκτορες άλλαξαν και γενικά έγινε της τρελής. Κατόπιν ότι βγήκε - ξαναμπήκε και περάστηκε καινούργιο καλάι στα ύποπτα σημεία, μετά σπρέι επαφών, μετά οινόπνευμα, τρίψιμο με πινελάκι ψιλό, χοντρό, ενδιάμεσο, τρίψιμο των χάλκινων μερών (μετασχηματιστής) με brasso, ξανά οινόπνευμα.....να συνεχίσω ????? ;-P

@Imgema

Ήδη έχω "φτιάξει" το gamegear και το gameboy classic μου...αναμένατε σχετικό φωτορεπορτάζ !

(αλλαγή όλων των πυκνωτών και ενδελεχή καθαριότητα ala Vectrex)

Η συγκεκριμένη θεραπεία έχει εφαρμοστεί σε όλα τα αντικείμενα της συλλογής μου !

@all

Όποιος ασχοληθεί με τα ηλεκτρονικά και την "εσωτερική ανακαίνιση" ενός Vectrex, μπορεί να φτιάξει μέχρι και διαστημόπλοιο (!) LOL ;-P

Ένα μόνο θα πω και θα ολοκληρώσω...The Vectrex was NOT built with service in mind.

Συγνώμη για τα Αγγλικά, αλλά την παραπάνω φράση την συνάντησα σε πολλά κείμενα και ιστότοπους σχετικούς με επιδιορθώσεις Vectrex.

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΙΣΧΥΕΙ 100%

Ξέρετε τι είναι να χρειάζεται να αλλάξεις πυκνωτή και για να πετύχεις καλή πρόσβαση να πρέπει να ξηλώσεις όλη τη "γειτονιά" ???!!!

Τώρα που τελείωσα πάω για τα χάπια μου....!!! LOL !!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα