Mysterious Cities of Gold

Λορένα

RetroNuts!
Joined
21 Απρ 2008
Μηνύματα
1.607
Αντιδράσεις
281
Mysterious cities of gold ηταν ο αυθεντικος τιτλος του παιδικου, αλλα στην Ελλαδα παιζει να ειχε και αλλο τιτλο.

Προβληθηκε απο τον ΑΝΤ1, κατι πρωινα σαβ.κου, την ιδια εποχη που παιζοταν και ο Ραμπο, οι Τζι Αι Τζο (απο το Mega αυτοι), και λοιπα παιδικα που παιζοταν στα ιδιωτικα καναλια

Οι περιπετειες ενος αγοριου των Ινκας, την εποχη που οι ισπανοι, ανακαλυψαν την Αμερικη, αρχισαν να την λεηλατουν μη σεβομενοι τιποτα και εψαχναν το μυθικο Ελ Ντοραντο.

Το αγορι, αφηναν στην σειρα να εννοηθει πολλες φορες οτι ηταν ο γιος του Ηλιου, και πιστευω οτι ισως και αυτος να ηταν ο τιτλος της ελληνικης εκδοχης. Στο λαιμο του φορουσε ενα μυστηριο μενταγιον στο σχημα της σεληνης, που μαλλον πρεπει να ηταν μερος του χαρτη για την μυθικη πολη. Συνηθως οταν γελουσε, προβαλε και ο ηλιος (εαν ειχε συννεφια :) η ασχημο καιρο ), πραγμα που ενισχυε την αποψη των γυρω του για την καταγωγη του

Μαζι του και κατι αλλα παιδια των Ινκας και στο κατοπι τους οι Ισπανοι που προσπαθουν να τους αιχμαλωτισουν. Ηταν πολλες οι φορες που αναρωτιομουν τι σοι καταληξη θα εχει αυτο το παιδικο, μιας και ξερουμε απο την ιστορια, τι παθαν οι Ινκας απο τους λευκους, και στην σειρα, δεν εχανε ευκαιρια να το υπενθυμιζει

Η κοπελα, που ειναι μαζι (μαλλον πριγκιπισσα των Ινκας ή ιερεια), ειχε και αυτη μενταγιον στο σχημα του ηλιου, και καποια στιγμη καταλαβαν οτι πρεπει να τα ενωσουν, για να φανερωσει (μαλλον) την πολη.

Και αν η πριγκιπισσα, ως πριγκιπισσα, ηταν λογικο να φοραει ενα τετοιο μενταγιον, το αγορι ηταν μυστηριο πως απεκτησε το δικο του, μιας και νομιζω ή ορφανο ηταν ή καπου ηταν χαμενη η μανα του, και φυσικα.. αγνωστου πατρος.

Κλασσικα.. οπως και με τα περισσοτερα παιδικα που ειχα δει τοτε, δεν ξερω το τελος :p , και παρακαλω, οποιον εχει περισσοτερες πληροφοριες να τις παραθεσει. Βρηκαν τελικα την χρυση πολη; Ηταν αυτος ο γιος του Ηλιου;

Και οι τιτλοι αρχης, για να το θυμηθουμε καλυτερα :)


Υ.Γ. στο βιντεο παρατηρω πως αν και ολα ηταν παιδια των Ινκας, παρολα αυτα ο πρωταγωνιστης ειχε λευκοτερο δερμα απο τους φιλους του, οπως και καποια ευρωπαικα χαρακτηριστικα, με αμεσως πιο μελαμψη την κοπελα και πιο σκουρο απο ολους αλλα και ασχημο, τον ας πουμε "λιγοτερο σημαντικο φιλο"

"Ωραια" τους διαχωρισαν με το χρωμα τους, και εμεις, να ταυτιζομαστε με το λευκοτερο αγορι.. Εκτος αν δεν θυμαμαι καλα και ηταν λευκο παιδι
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι παιζοταν στον Αντ1, το συμπληρωσα πανω :) και με υποτιτλους (οχι μεταγλωτισμενο δηλ), οπως νομιζω.. ηταν και τα περισσοτερα παιδικα των ιδιωτικων καναλιων (με υποτιτλους)

Απο κει το εβλεπα, μιας και δεν επαιζε βιντεο στο σπιτι :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ειχα αγορασει παλια τη γερμανικη εκδοση σε DVD.

ισως η καλυτερη σειρα περιπετειας που υπαρχει.

βασιζεται σε βιβλια αλλα η παλια σειρα καλυπτει μονο ενα μερος.

Ναι, εγιναν τα πραγματα οπως τα λες στο τελος.

βγηκε μεν προσφατα και η συνεχεια οπου συνεχιζεται η περιπετεια των παιδιων που ταξιδευουν με τον κονδορα σε αλλους κοσμους, αλλα τα CGI γραφικα υστερουν σε σχεση με αυτα των αρχων του 80.

χωρια που με σειρες οπως Avatar:the Last Airbender αμφιβαλλω αν θα κατσουν οι νεοτεροι θεατες να ασχοληθουν.
 
Αναζήτηση τίτλου Παιδικού με Κατακτητές στη Λ.Αμερική: Mysterious Cities of Gold

Γεια σας,

Για να μη ψάχνω σε όλο το site να δω αν υπάρχει θέμα ήδη φτιάχνω καινούριο ποστ για μια ερώτηση.

Στα μέσα της δεκαετίας του 90 ή και στις αρχές ίσως, ο ΑΝΤ1 είχε προβάλει νομίζω μόνο για μία σαιζόν ενα παιδικό (καρτούν) που δε θυμάμαι το τίτλο και πιθανολογώ ότι δε ξαναπαίχτηκε ποτέ από τότε. Η ιστορία είχε να κάνει με ένα παιδί που ακολουθεί έναν Ισπανό κατακτητή στο Ελντοράντο και αναζητούν εναν θησαυρό ή μια χαμένη πόλη, χρυσή πόλη κάπως έτσι (δε θυμάμαι ακριβώς). Είχε να κάνει με τους πολιτισμούς των Ίνκας, Μάγια κλπ. και ήταν τοποθετημένη χρονικά την περίοδο των εξερευνήσεων,λίγο μετά την ανακάλυψη της Αμερικανικής Ηπείρου. Ήτανε μία ιστορία που εξελισσόταν σε κάποια λίγα επεισόδια και για μια χρονιά μόνο. Ήτανε πολύ καλογυρισμένη και εντυπωσιακή, δε θυμάμαι όμως καθόλου το όνομα και από τότε δεν την έχω ξαναδεί πουθενά και ούτε την έχω ξανακούσει. Ίσως ο τίτλος να είχε τη λέξη ήλιος μέσα ('Αναζήτηση του ήλιου, Ταξίδι του ήλιου ή κάτι τέτοιο) ή χρυσή πόλη. Δεν έδωσα πολλές πληροφορίες (γιατί δεν έχω άλλωστε) αλλά αν κάποιος έχει κάποια ιδέα ας μου πει...
 
Εισαι σιγουρος οτι ηταν σειρα και οχι ταινια;

Μπορεις να θυμηθεις περιπου τεχνοτροπια; Ηταν anime;
 
Μαλλον το Mysterious Cities of Gold πρεπει να ειναι:

 
angel_grig νομίζω ότι πέτυχες διάνα!! Από τα άλλα βίντεο που κοίταξα στο youtube που υπάρχει φαίνεται όλη η σειρά πιστεύω ότι είναι αυτό.

Μήπως στην Ελλάδα είχε μεταφραστεί ως 'Το παιδί του ήλιου'? γιατί τον πιτσιρικά με το άσπρο μπλουζάκι σε κάποια βίντεο έτσι τον αναφέρουν (child of the sun)

Τι άλλο ξέρουμε για αυτή τη σειρά? Θυμάμαι καλά ότι παίχτηκε μόνο μία φορά? Η ιστορία βασίζεται σε αληθινά γεγονότα μήπως ή είναι απλά μυθοπλασία?

Τρομερό το retromaniax, δε περίμενα τόσο γρήγορη απάντηση, σας ευχαριστώ!!
 
Δεν θυμαμαι πως το ειχαν μεταφρασει,αλλα και εγω στον Αντεννα θυμαμαι οτι επαιζε (το τραγουδακι των τιτλων πολυ καλο).Ηταν μιγμα ιστοριας ,μυθων και επιστημονικης φαντασιας δες περισσοτερα στην wikipedia
 
Πολύ ωραίο παιδικό, το θυμάμαι [edit] Edited για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πρωτη φορα το βλεπω :| /emoticons/mellow@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
Η σειρά είχε προβληθεί μεταγλωττισμένη από τον Ant1 το 1993-94.

Είναι μια από τις δεκάδες χαμένες τηλεοπτικές (αποκλειστικά) μεταγλωττίσεις, που «σαπίζουν» στα αρχεία των καναλιών.
 
Ναι κι εγώ κάτι τέτοιο θυμάμαι, δε ξαναπαίχτηκε ποτέ ξανά. Προτιμούνται διάφορα άλλα σκουπίδια....
 
Πίσω
Μπλουζα